Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Wymagania klimatyczne i glebowe buraka.
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe buraka
Odmiany buraka
Płodozmian i stanowisko w zmianowaniu buraka
Uprawa roli i przygotowanie pola
Nawożenie buraka
Terminy i sposób uprawy
Zabiegi pielęgnacyjne buraka
Ochrona buraka przed chwastami
Choroby buraka
Szkodniki buraka ćwikłowego
Sposoby przechowania buraków
Przygotowanie buraków do sprzedaży
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Terminy i sposób uprawy



     Burak ćwikłowy uprawia się wyłącznie z siewu bezpośrednio do gruntu. Chociaż dobrze znosi przesadzanie, to jednak nie opłaca się go uprawiać z rozsady. Buraki wysiewa się, gdy temperatura gleby osiągnie co najmniej 8°C. Jest to minimalna temperatura kiełkowania dla nasion buraka. W zależności od rodzaju uprawy i terminu zbioru buraki wysiewa się:
  • na zbiór pęczkowy- w kwietniu,

  • na bezpośrednie spożycie ń od końca kwietnia do połowy maja,

  • na przechowywanie ń od końca maja do początku lipca,

  • do przemysłu przetwórczego (do konserwowania całych korzeni o średnicy 2 - 5 cm) - w pierwszej połowie lipca.


      Dla uzyskania wczesnego zbioru buraków uprawianych na pęczki nasiona można wysiewać już w kwietniu. W celu przyspieszenia zbioru można zastosować czasowe osłanianie zasiewów buraków folią perforowaną (przez okres 3-4 tygodni od siewu) lub cienką włókniną polipropylenową (przez okres 4 - 5 tygodni od siewu). Wówczas nasiona można siać już w pierwszej połowie kwietnia.
Z siewu pod koniec kwietnia i w maju uzyskuje się wyrośnięte korzenie przeznaczone na użytek letni lub wczesnojesienny, a z wykonanego w czerwcu i na początku lipca otrzymuje się najlepszy surowiec dla przemysłu oraz do przechowywania. W tym też terminie osiąga się najlepsze plonowanie buraków. Dla przemysłu przetwórczego, potrzebującego do konserwowania małych kulistych korzeni, o średnicy 2 - 5 cm, zaleca się siew w pierwszej połowie lipca.

      Buraki można uprawiać systemem rzędowym lub pasowo-rzędowym. W uprawie rzędowej stosuje się równe odległości pomiędzy rzędami, wynoszące 30 lub 40 cm. Bardziej odpowiednim i częściej stosowanym obecnie, jest system pasoworzędowy. W uprawie ekologicznej poleca się wysiew trzech rzędów w pasie o szerokości 130 cm, lub 4 rzędów w pasie szerokości 150 cm. Rozstawa rzędów wynosi wówczas 55 x 40 x 40 cm, przy szerokości zagonu 135 cm oraz 54 x 32 x 32 x 32, przy szerokości zagonu 150 cm. Odległości pomiędzy rzędami (40 lub 32 cm) oraz pomiędzy skrajnymi rzędami pasów (54 lub 55 cm) pozwalają na swobodny wjazd ciągnikiem na plantację buraków w celu wykonania mechanicznego pielenia, a także dokonania mechanicznego zbioru, bez obawy uszkodzenia roślin.

      Materiałem siewnym buraków są kłębki zawierające 2- 4 nasion. Kłębki należy wysiewać na głębokość wynoszącą 2 cm na glebach cięższych i 3 cm na glebach lżejszych. Płytszy wysiew może pogorszyć wschody na skutek przesuszenia wierzchniej warstwy gleby. Z kolei głębszy wysiew powoduje opóźnienie wschodów i zmniejszenie ich liczby. Ze względu na dość duże wymiary kłębki potrzebują dużej ilości wody podczas kiełkowania. Dlatego, siewnik powinien być zaopatrzony w kółka ugniatające, dzięki którym polepsza się kapilarne podsiąkanie wody w glebie. Do wysiewu kłębków można używać różnych siewników umożliwiających równomierne ich rozmieszczenie w rzędzie.
Plantacja buraka
Plantacja buraka












     Normy wysiewu kłębków i terminy zbioru buraków w zależności od przeznaczenia plonu i pożądanej średnicy korzeni.
Do ekologicznej uprawy buraków należy używać kłębków o wysokiej wartości siewnej, wolnych od chorób i szkodników oraz nasion chwastów, a także o wysokiej zdolności kiełkowania. Im lepsze są nasiona, tym szybsze i bardziej wyrównane uzyskuje się wschody.
Ponadto, rośliny uzyskane z dorodnych nasion mają lepszy wigor, szybciej rosną i są zdrowsze. Nasiona powinny pochodzić z upraw ekologicznych, ale w okresie przejściowym, tj. do roku 2005, dopuszcza się używanie również nasion pochodzących z upraw konwencjonalnych pod warunkiem, że nie są one zaprawione zaprawami chemicznymi. Nasiona buraków zachowują zdolność kiełkowania przez okres 3- 4 lat.
Żródło: Ekologiczne metody uprawy Buraka Ćwikłowego Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Babika
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 7 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron