Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Wymagania klimatycze i glebowe marchwi
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe marchwi
Odmiany marchwi
Płodozmian i stanowiskow zmianowaniu marchwi
Uprawa roli i przygotowanie gleby
Nawożenie marchwi
Metody uprawy marchwi- terminy
Pielęgnacja marchwi
Chwasty marchwi
Choroby marchwi
Szkodniki marchwi-zwalczanie
Zbiór i przechowywanie marchwi
Wymagania jakościowe i przygotowanie marchwi do transportu
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Pielęgnacja marchwi



     W uprawie marchwi na zbiór wczesny, a szczególnie w uprawach ekologicznych można stosować osłony z folii i włókniny. Osłony z folii perforowanej (100 otworów na m2) stosuje się głównie w uprawach przyspieszonych. Należy je zdejmować, gdy istnieje ryzyko przypalenia roślin.
Zwykle wykonuje się to w pierwszej dekadzie maja, gdyż później temperatura powietrza jest zbyt wysoka. Włóknina polipropylenowa jest przepuszczalna dla wody i powietrza. Może więc być dłużej utrzymywana nad roślinami.
W uprawach ekologicznych włóknina jest też używana jako osłona przed szkodnikami w okresie największego zagrożenia marchwi. W ogrodnictwie wykorzystuje się włókninę o masie 17 g/m2. Produkowana jest w różnych rozmiarach, stosownie do wymagań odbiorcy. Można nią przykrywać całe zagony lub nawet większe powierzchnie.

      W uprawie na redlinach ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podsypywanie roślin, jeśli zostały odsłonięte przez ulewne deszcze lub niewłaściwe deszczowanie. Pozostawienie ich w takim stanie powodować będzie zielenienie lub czerwienienie główek korzeni. Słaba trwałość redlin wynika najczęściej z użycia niewłaściwych maszyn do ich formowania. Mniej trwałe będą redliny na glebach lekkich, piaszczystych. Redliny formowane przez produkowane w naszym kraju agregaty są trwałe do końca okresu wegetacji.
Opracowany został także prototyp maszyny do odchwaszczania, która niszcząc chwasty utrzymuje prawidłowy kształt redlin.
Ze względu na palowy system korzeniowy marchew należy do grupy roślin niezbyt wrażliwych na suszę. Jak już wspomniano najbardziej wrażliwa jest w okresie wschodów oraz w okresie intensywnego przyrostu korzeni. Jeśli niedobór wody wystąpi w okresie wschodów, to należy stosować delikatne nawadnianie bardzo małymi dawkami wody, aby nie powodować wymywania gleby i zatapiania nasion.

      W okresie późniejszym, gdy rośliny są większe i zakrywają międzyrzędzia stosowanie małych dawek wody jest niewskazane, gdyż nawadnia się wtedy tylko, powierzchniową warstwę gleby. Powoduje to wyrastanie grubych bocznych korzeni, kosztem rozwoju głównego korzenia palowego. Przeciętna jednorazowa dawka wody powinna wynosić 25-30 mm, przy intensywności opadu wynoszącej od 8 - 15 mm/godz. Tylko na redlinach dawka wody może być nieco mniejsza (20 mm), aby woda spływająca do podstawy redlin została szybko wchłonięta przez glebę. Zbyt intensywne nawadnianie może powodować okresowe zatapianie plantacji, co może się objawiać nawet więdnięciem roślin. Wielkość opadu powinna być dostosowana do szybkości wchłaniania wody.
Na glebach lekkich intensywność opadu może być większa niż na glebach ciężkich. Do deszczowania można wykorzystywać różne deszczownie, stałe i ruchome. Nawadnianie kroplowe w uprawach polowych nie jest jeszcze zbyt rozpowszechnione.
Żródło: Ekologiczne Metody Uprawy Marchwi Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr I. Babik Radom 2004
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 4 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron