Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Wymagania klimatyczne i glebowe papryki
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe papryki
Przygotowanie rozsady do uprawy gruntowej i szklarniowej
Uprawa papryki w polu
Uprawa papryki pod osłonami
Uprawa papryki w szklarni lub tunelu foliowym
Zabiegi pielęgnacyjne papryki
Ochrona papryki przed chwastami
Ochrona papryki przed chorobami
Ochrona papryki przed szkodnikami
Zbiór, pakowanie i przygotowanie papryki do sprzedaży
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Uprawa papryki pod osłonami

Miejsce produkcji
Ze względu na wymagania klimatyczne papryki najlepsze efekty uzyskuje się w uprawie pod osłonami.
Do upraw najwcześniejszych (sadzenie od stycznia do połowy marca) przydatne są tylko szklarnie ogrzewane. Do końca kwietnia paprykę można sadzić w ogrzewanych tunelach, gdzie możliwe jest utrzymanie temperatury powietrza na poziomie min. 17oC. W późniejszych terminach nasadzeń (maj-czerwiec) wykorzystuje się osłony bez ogrzewania.
Jako mechaniczne zabezpieczenie przed inwazją szkodników, na drzwiach i wietrznikach powinny być zainstalowane siatki ochronne o średnicy oczek ok. 1- 4 mm. Pod osłonami, również należy stosować zmianowanie, które poprawia właściwości gleby i ogranicza rozwój patogenów. Paprykę można uprawiać na zmianę z sałatą, rzodkiewką, fasolą szparagową, roślinami wykorzystywanymi jako nawozy zielone.
Przygotowanie pomieszczenia uprawowego

Podstawowym zabiegiem sanitarnym jest zniszczenie czynników patogenicznych jeszcze przed rozpoczęciem uprawy, a najlepiej już po zakończeniu poprzedniego sezonu. Przed usunięciem resztek roślin wykonuje się dezynfekcję poprzez spalanie siarki.
Siarkę rozłożoną na metalowych podstawach zapala się począwszy od najdalszego końca obiektu. Na dezynfekcję tunelu o powierzchni 210 m2 potrzeba ok. 3 kg siarki. Zabieg jest najskuteczniejszy w temperaturze 15 - 30oC. Po upływie minimum 24 godzin obiekt należy wywietrzyć, a wszystkie resztki roślinne i zużyte materiały usunąć i spalić lub skompostować.
Konstrukcję, stałe elementy wyposażenia obiektu (kurtyny, paliki, wsporniki, dozowniki nawozów itp.) trzeba dokładnie umyć wodą z szarym mydłem (mydło potasowe), a elementy drobne (sznurki zapinki itp.) wygotować. W ten sam sposób należy odkażać wykorzystywane narzędzia i wszelki używany w czasie produkcji sprzęt (pojemniki do zbierania, skrzynki, sekatory, noże itp.), nie zapominając o myciu rąk i praniu ubrań ochronnych.
Przed rozpoczęciem uprawy należy odkazić podłoże. Można to zrobić metodą termiczn ą poprzez parowanie gruntu. Temperatura podłoża w czasie parowania powinna wynosić 90-93oC przez okres 20 min. Zabieg wykonuje się parownicami z pługiem lub z urządzeniem do parowania pod folią termoodporną (system perforowanych rur rozprowadzaj ących parę). Rośliny można sadzić po spadku temperatury do 20 - 25oC, w ciągu 2 dni od parowania, albo dopiero po miesiącu, ponieważ po 60 godz. od parowania wzrasta nadmiernie ilość azotu amonowego, co jest szkodliwe dla korzeni młodych roślin.



Uprawa tunelowa
Uprawa tunelowa











Wybór odmiany
Podatność na choroby bakteryjne i grzybowe jest często związana z warunkami uprawy i ogólną kondycją roślin. Wskazane jest stosowanie odmian, które cechują się dużym wigorem ponieważ nawet w warunkach stresowych szybciej odbudowują masę wegetatywną.
Odmiany zalecane obecnie do produkcji pod osłonami są dość uniwersalne pod względem terminu uprawy. Ze względu na siłę wzrostu niektóre z nich są szczególnie wskazane do uprawy w niskich tunelach foliowych .
Dobór odmian musi być dostosowany także do wymagań rynku, który preferuje odmiany o owocach czerwonych, w typie "block", zarówno na świeży rynek jak i do przetwórstwa. Odbiorcą odmian o dużych, wydłużonych owocach w typie Lamuyo (np. Predi F1) oraz papryki ostrej są z reguły tylko przetwórnie. Nie mniej jednak warte polecenia są odmiany o drobnych ale grubościennych (ok. 7 mm) owocach np. Oleńka i odmiany ostre, które bardzo obficie plonują prawie w każdych warunkach, są bardzo tolerancyjne na choroby i rzadko zasiedlane przez szkodniki.
Żródło: Ekologiczne metody uprawy Papryki w Gruncie i Pod Osłonami Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją prof. dr hab. S. Kaniszewskiego
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 5minusplus 4 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron