Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Wymagania klimatyczne i glebowe kapusty
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe w uprawach kapusty
Odmiany kapusty i ich przydatność do różnych terminów uprawy
Płodozmian i stanowisko w zmianowaniu
Rozsada Kapusty
Przygotowanie gleby pod kapsutę
Nawożenie kapusty
Terminy uprawy kapusty
Pielęnacja kapusty
Zbiór kapusty i przechowywanie
Przygotowanie kapusty na sprzedaż
Ochrona kapusty przed chwastami
Choroby kapusty
Szkodniki kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Płodozmian i stanowisko w zmianowaniu

     Płodozmian czyli zaplanowane na wiele lat następstwo roślin po sobie jest podstawą rolnictwa ekologicznego. Minimalny okres trwania płodozmianu wynosi 4 lata. Dobrze ułożony płodozmian w gospodarstwie ekologicznym spełnia wiele zadań. Pierwszym zasadniczym celem jest zachowanie i systematyczne podnoszenie żyzności gleby, co gwarantuje uzyskiwanie dobrych plonów bez stosowania nawozów sztucznych i środków ochrony roślin. Zadaniem realizowanym w dłuższym czasie jest też ograniczenie zachwaszczenia oraz ogólna poprawa zdrowotności gleby i roślin.

     Płodozmian w gospodarstwie ekologicznym jest tak zaplanowany, by gleba przez cały okres wegetacyjny była przykryta roślinnością. Bardzo ważną zasadą jest częste stosowanie poplonów, międzyplonów i wsiewek, najlepiej z mieszanek wielogatunkowych, korzystnie wpływających na glebę i stwarzających dobre warunki do rozwoju wielu organizmów zwierzęcych.

     Podstawową zasadą płodozmianu jest zachowanie zdrowotności gleby przez unikanie uprawy bezpośrednio po sobie roślin spokrewnionych lub atakowanych przez te same choroby i szkodniki. Na to samo pole kapusta lub gatunek z tej samej rodziny botanicznej nie może powrócić wcześniej niż po 4 latach, a lepiej jest jeśli zaplanowany płodozmian trwa dłużej. Warzyw spokrewnionych z kapustą jest stosunkowo dużo.

Rodzina Warzywa spokrewnione
Komosowate burak ćwikłowy, szpinak
Kapustowate kapusty, jarmuo, kalafior, broku3, kalarepa, rzepa, rzodkiew, rzodkiewka,brukiew, rzeoucha, chrzan
Baldaszkowate marchew, pietruszka, seler, pasternak, koper
Psiankowate ziemniak, pomidor, oberżyna, papryka
Dyniowate ogórek, cukinia, kabaczek, dynia, arbuz, melon
Motylkowate bób, groch, fasola, soja
Astrowate sałata, cykoria, endywia, salsefia, skorzonera
Cebulowate cebula, czosnek, por, szczypiorek
Rdestowate rabarbar, szczaw
Trawy kukurydza


     Czasami, między roślinami uprawianymi po sobie zachodzi niezgodność, mimo braku między nimi pokrewieństwa. Przyczynami mogą być np. nicienie porażające różne gatunki uprawne, choroby lub powstawanie w czasie rozkładu resztek roślinnych substancji toksycznych dla gatunku uprawianego następczo. Dla kapusty złym stanowiskiem są pola po burakach ćwikłowych i cukrowych, fasoli i szpinaku, ze względu na niebezpieczeństwo występowania mątwika burakowego, a z roślin rolniczych po rzepaku, rzepiku, brukwi i gorczycy, które należą do tej samej rodziny botanicznej i są również porażane przez kiłę kapusty.

     Należy także unikać bezpośredniej uprawy po sobie gatunków o takich samych wymaganiach pokarmowych, gdyż może to prowadzić do jednostronnego wyczerpania składników mineralnych z gleby.

Potrzeby nawozowe warzyw w stosunku do azotu:
Bardzo duże Duże Średnie Małe
Dynia, kalafior, kapusty: głowiasta, czerwona, biała (odmiany późne, brukselka, marchew (odmiany późne), rabarbar, szparag Burak ćwikłowy, brokuł, brukiew, chrzan, cykoria sałatowa, jarmuż, kapusta biała (odmiany wczesne i średnie), kapusta włoska, kukurydza, marchew (odmiany wczesne), por, seler, szczypiorek Bób, cebula, czosnek, endywia, kalarepa, ogórek, pietruszka, pomidor, rzodkiew, sałata głowiasta, skorzonera, szpinak ogrodowy Cebula z dymki, cebula siedmiolatka, cebula perłowa, cebula kartoflanka, szalotka, fasola, groch, rzodkiewka


     Biorąc pod uwagę zróżnicowane zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe, w następnym roku po kapuście można uprawiać ogórek, a w trzecim burak lub por. W tym samym roku po kapuście nie zdąży się już uprawiać innych warzyw, jedynie po kapuście wczesnej można wysiać np. mieszanki poplonowe. Z racjonalnym wykorzystaniem składników pokarmowych wiąże się dobór gatunków pod względem głębokości korzenienia się roślin - gatunki korzeniące się głęboko powinny następować po roślinach o płytkim systemie korzeniowym, co zapewnia lepsze wykorzystanie składników mineralnych z całego profilu glebowego i zapobiega ich wymywaniu do głębszych warstw.

     W gospodarstwach ekologicznych, ze względu na rezygnację ze stosowania sztucznych nawozów mineralnych, płodozmian musi zapewnić zachowanie i systematyczne podnoszenie żyzności gleby oraz odpowiednie zaopatrzenie uprawianych warzyw w składniki pokarmowe. Największe znaczenie w uprawie kapusty ma zaopatrzenie w azot i ten składnik jest przede wszystkim brany pod uwagę przy planowaniu następstwa roślin.

Potrzeby nawozowe ważniejszych gatunków warzyw w uprawie polowej dotyczące fosforu i potasu:
Potrzeby nawozowe Gatunki roślin warzywnych
Duże Kapusty ( biała, czerwona, włoska, chińska, brukselska), kalafior, ogórek, marchew późna, seler, fasola, endywia letnia, koper, rabarbar, chrzan, cykoria sałatowa
Średnie Kalarepa, brukiew, cebula, por, pomidor, groch, pasternak, pietruszka, skorzonera, burak ćwikłowy, burak liściowy, endywia zimowa, szpinak, szparag, kukurydza
Małe Rzodkiewka, rzodkiew


     Ustawowe ograniczenie wysokości stosowanych nawozów naturalnych i organicznych do dawki nie przekraczającej 170 kg N/ha we wnoszonym nawozie sprawia, że w płodozmianie, w którym przewidziana jest uprawa kapusty, zmianowanie roślin powinno uwzględnić uprawę roślin motylkowatych w przedplonie. Są one głównym źródłem azotu dla kapusty i roślin po niej następujących, a także bezpośrednio lub pośrednio źródłem azotu w kompoście, oborniku i innych nawozach organicznych. Ponadto silnie rozwinięty system korzeniowy roślin motylkowatych przyczynia się do poprawienia struktury gleby, a czerpiąc składniki pokarmowe z głębszych warstw przemieszcza je do strefy powierzchniowej, z której, po obumarciu roślin motylkowatych i ich rozkładzie, jest wykorzystywany przez rośliny uprawiane następczo.

      Do roślin motylkowatych najczęściej uprawianych na nawozy zielone, i najbardziej wydajnych pod względem wiązania azotu należą: koniczyny, wyka, lucerna i łubin, a w mniejszym zakresie peluszka, seradela, bobik. Mogą one być umiejscowione w płodozmianie jako poplon lub jako plon główny. Pamiętać jednak należy, że dla kapusty niekorzystne są stanowiska po przyoranych wieloletnich motylkowatych, ze względu na zwiększone ryzyko występowania szkodników wielożernych (pędraki, drutowce, lenie). Najlepszą porą wprowadzania roślin motylkowatych do gleby jest okres przed kwitnieniem. Przeciętna zawartość azotu w liściach tych roślin wynosi wówczas 3,5- 4% i spada w późniejszym okresie do 3- 3,5%.

      Miejsce w płodozmianie po roślinach motylkowych powinno przypadać roślinom o najwyższym zapotrzebowaniu na azot. Jeśli jest to możliwe rośliny motylkowate powinno się wysiewać również w poplonach lub międzyplonach, ale w mieszankach z trawami lub innymi roślinami, aby z ich powodu nie doszło do zmęczenia gleby. W praktyce często stosuje się płodozmiany mieszane z udziałem roślin rolniczych. Bardzo ważną grupą roślin, która powinna być w nich uwzględniana są zboża. Pozostawiają one bardzo dobre stanowisko dla wielu gatunków warzyw. Ułożenie odpowiedniego następstwa roślin w płodozmianie mieszanym jest znacznie łatwiejsze, niż w płodozmianie złożonym z samych roślin warzywnych.

Przykłady płodozmianów rolniczo-warzywnych z udziałem kapusty głowiastej.
Lata Płodozmian 1 Płodozmian 2 Płodozmian 3
1. Jęczmień jary z wsiewką koniczyny białej Pszenica + koniczyna czerwona z trawami Kapusta**
2. Koniczyna biała Koniczyna czerwona z trawami Cebula + Sałata na zbiór jesienny
3. Kapusta późna*Kapusta* Ogórek *+ żyto ozime z wyką
4.Pomidor Ogórek Pomidor*
5.Burak ćwikłowy wczesny + mieszanka motylkowatych (wyka ozima, peluszka, łubin żółty, słonecznik)Szpinak wiosenny + międzyplon - mieszanka strukturotwórcza( łubin żółty, peluszka, wyka siewna, gryka
6. Marchew wczesna + facelia

** - pełna dawka kompostu lub obornika - 30 - 34 t/ha (ok. 170 kg N/ha)
* - połowa dawki kompostu lub obornika - 15 - 17 t/ha (ok. 75 kg N/ha)- dawka może być obniżona, w zależności od wyników analizy gleby
Żródło: Ekologiczne metody uprawy Kapusty Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Babika Radom 2004
Komentarze (7)
Autor: admin     (2009-10-21,  11:25:18)      [odpowiedzi: 6]
Temat:

Komentarze na temat: Płodozmian i stanowisko w zmianowaniu


Dyskusja użytkowników na temat: Płodozmian i stanowisko w zmianowaniu


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 4 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron