Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Wymagania klimatyczne i glebowe kapusty
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe w uprawach kapusty
Odmiany kapusty i ich przydatność do różnych terminów uprawy
Płodozmian i stanowisko w zmianowaniu
Rozsada Kapusty
Przygotowanie gleby pod kapsutę
Nawożenie kapusty
Terminy uprawy kapusty
Pielęnacja kapusty
Zbiór kapusty i przechowywanie
Przygotowanie kapusty na sprzedaż
Ochrona kapusty przed chwastami
Choroby kapusty
Szkodniki kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Wymagania klimatyczne i glebowe kapusty

     Kapusta należy do roślin warzywnych o stosunkowo małych wymaganiach cieplnych. Optymalna temperatura dla wzrostu kapusty mieści się w zakresie 15 do 20oC. Minimalna temperatura wzrostu wynosi 5oC, chociaż dobrze zahartowana rozsada znosi przymrozki do 5oC, a wyrośnięte, gotowe do zbioru rośliny wytrzymują spadki temperatury, nawet do 8oC. Kapusta w fazie młodocianej, w której średnica łodygi nie przekracza 6 mm lepiej toleruje wzrosty i spadki temperatury niż rośliny starsze. Po przejściu fazy młodocianej (od 5 - 6 liści właściwych) obniżenie temperatury poniżej 10oC, przez okres 5 do 6 tygodni, powoduje przedwczesną jarowizację i tworzenie pędów kwiatostanowych zamiast główek. Temperatura wyższa od 25oC powoduje zaburzenia w zawiązywaniu główek, a zbliżona do 35oC hamuje wzrost roślin.
Wzrastajaca kapusta jest najbardziej narażona na wysoką temperaturę i suszę.
Wzrastajaca kapusta jest najbardziej narażona na wysoką temperaturę i suszę.


     Przebieg warunków pogodowych ma duży wpływ na jakość zbieranych główek. Wysoka temperatura w połączeniu z niską wilgotnością powietrza jest przyczyną pogorszenia się jakości kapusty. W takich warunkach rośliny drobnieją i wydają niski, słabej jakości plon główek. Łodyga w główce nadmiernie się wydłuża, a zewnętrzne liście zaczynają odpadać. Niska temperatura w okresie wegetacji może również spowodować wyrastanie kapusty w pędy kwiatostanowe.
Kapusta wymaga dobrze oświetlonych stanowisk. Najbardziej wrażliwa na brak światła jest w fazie młodocianej, ale po posadzeniu w polu również nie może rosnąć w miejscach zacienionych.

     Kapusta ma bardzo duże wymagania w stosunku do wody. Niedostatek wilgoci w glebie, po posadzeniu rozsady, może spowodować wypadanie roślin. W późniejszym okresie rośliny wytwarzają silny system korzeniowy i dają sobie lepiej radę. Niedobór wody hamuje wzrost kapusty w każdym okresie, ale jej potrzeby wodne znacznie wzrastają od fazy zawiązywania główek. W uprawie kapusty wczesnej okres ten przypada na połowę maja, a późnej na wrzesień. Poziom wód gruntowych nie powinien być wyższy niż 80 do 100 cm. Nadmiar wilgoci w glebie i wysoki poziom wody gruntowej jest dla kapusty szkodliwy.

     Pod uprawę kapusty głowiastej przeznacza się gleby próchniczne, nie podmokłe, żyzne, w dobrej strukturze. Najlepszymi są gleby piaszczysto-gliniaste, lessy, czarnoziemy, czarne ziemie, mady nadrzeczne, a więc gleby o wysokich klasach bonitacyjnych. Dla wczesnych odmian kapusty i do produkcji przyspieszonej lepiej jest przeznaczać gleby lżejsze, szybciej nagrzewające się. Uprawę odmian późniejszych można prowadzić na glebach cięższych.

     Odczyn gleby powinien wynosić od 6,5 do 7,3 dla gleb mineralnych i 6,0 do 6,5 dla torfowych. Kapusta źle znosi gleby kwaśne, na których zwykle występuje niedobór wielu składników pokarmowych (zwłaszcza molibdenu) i gdzie częściej porażana jest przez bardzo groźną chorobę -kiłę kapusty. Odczyn gleby reguluje się poprzez wapnowanie. Potrzeby wapnowania pól ocenia się na podstawie pomiaru odczynu gleby, uwzględniając rodzaj gleby oraz wymagania kapusty w tym zakresie. Na glebach lżejszych przyjmuje się niższą z zalecanych optymalnych wartości pH dla kapusty, a na ciężkich wyższą. Jeśli różnica pomiędzy aktualnym a zalecanym odczynem gleby jest duża, wapnowanie należy rozłożyć na okres kilku lat.

Tabela 1. Jednorazowe dawki wapna dla różnych kategorii gleb (w t CaO/ha)
Kategoria gleby Bardzo lekkie Lekkie Średnie Ciężkie
Dawka CaO w t/ha 1,0 1,5 2,0 2,5
Żródło: Ekologiczne metody uprawy Kapusty Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Babika Radom 2004
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 6minusplus 9 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron