Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Rzepaku
Odmiany rzepaku
Kierunki uprawy rzepaku
Znaczenie gospodarcze oleju rzepakowego
Zasiewy, plony i zbiory rzepaku.
Budowa i wzrost rzepaku
Rzepak ozimy
Nawożenie
Koszenie - zbiór rzepaku
Siew
Choroby i szkodniki
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Odmiany rzepaku

     Zrejonizowane odmiany rzepaku ozimego różnią się przede wszystkim zawartością kwasu erukowego w oleju oraz zawartością związków gorczycznych w śrucie poekstrakcyjnej. Na tej podstawie odmiany dzieli się na 3 grupy:
  • Odmiany tradycyjne zawierające zarówno kwas erukowy, jak i związki gorczy-czne. Są to Górczański i Skrzeszowicki.
  • Odmiany ulepszone nie zawierające kwasu erukowego, ale zawierające związki gorczyczne. Są to polska odmiana Beryl i odmiany zagraniczne: Jupiter i Hermes (Szwecja), Quinta (Niemcy), Jet Neuf (Francja) i Marinus (Niemcy).
  • Odmiany podwójne ulepszone, czyli nie zawierające kwasu erukowego i związków gorczycznych, jak polska odmiana Jantar
     Odmiany ulepszone mają nasiona o bardzo dobrej wartości, mogą jednak gorzej plonować w porównaniu z odmianami tradycyjnymi. Ze względu na wartość spożywczą oleju i śruty otrzymywanej z nasion odmian ulepszonych, będą one zastępować w uprawie odmiany tradycyjne.

     Dobrze rozwinięty i zahartowany jesienią rzepak wytrzymuje mrozy do -20oC; natomiast jest dość wrażliwy na wiosenne wahania temperatury. W Polsce zasiewy rzepaku uszkadzane są częściej przez wiosenne przymrozki niż przez mrozy w czasie zimy. Następną przyczyną strat w zasiewach rzepaku jest wymakanie w zimie i wiosną. Najbardziej odpowiednie pod uprawę rzepaku są gleby żyzne, głębokie, zasobcne w próchnicę i składniki pokarmowe, nie zakwaszone, o pH powyżej 6,0. Nieodpowiednie natomiast są gleby piaskowe, podmokle i kwaśne.



     Przedplon

     Ze względu na termin siewu odpowiednimi przedplonami dla rzepaku ozimego są rośliny wcześnie schodzące z pola; wieloletnie rośliny motylkowe przyorane po pierwszym lub po drugim pokosie, wczesne odmiany grochu, mieszanki na zielono oraz wczesne odmiany ziemniaków. Rzepak można uprawiać po jęczmieniu, a także po życie i pszenicy, jeśli ich zbiór nastąpi w końcu lipca, ale po zbożach należy stosować obornik. Rzepak dobrze znosi siew po sobie, powinno się jednak unikać tego stanowiska, ponieważ jest on żywicielem mątwika - groźnego szkodnika buraka cukrowego. Należy także unikać stanowiska po innych roślinach krzyżowych, np. po kapuście i gorczycach, ze względu na możliwość przenoszenia chorób, np. kiły kapusty.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 6minusplus 6 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron