Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Wymagania klimatyczne i glebowe kapusty
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe w uprawach kapusty
Odmiany kapusty i ich przydatność do różnych terminów uprawy
Płodozmian i stanowisko w zmianowaniu
Rozsada Kapusty
Przygotowanie gleby pod kapsutę
Nawożenie kapusty
Terminy uprawy kapusty
Pielęnacja kapusty
Zbiór kapusty i przechowywanie
Przygotowanie kapusty na sprzedaż
Ochrona kapusty przed chwastami
Choroby kapusty
Szkodniki kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Nawożenie kapusty

     Ogólnie potrzeby nawozowe kapusty oceniane są na 150- 250 kg N, 100 - 150 kg P2O5, 200 - 250 kg K2O na 1 ha. Mniejsze dawki stosuje się dla odmian wczesnych, wyższe dla późnych, dłużej pozostających w polu. Jeśli przed uprawą kapusty zostanie wprowadzony do gleby nawóz zielony w postaci przyoranych roślin motylkowatych lub ich mieszanek z trawami lub zbożami albo obornik w średniej dawce, to potrzeby nawozowe będą mniejsze: 80 -150 kg N/ha, 70 - 90 kg P2O5/ha, 180 - 200 kg K2O na 1 ha.

      Określanie potrzeb nawozowych musi opierać się na analizie chemicznej, która powinna być wykonana przed założeniem uprawy. Jak już wcześniej przedstawiono najważniejszym składnikiem, którego deficyt może uniemożliwić uzyskane dobrego plonu kapusty jest azot. Na nim opiera się obliczenia dawek nawozów organicznych. Głównym źródłem azotu dla kapusty są rośliny motylkowate, kompost, obornik, nawozy zielone. Najcenniejszy jest azot pochodzący z roślin motylkowatych, gdyż pobierany jest z powietrza, za pośrednictwem bakterii z rodzaju Rhizobium żyjących w symbiozie z roślinami motylkowatymi.

     Ilość azotu wnoszona do gleby przez rośliny motylkowate może być bardzo duża i specyficzna dla każdego gatunku. Zależy też od uzyskanego plonu i wieku roślin. Natomiast azot pozostający w zielonej masie zbóż i innych roślin nie motylkowatych (gorczyca, facelia, gryka), pobierany jest z gleby i udostępniany roślinom następczym po rozłożeniu się masy organicznej. Zatem, w ogólnym bilansie azotu nie przybywa, zachodzi tylko wymiana gleba- roślina - gleba. Z samych resztek pożniwnych, w ciągu okresu wegetacyjnego, ilość udostępnionego azotu może wynosić od 22 kg po uprawie peluszki (45,8 kg N x 0.5) do 75 kg N po lucernie z trawą (171,6 kg N x 0.5) (tab.10). Jak na potrzeby kapusty nie są to wystarczające ilości. W takim przypadku trzeba stosować dodatkowe nawożenie kompostem lub przefermentowanym obornikiem.

      Znacznie korzystniejsze jest przyoranie roślin motylkowatych w całości, jako nawozu zielonego. Wtedy ilość dostępnego azotu w pierwszym roku, w ciągu okresu wegetacji, może być dużo większa, gdyż ilość azotu ogólnego wprowadzanego do gleby wynosi nawet 250 i więcej kg na 1 ha. Są to wartości orientacyjne, a zależą one przede wszystkim od plonu masy zielonej i zawartości azotu w świeżej masie. Zawartość azotu w świeżej masie roślin motylkowatych wynosi przeciętnie od 3-4%. Najwyższa jest w okresie kwitnienia i jest to najodpowiedniejszy okres na przyoranie nawozów zielonych. Stosując jako nawożenie uzupełniające azotem (przedwegetacyjne lub pogłówne) kompost lub dobrze rozłożony obornik, należy pamiętać, że i w tym przypadku tylko część zawartego w nich składnika będzie dostępna dla roślin w pierwszym roku uprawy.
Piękna, dobrze nawożona kapusta, niestety nie z uprawy ekologicznej.
Piękna, dobrze nawożona kapusta, niestety nie z uprawy ekologicznej.


      Ustalając ilości nawozów jakie trzeba będzie zastosować przed uprawą kapusty lub pogłównie w okresie jej wzrostu, należy uwzględnić ilość azotu jaka corocznie jest uwalniana z próchnicy glebowej w procesie jej mineralizacji. Oprócz azotu, drugim ważnym dla kapusty składnikiem jest potas. Występuje on na ogół, w nawozach organicznych w większych ilościach niż azot. W żyznych, zasobnych glebach próchnicznych jest on wiązany w kompleksie sorpcyjnym. Jeśli występuje w glebie w większej ilości, niż na to wskazują potrzeby pokarmowe kapusty, to jest pobierany i gromadzony w roślinie. Należy do pierwiastków łatwo przemieszczanych w roślinie. Jest też wymywany z gleby, chociaż nie tak szybko jak azot. Magazynem potasu, uruchamianego stopniowo w okresie wegetacji jest wszelkiego rodzaju materia organiczna, jak resztki roślin, nawozy zielone, a nawet zwykła słoma. Jeśli stwierdzi się niedostatek potasu, to można stosować dodatkowo nawożenie organiczne lub nawozami potasowymi, dopuszczonymi do stosowania w rolnictwie ekologicznym.

     Zapotrzebowanie kapusty na fosfor jest dużo mniejsze. Fosfor nie należy do pierwiastków łatwo wymywanych z gleby. Czynnikiem ograniczającym dostępność fosforu dla roślin jest przede wszystkim spadek odczynu gleby poniżej pH 6,0. Również niekorzystny jest zbyt wysoki odczyn gleby (pH > 8,0). Dostępność fosforu dla roślin można poprawić przez stosowanie systematycznego nawożenia organicznego, co sprzyja tworzeniu się kompleksowych połączeń fosforanów ze związkami próchnicowymi. Do nawożenia można też wykorzystywać nawozy fosforowe w formie mączek fosforytowych, kostnych. Nie powinny być jednak stosowane na gleby obojętne, zasadowe jak i świeżo wapnowane, ze względu na słabą przyswajalność. Za wyjątkiem odmian wczesnych kapusta ma dość długi okres wegetacji, pozwalający na wykorzystanie większości składników pokarmowych, dostępnych w pierwszym roku stosowania nawożenia organicznego.

     Większy niedostatek składników mineralnych może wystąpić, tam gdzie kapustę uprawia się w roślinach okrywowych. Zbyt długie pozostawianie żywej rośliny okrywowej stanowi konkurencję dla kapusty i może spowodować spadek plonu. Również martwa ściółka, jak słoma przyczynia się do zmniejszenia dostępności azotu.Jeśli zawartość dostępnych składników mineralnych jest niewystarczająca, to trzeba zastosować nawożenie pogłówne kompostem, dobrze rozłożonym obornikiem, przefermentowaną gnojówką lub innym nawozem dopuszczonym dla upraw ekologicznych . Większość nawozów organicznych są to nawozy wolno działające, udostępniające składniki mineralne stopniowo, w ciągu całego okresu wegetacji. W nawożeniu pogłównym nawozy organiczne powinny być zastosowane z pewnym wyprzedzeniem, aby odpowiednio wcześniej zaczęła się ich mineralizacja.

      Dostępność składników mineralnych dla roślin określana współczynnikiem dostępności zależy od stopnia rozkładu nawozu, czyli od stosunku węgla do azotu (C/N). Im mniejsza wartość C/ N, tym stopień rozkładu nawozu i dostępność składników jest większa. Na dostępność składników ma też wpływ sposób stosowania nawożenia. Dostępność składników mineralnych z nawozów organicznych stosowanych powierzchniowo jest mniejsza niż wprowadzonych do gleby.
Żródło: Ekologiczne metody uprawy Kapusty Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Babika Radom 2004
Komentarze (3)
Autor: admin     (2009-10-21,  11:25:18)      [odpowiedzi: 2]
Temat:

Komentarze na temat: Nawożenie kapusty


Dyskusja użytkowników na temat: Nawożenie kapusty


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 2minusplus 3 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron