Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Rzepaku
Odmiany rzepaku
Kierunki uprawy rzepaku
Znaczenie gospodarcze oleju rzepakowego
Zasiewy, plony i zbiory rzepaku.
Budowa i wzrost rzepaku
Rzepak ozimy
Wymagania klimatyczne rzepaku ozimego
Ochrona upraw rzepaku w czasie zimy
Ocena strat powstałych zimą
Ochrona upraw rzepaku wiosną
Wymagania wilgotności i temperatury rzepaku
Deszczowanie rzepaku ozimego
Stanowisko rzepaku ozimego
Wymagania pokarmowe rzepaku
Uprawa roli
Odmiany rzepaku ozimego
Nawożenie
Koszenie - zbiór rzepaku
Siew
Choroby i szkodniki
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Deszczowanie rzepaku ozimego

Brak doświadczeń z deszczowaniem rzepaku ozimego w okresie od zasiewu do zimy nie pozwala ocenić celowości stosowania tego zabiegu w wymienionym czasie. W okresie wiosennej wegetacji na niedobór wody wskazuje odcień zabarwienia roślin oraz więdnięcie dolnych liści. Ich żółknięcie i pierwsze objawy podsychania świadczą o ostrym niedoborze wody. Potrzebę deszczowania oznacza się na podstawie pomiarów siły ssącej gleby za pomocą tensjometrów rtęciowych lub próżniowych oraz pomiarów wilgotności gleby. Gdy wilgotność gleby spadnie poniżej przyjętego poziomu polowej pojemności wodnej (PPW), np. 65, 70 lub 75%, wtedy stosuje się deszczowanie. Pomiary tensjometryczne są proste, dlatego stosowane są często, a wydatek na zakup tensjometrów jest niewielki w stosunku do kosztów instalacji zraszającej. Stosuje się również deszczowanie według metody Klatta, który dla rzepaku ozimego w okresie wegetacji wiosennej przy średnich temperaturach miesięcznych podał następujące optymalne miesięczne opady .
Aby uzyskać odpowiednie wartości dla gleb lekkich mnoży się podane ilości opadów przez 1,15 lub 1,25, dla gleb ciężkich przez 0,85. W rejonach lub latach o wyższej miesięcznej temperaturze powietrza od podanej w tabeli 2 do ilości optymalnego opadu dodaje się za każdy 1%C wyższej temperatury miesięcznej 5 mm opadu. Opierając się na danych orientacyjnych Klatta stosuje się do deszczowania dawki wody odpowiadające różnicy między optymalnym opadem miesięcznym a opadem naturalnym.
Deszczowanie według metody Klatta w ZD Zielęcin spowodowało średnio za 4 lata (1972-1975) takie same przyrosty plonów rzepaku ozimego jak deszczowanie przez cały okres wiosennej wegetacji, a zużycie wody było mniejsze o 47% niż przy stałym utrzymaniu wilgotności gleby na poziomie 70% jej polowej pojemności wodnej (PPW).
Deszczownia.
Deszczownia.
W tym samym doświadczeniu deszczowanie tylko w okresie kwitnienia lub tylko dojrzewania nie dało istotnie wyższych plonów. Natomiast Pod wpływem deszczowania w okresie tworzenia pąków średni plon wzrósł istotnie, lecz w ciągu 4 lat plony były tylko w 2 latach istotnie wyższe. Według Brouwera nie określono do tej pory fazy rozwoju ani podokresu wegetacji rzepaku ozimego, w których deszczowanie zapewniałoby optymalny wzrost plonu. O terminach deszczowania decyduje zatem rzeczywisty niedobór wody powodowany brakiem opadów, a dodatni wpływ deszczowania jest tym większy, im bardziej dotkliwy był niedobór wody. W doświadczeniu w ZD Złotniki za okres 4 lat (1972-1975) plon rzepaku na glebie lekkiej wzrósł pod wpływem deszczowania o 4,7%, natomiast za okres 5 lat (1972-1976) o 6%, lecz koszty związane z deszczowaniem były na 1 ha o 908 zł większe od wartości uzyskanej zwyżki plonu rzepaku (Piechowiak i inni). W ZD Stare Pole na bardzo ciężkiej madzie deszczowanie rzepaku ozimego (1973-1975) utrzymujące wilgotność gleby na poziomie nie niższym niz 70% PPW nie dało istotnych zwyżek plonów przy dawkach NPK 260 i 520 kg/ha . W doświadczeniach na luźnej glebie piaszczystej w Laskowicach Oławskich (1967-1974) utrzymywanie 80 lub 60% PPW gleby za pomocą deszczowania nie dało istotnie większych plonów rzepaku ozimego . W doświadczeniach w ZD Samotwór deszczowanie rzepaku ozimego przy zastosowaniu dawki 120 NPK/ha wodowało zwiększenie plonów o 0,3-0,6 t z ha . Wpływ deszczowania na plony rzepaku ozimego kształtował się w cytowanych doświadczeniach różnie. Oprócz takich, w których deszczowanie spowodowało wzrost plonów rzepaku ozimego były również inne, w których nie dało istotnego lub opłacalnego wzrostu plonów. Rzepak ozimy zaliczany jest do roślin uprawnych o średniej lub małej opłacalności deszczowania w porównaniu z roślinami o wysokiej opłacalności deszczowania, do których należą w uprawach polowych przede wszystkim warzywa, a z okopowych: ziemniak, buraki pastewne i buraki cukrowe oraz marchew. Z tych względów rzepak ozimy w praktyce deszczuje się bardzo rzadko.
Żródło:
Komentarze (2)
Autor: admin     (2009-10-21,  11:25:18)      [odpowiedzi: 1]
Temat:

Komentarze na temat: Deszczowanie rzepaku ozimego


Dyskusja użytkowników na temat: Deszczowanie rzepaku ozimego


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 1minusplus 3 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron