Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Plantacja roślin jagodowych
Gdzie sadzić rośliny jagodowe?
Uprawa gleby przed założeniem plantacji
Utrzymanie gleby na plantacji
Rodzaj gleby i jej właściwości
Nawożenie roślin jagodowych
Odmiany roślin jagodowych
Pielęgnacja roślin jagodowych
Chroby roślin jagodowych
Szkodniki roślin jagodowych
Zbiór roślin jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Uprawa gleby przed założeniem plantacji



     Przestawianie konwencjonalnego gospodarstwa rolnego na produkcję ekologiczną powinno być realizowane, co najmniej przez 2 lata. W przypadku, gdy gospodarstwo posiada certyfikat o produkcji ekologicznej taki okres nie jest już wymagany. Krzewy jagodowe na polu dobrze przygotowanym przez zespół uprawek przedsiewnych oraz mieszanek na przyoranie takich jak: wyka jara, bobik, peluszka, gorczyca lub rzepak szybko rosną i wcześnie zaczynają owocować. Przed ich sadzeniem należy poprawić strukturę gleby, wzbogacić ją w substancję organiczną i oczyścić z chwastów trwałych. Jeśli zachodzi konieczność, należy doprowadzić glebę do odpowiedniego odczynu przez wapnowanie. Jeżeli gleba nie jest bardzo zachwaszczona, to przed założeniem plantacji nawozi się ją przekompostowanym obornikiem pochodzącym z gospodarstw ekologicznych w dawce 40 t/ha, przy czym należy go przyorać na głębokość około 30 cm. Razem z obornikiem dodajemy nawozy fosforowe w postaci mączki fosforytowej a potasowe w postaci kopalnianych soli potasowych.

      Uprawa ekologiczna narzuca zabiegom uprawowym warunek zachowania równowagi biologicznej. Właściwie wykonane uprawki muszą zapobiegać erozji gleby i degradacji jej struktury oraz poprawiać zdolności sorbcyjne i stosunki wodne, gwarantując dobry stan agrobiocenozy. Rośliny jagodowe nie wymagają bardzo żyznych gleb, które stymulowałyby wzrost wegetatywny kosztem owocowania. Gleba musi jednak wykazywać zrównoważoną zasobność w składniki pokarmowe, odpowiedni odczyn oraz możliwie dużą zawartość materiału organicznego. W przypadku planowanego sadzenia roślin jagodowych wiosną, stanowisko należy zacząć przygotowywać, co najmniej rok wcześniej.

     Wybór roślin wysiewanych jako międzyplon uzależniony jest od stanu zachwaszczenia stanowiska, potrzeb wynikających z badania składu gleby i oceny jej struktury oraz możliwości wykorzystania funkcji i właściwości międzyplonu. Najwięcej azotu dostarczają glebie lucerna, seradela, łubin, a największą ilość zielonej masy: facelia, łubin, gorczyca. Rzepak, łubin, rzodkiew oleista, facelia i wyka wytwarzają silnie rozwinięty i głęboki system korzeniowy przyczyniając się do odbudowy właściwej struktury gruze łkowatej rozluźniając glebe poniżej warstwy ornej. Niektóre rośliny stosowane w międzyplonach wykazują także działanie fitosanitarne między innymi przez hamowanie kiełkowania nasion chwastów. Motylkowate i krzyżowe podobnie jak zboża i facelia zagłuszają chwasty, a gorczyca biała i rzepak ozimy hamują lub ograniczają rozwój nicieni w glebie. Głównym zadaniem międzyplonów jest: wiązanie azotu atmosferycznego i udostępnianie go roślinom następczym; zwiększenie zawartości substancji organicznej; spulchnianie podglebia i uruchamiania z niego składników pokarmowych; ochrona gleby przed erozją wodną i wietrzną; zagłuszenie rozwoju chwastów; zwiększenie aktywności biologicznej (pobudzanie rozwoju flory i fauny glebowej). Stanowią one miejsce życia organizmów pożytecznych i pożytek pszczeli.

Uprawa borówki amerykańskiej.
Uprawa borówki amerykańskiej.


      Powodzenie procesu przygotowania stanowiska zależy od prawidłowości wykonania zabiegów uprawowych, takich jak orka i zabiegi doprawiające. Zadaniem orki jest odwracanie gleby, wydobywanie dolnych jej warstw na wierzch oraz rozluźnianie, spulchnianie i mieszanie ze sobą poszczególnych jej części a także wprowadzanie rozrzuconych na powierzchni nawozów organicznych w głąb profilu glebowego. Celem zabiegów doprawiających jest równomierne pokruszenie i wymieszanie skib oraz wyrównanie powierzchni pola przed siewem międzyplonów i ostatecznym sadzeniem krzewów. Podstawową zasadą uprawy gleby w gospodarstwie ekologicznym jest ochrona naturalnego profilu glebowego. Stosowana jest reguła mówiąca o płytkim odwracaniu i mieszaniu roli oraz jej głębokim spulchnianiu. Uprawa wierzchniej warstwy gleby powinna być tak przeprowadzona, aby nie nastąpiło w niej zakłócenie procesów fizycznych, chemicznych biologicznych, a przede wszystkim nie doszło do przyśpieszonej mineralizacji substancji organicznej. Głębokość spulchniania gleby powinna umożliwiać prawidłowe wprowadzanie substancji organicznej, a jednocześnie minimalizować intensywność procesów jej rozkładu. Orkę przeprowadza się prawie wyłącznie pługami obracalnymi. Pole pokryte darnią, resztkami pożniwnymi, z przedplonem lub z nawiezionym materiałem organicznym należy zaorać na głębokość 25 cm przy użyciu pługa z odkładnicami śrubowymi.

      W przypadku rekultywacji lub na stanowisku po innej uprawie wieloletniej orka powinna być poprzedzona głęboszem do 50 cm. Głębosz nie odwraca gleby, lecz spulchnia podglebie. Głębokie spulchnienie gleby jest konieczne, aby umożliwić prawidłowy rozwój systemu korzeniowego krzewów. Pod truskawki, o ile nie mają być one posadzone na terenach rekultywowanych, wystarczy orka o głębokość 15-20 cm.
Ekologiczna uprawa truskawek.
Ekologiczna uprawa truskawek.
Na terenach górzystych i urzeźbionych, gdzie gleba jest narażona na erozję wodną należy przeprowadzać specjalne zabiegi uprawowe. Ich zadaniem jest powstrzymanie spływu wody wzmożenie retencji gruntowej i poprawienie odporności wierzchniej warstwy gleby na rozmywanie. Zadanie to spełnia orka wykonywana wzdłuż warstwic w poprzek zbocza, aby uniknąć stopniowego przemieszczania gleby w dół. Konieczne jest tam stosowanie pługa obracalnego, który będzie odwracał skibę pod stok. Głębokość i intensywność działania poszczególnych narzędzi doprawiających jest różna. Najgłębiej działają kultywatory, płycej brony, a najpłycej wały i włóki.

      Kultywatorowanie polega na spulchnianiu, kruszeniu i mieszaniu gleby bez jej odwracania. Kruszenie brył konieczne jest na glebach zwięzłych i najlepiej przeprowadzać je kultywatorem o zębach sztywnych, działających na głębokości do 10 cm. Zabiegu tego nie można przeprowadzać przy zbyt wilgotnej glebie. Kultywator najlepiej, spośród wszystkich narzędzi doprawiających, wyciąga rozłogi perzu i innych chwastów rozłogowych. Bronowanie jest zabiegiem działającym na głębokości od 2 do 6 cm, a jego zadaniem jest płytkie powierzchniowe spulchnianie gleby mające na celu przerwanie parowania wody z głębszych jej warstw. Brony zbierają pozostawione po kultywatorze rozłogi chwastów oraz skutecznie wyrównują powierzchnię gleby. Przed siewem międzyplonów należy wykonać także wałowanie celem zagęszczenia wierzchniej warstwy gleby. Zabieg ten spowoduje łatwiejsze podsiąkanie wody i lepsze kiełkowanie nasion. Użycie brony powinno w wystarczającym stopniu przygotować pole do sadzenia. Na świeżo założonej plantacji chwasty wschodzące między rzędami roślin należy zwalczać przy pomocy brony chwastownika (zgrzebło) lub brony Weedera. W następnym roku po posadzeniu krzewów, a przed siewem trawy w międzyrzędziach, po kultywatorowaniu i bronowaniu należy użyć także wału, aby ułatwić kiełkowanie nasion.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 10 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron