Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Artykuły na temat:
Uprawy Ekologiczne
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Wymagania klimatyczne i glebowe papryki
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe papryki
Przygotowanie rozsady do uprawy gruntowej i szklarniowej
Uprawa papryki w polu
Uprawa papryki pod osłonami
Uprawa papryki w szklarni lub tunelu foliowym
Zabiegi pielęgnacyjne papryki
Ochrona papryki przed chwastami
Ochrona papryki przed chorobami
Ochrona papryki przed szkodnikami
Zbiór, pakowanie i przygotowanie papryki do sprzedaży
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Artykuł: Agrowłókniny i agrotkaniny
Bardzo fajny artykuł. Sama przymierzam sie do posadzenia tuji i koniecznie użyje agrowłókniny czarnej. Jest w dobrej cenie i wytrzyma odpowiednio długo. Po kilku latach jak tuje już się rozkrzewią nie będzie konieczne wogóle zabezpieczenie agrowłókniną,
Ogrodniczka 2012-09-25 12:37:15
Artykuł: Choroby ogórków
W ostatnich latach plagą jest występowanie Mączniaka Rzekomego Dyniowatych. Niestety nie pomaga już kupowanie nasion odmian odpornych na tą chorobę. Podobnie zmianowanie nasadzeń nie przynosi poprawy tej sytuacji. Częste zmiany pogody od obfitych,
Piotr 2012-07-28 09:18:20
Artykuł: Zabazpieczenia przed kretami
Aktualizacja doniesienia.
Od ostatniego zastosowania zmielonej gorczycy w dniu 10 grudnia 2011 upłynęło już ponad pół roku i nadal ŻADNEGO KOPCA KRETA na moim trawniku nie ma. Jeśli ktoś chce stosować elektroniczne odstraszacze, niech stosuje.

prostaczek 2012-06-26 01:28:48
Artykuł: Uprawa pomidora pod osłonami
kochani pomocy ! Moje piękne pomidory rambozo i słonka dostały ziemiórek co robić . Wyczytałam,że Nomolt będzie dobry ale to nie wszystko. Liście od dołu żółkną a pozostałe dostają plam i u nasady rozwidlenia liści na gałązkach zbrązowiały a na czubkach
Asia 2012-06-22 16:15:55
Artykuł: Wymagania klimatyczne i glebowe pomidora
Nie znam się być może na pomidorach, dawniej rodzice moi mieli pod folią a teraz razem z mężem postanowiliśmy założyć takie folie z pomidorami.Jak na razie mamy ok 150 krzaków. Przede wszystkim nie podlewamy codziennie. Początkowo co dwa dni a teraz
Olusia 2012-06-22 13:04:50
Informacje dodatkowe
Regulamin
Uprawa papryki w szklarni lub tunelu foliowym

Przygotowanie gleby do sadzenia

Gleba pod uprawę papryki musi być dobrze przygotowana. W celu szybkiego wzbogacenia warstwy ornej w substancję organiczną stosuje się rozłożony obornik, komposty lub torf.
Zarówno na glebach lekkich jak i ciężkich, po zakończeniu sezonu można stosować nawożenie obornikiem w dawce nie większej niż 350 kg na 100 m2 lub kompostami w dawce 100 kg do 350 kg na 100 m2 zależnie od ilości zawartych w nich składników pokarmowych.
Stosowanie nawozów zielonych (mieszanka wyki ozimej z żytem) ma sens tylko w obiektach nie ogrzewanych, z których nie zdejmuje się folii na okres zimy.
Rośliny takie siane po zakończeniu uprawy i przyorane wiosną będą miały znaczenie tylko strukturotwórcze i konieczne będzie zastosowanie szybko działającego nawozu zawierającego azot np. kompostu lub mączki z krwi. W obiektach ogrzewanych (szklarnie, tunele ogrzewane), w których prowadzi się uprawy długoterminowe, okres między kolejnymi cyklami uprawnymi jest zbyt krótki aby efektywnie stosować nawozy zielone.
W tunelach, z których zdejmuje się na zimę powłoki foliowe, rośliny wysiane na nawozy zielone przemarzną nie przynosząc spodziewanego efektu.
Wieloletnia uprawa na takich nawozach powoduje, że mało narażona na wymywanie gleba pod osłonami zawiera dużo substancji organicznej, co pozytywnie wpływa na wzrost i owocowanie odmian papryki o dużych owocach.
Nawozy wapniowe stosuje się w zależności od odczynu gleby i jej zasobności w wapń, a ich rodzaj i termin stosowania zależy od terminu rozpoczęcia uprawy. Najdłuższy okres rozkładu mają gips, mączki kostne (4-5 m-cy, nie stosowane przy corocznym nawożeniu obornikiem), nieco krótszy- popioły kostne i dolomit i węglan wapnia (kreda), którą można zastosować najpóźniej na dwa tygodnie przed sadzeniem roślin. Źródłem fosforu są mączki fosforytowe, rybne, z piór i skóry, ale ich dawka powinna być uzależniona od ilości fosforu w glebie. Podobnie nawożenie siarczanem potasu i magnezu musi być wykonane w oparciu o wyniki analizy chemicznej podłoża.
Wszystkie stosowane nawozy trzeba wymieszać z glebą wykonując jednak jak najmniej zabiegów. Co roku, na jesieni stosuje się orkę lub kultywatorowanie na głębokość ok. 30 cm, co 4-5 lat głęboszowanie (aby zlikwidować tzw. "podeszwę płużną"). Przed sadzeniem glebę trzeba zabronować lub zagrabić. Na dzień lub dwa przed sadzeniem glebę trzeba obficie nawodnić.
Przed sadzeniem papryki powierzchnię gruntu należy wyściółkować np. słomą, trocinami, foliami organicznymi, ewentualnie czarną folią polietylenową lub włókniną.
Materiałów organicznych używanych do ściółkowania pod osłonami nie należy przeorywać po uprawie. Trzeba je usunąć z obiektu i zużytkować powtórnie po przekompostowaniu.
Folię używaną do ściółkowania dokładnie umyć, a włókninę uprać przed kolejnym sezonem.
Sadzenie rozsady i prowadzenie roślin

Paprykę sadzi się w otwory w ściółce, na głębokość nie większą niż rosła w doniczce. Ogranicza to możliwość wnikania patogenów poprzez uszkodzenia skórki pędów, powstałe podczas sadzenia.
Po posadzeniu roślin nie podlewa się co najmniej prze z 3-4 dni. Spadek wilgotności w wierzchniej warstwie gruntu stymuluje rozrastanie się korzeni w poszukiwaniu wilgoci w głębszych warstwach podłoża.
System korzeniowy staje się odporniejszy na stresy i zdolny do wykarmienia dużej masy nadziemnej.
Zagęszczenie roślin zależy od systemu prowadzenia. Przyjmuje się, że na 1 m2 powinno być od 9 do 16 głównych pędów owocujących tzw. przewodników. W uprawach ogrzewanych opłaca się prowadzić paprykę na 2-4 pędy sukcesywnie cięte.
W wysokich tunelach nieogrzewanych można paprykę prowadzić tak jak w szklarniach, ale na ogół stosuje się system 3-4 pędowy z ograniczonym cięciem.
Papryka ma kruche pędy i dużą masę zieloną, dlatego konieczne jest podwiązywanie roślin. Jednym ze sposobów jest podwiązywanie pędu głównego a następnie każdego z przewodników do sznurów pionowych zamocowanych do drutów rozcią- gniętych nad rzędami roślin. Pędy należy przypinać do sznurów zapinkami lub przywiązywać, a nie owijać wokół ponieważ bardzo łatwo się łamią i odpadają z nich owoce.Uprawa szklarniowa papryki
Uprawa szklarniowa papryki
Bardzo dobrym sposobem prowadzenia papryki w wysokich obiektach jest tzw. "szpaler hiszpański". W rzędach wyznaczonych pod rośliny, oddalonych od siebie o minimum 60 cm, wbija się ponad 1,5 m słupki stalowe (fi 1.5-3 cm) lub drewniane (fi 5 cm).
Odległość między słupkami w rzędzie powinna wynosić 5-7 m. Między nimi rozciąga podwójne sznurki, bardzo mocno je napinając. Pierwszy poziom lin powinien przypadać na wysokości głównego rozgałęzienia roślin, następne co 30-40 cm.
Po rozciągnięciu pierwszego poziomu sadzi się paprykę tak aby rośliny rosły idealnie pod sznurkami.
Gwarantuje to dobre utrzymywanie roślin w czasie wzrostu. Pędy dorastające do kolejnych poziomów wsuwa się delikatnie między sznurki, nie ma potrzeby ich przypinania. W takim systemie paprykę sadzi się co 20 cm (na 2 pędy) albo co 35-40 cm (3-4 pędy). Ten sposób prowadzenia wymaga sukcesywnego ciecia pędów.
W tunelach nie ogrzewanych, gdzie preferuje się nisko rosnące odmiany papryki można sadzić je w przy niskich podporach, otaczając każdy z rzędów (lub po dwa rzędy) poziomymi sznurami.
Rośliny nie będą rozrastać się na przejścia, ale są narażone na uszkodzenia pędów podczas pielęgnacji i zbiorów. Takie uprawy można prowadzić na 3-4 pędy z ograniczonym cięciem.
Niskie odmiany, o słabym wigorze dobrze utrzymuje jeden poziom sznurów rozpiętych w "ósemkę" pomiędzy poszczególnymi roślinami. W tym przypadku zagęszczenie papryki może wynosić ok. 5 szt/m2 i rośliny mogą być prowadzone praktycznie bez cięcia (tylko oczyszczenie 3-4 dolnych węzłów).
Okresy uprawy

W zależności od rodzaju obiektu terminy siewu i sadzenia papryki, pierwszych zbiorów i likwidacji uprawy przypadają w różnych okresach roku . Decydując się na dany rodzaj produkcji należy brać pod uwagę koszty produkcji i chłonność rynku.
Żródło: Ekologiczne metody uprawy Papryki w Gruncie i Pod Osłonami Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją prof. dr hab. S. Kaniszewskiego
Komentarze użytkowników: (Ilość opinii : 26 )
Autor: stasiek ( 2010-06-11, 21:04:34 )
co zrobić jak są robaki pod korzeniami papryki i ogryzają
Autor: sonia ( 2010-06-19, 20:04:46 )
wsadziłam kilka w tunelu papryki ale nie wiem jak ich powiązać, czy tak jak ogórki? pozdrawiam sonia
Autor: karola ( 2010-06-19, 20:16:49 )
dokładnie tak jak ogórki. A co zrobić jak kwiaty żółkną i opadają?
Autor: hugo ( 2010-09-09, 22:32:54 )
a co zrobić aby się wybarwiała papryka?
Autor: Lusi ( 2010-10-19, 19:56:07 )
Jaki jest dobry środek na mszyce i omacnice w papryce?
Autor: Edyta ( 2011-06-08, 16:46:17 )
Czy obrywać papryce w tunelu liście?
Autor: jacek ( 2011-07-31, 18:42:55 )
jak przycinać pęki żeby papryka mogła dojrzeć
Autor: asia ( 2012-02-02, 12:22:21 )
A kiedy sadzi się paprykę?
Autor: Papryka ( 2012-02-16, 15:36:24 )
Papryke najlepiej sadzi sie w okresie luty/marzec pod szklem aby mialy cieplo.Liscie tak jaknajbardziej obrywac tzw.top,obrywac za drugim rozgalezieniem(na topie jedna papryke zstawic i odlamac topa lisc musi byc na topie aby chronil owoc z glownnego pedu i ne popalilo slonce jej uwazac na kwiatki ,najlepiej podrecac papryke na sznurku
Autor: Rolnik Przodowy ( 2012-03-15, 11:32:59 )
Tak Sonia jak ogórki :)Bardzo dobrze myslisz :* Pozdrawiam serdecznie Rolnik Przodowy ;)
Autor: ( 2012-06-04, 09:39:26 )
mam pytanie czy papryke obrywa sie tak jak pomidory
bo obrastaja pomiedzy liscie i nie wiem czy je obrywac
Autor: ( 2012-06-04, 20:26:42 )
Paprykę obrywamy jak pomidory i usówamy pierwszy górny pąk kwiatowy.
Autor: ( 2012-06-17, 19:52:26 )
Co to znaczy oczyszczenie 3-4 dowolnych węzlow i co to jest top.Ńa topie 1 papryka zostawić i odłamać top
Autor: ( 2012-11-12, 19:18:34 )
Powiedzcie czy można uprawiać papryczkę habanero w gruncie? ponieważ chciałabym spróbować ją sama wyhodować -tyle dobrego się o niej mówi
Autor: młody rolnik ( 2012-11-22, 11:53:45 )
witam mam pytanie czy ktoś orientuje się jak się robi owijanie pędów papryki tzw.Toppen-draaienbył bym bardzo wdzięczny za info
Autor: marek ( 2013-04-04, 23:29:30 )
16 maja sie sadzi,ale nie z pestki .. i z roku na rok coraz gorzej się opłaca uprawa papryki :( rok dwa i wogóle nie bedzie sie opłacać
Autor: marek ( 2013-04-04, 23:31:09 )
to tylko tak piszą,żeby niby fajnie i dużo płacą.tak naprawde nie radze.trzeba poszukać czegoś nowego w stylu papryki z holandi :-D tzn.innego warzywa bądź owocu
Autor: ( 2013-09-02, 20:24:45 )
Gówno z paprykom i ją jebać o tak odułem to pierdole ją


Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: baidu ( 2013-11-29, 03:10:09 )
??? www.xilianji123.com ???
baidu http://www.baidu.com
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: ( 2014-02-12, 16:18:24 )
bfnkgfghyhiuuhikjiuuiuijkjjkjiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuyhui98uygh87ygbndcvbj98uygtfvbi987ytfc vuihyb mkjhb iuhn bo9iuygv oihnb i9ujhnbnjiujhnbji8uhv vbuyhgvby 6ytgfvc vbgy6ytgfvcgy7gtfvhyvytgvbghygv hugv bygc vuygfvc vygv gy6tgfv87ygvbg7ytgv87ytgfvgy7gvbgfhjo9i8uygtfvbnjki986tgfvbbnhju87y6hnuyhnoijhv vbuhb njuhb 87ygbvnji87ytgfvbhjui8iuytgfvbj87y6b87yb9uyhgvbuygv hygv bgvbv hnb
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: Ewa ( 2014-03-10, 10:55:53 )
witam, ja od kilku lat sadzę gotowe rozsady papryki do tunelu, hoduję w nim również pomidory. Oczywiście większość miejsca zajmują pomidory a papryka to taki dodatek. Próbowałam zrobić samemu tunel ale skończyło się to katastrofą budowlaną więc później zainwestowałam w gotowca z firmy Das Company. Jest bardzo solidnie wykonany, kilku moich sąsiadów też od nich kupiło. Najpierw byli sceptycznie nastawieni do gotowego kupnego, ale jak rozłożyłam mój to się zamknęli i sami kupili takie same.
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: Seweryn ( 2014-04-01, 23:55:59 )
Zrobiłem szklarnie z okien boki, dach z foli na rurkach z plastiku, bardzo łatwo
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: Patrycja ( 2014-04-09, 15:54:08 )
Witam, moim zdaniem najlepszym pomysłem jest kupno tunelu foliowego. Wraz z mężem najpierw zrobiliśmy sami taki tunel (poświęciliśmy trochę czas) i niestety po krótkim czasie się zniszczył. Więc dużo lepsze jest kupić gdyż przynajmniej jest gwarancja że wytrzyma kilka sezonów. Tak postanowiliśmy zrobić, kupiliśmy w firmie das company (www.dascompany.pl) i jestem bardzo zadowolona. Świetna obsługa która idealnie potrafi doradzić. Prowadzą również sprzedaż wysyłkową. Ceny mają niskie w porównaniu do innych firm, a jakoś znakomita. Polecam
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: paweł ( 2014-04-13, 16:02:10 )
Opowiesci o kupowaniu tunelu foliowego proszę zachować dla siebie. Podawanie nazwy itd ...od razu widac ,ze jest pani przedstawicielem jakieś firmy.
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Dodaj swój komentarz:
Autor:    
Przeczytaj regulamin umieszczania opinii.

Reklama
Agrowłókniny rabatka.plSiatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron