Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Artykuły na temat:
Uprawy Ekologiczne
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Wymagania klimatyczne i glebowe pomidora
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe pomidora
Odmiany pomidora
Przygotowanie rozsady pomidora
Uprawa pomidora w polu
Uprawa pomidora pod osłonami
Ochrona pomidora przed chwastami
Choroby pomidorów
Bakteryjna cetkowatość pomidora
Alternarioza pomidora
Szara pleśń pomidora
Zaraza ziemniaka
Mozaika pomidora
Choroby odglebowe
Szkodniki pomidora
Zbiór, przechowanie i przygotowanie do sprzedaży
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Artykuł: Agrowłókniny i agrotkaniny
Bardzo fajny artykuł. Sama przymierzam sie do posadzenia tuji i koniecznie użyje agrowłókniny czarnej. Jest w dobrej cenie i wytrzyma odpowiednio długo. Po kilku latach jak tuje już się rozkrzewią nie będzie konieczne wogóle zabezpieczenie agrowłókniną,
Ogrodniczka 2012-09-25 12:37:15
Artykuł: Choroby ogórków
W ostatnich latach plagą jest występowanie Mączniaka Rzekomego Dyniowatych. Niestety nie pomaga już kupowanie nasion odmian odpornych na tą chorobę. Podobnie zmianowanie nasadzeń nie przynosi poprawy tej sytuacji. Częste zmiany pogody od obfitych,
Piotr 2012-07-28 09:18:20
Artykuł: Zabazpieczenia przed kretami
Aktualizacja doniesienia.
Od ostatniego zastosowania zmielonej gorczycy w dniu 10 grudnia 2011 upłynęło już ponad pół roku i nadal ŻADNEGO KOPCA KRETA na moim trawniku nie ma. Jeśli ktoś chce stosować elektroniczne odstraszacze, niech stosuje.

prostaczek 2012-06-26 01:28:48
Artykuł: Uprawa pomidora pod osłonami
kochani pomocy ! Moje piękne pomidory rambozo i słonka dostały ziemiórek co robić . Wyczytałam,że Nomolt będzie dobry ale to nie wszystko. Liście od dołu żółkną a pozostałe dostają plam i u nasady rozwidlenia liści na gałązkach zbrązowiały a na czubkach
Asia 2012-06-22 16:15:55
Artykuł: Wymagania klimatyczne i glebowe pomidora
Nie znam się być może na pomidorach, dawniej rodzice moi mieli pod folią a teraz razem z mężem postanowiliśmy założyć takie folie z pomidorami.Jak na razie mamy ok 150 krzaków. Przede wszystkim nie podlewamy codziennie. Początkowo co dwa dni a teraz
Olusia 2012-06-22 13:04:50
Informacje dodatkowe
Regulamin
Choroby pomidorów

     W uprawie pomidorów istnieje wiele problemów związanych z występowaniem chorób pochodzenia infekcyjnego (grzybowego, bakteryjnego, wirusowego) oraz licznych chorób i zaburzeń pochodzenia nieinfekcyjnego (fizjologicznego). Pomidory są roślinami ciepłolubnymi, nie znoszą nadmiaru opadów deszczu ani wielodniowych ochłodzeń (<15oC). W takich właśnie warunkach dochodzi najczęściej do nagłego zwiększenia się ryzyka porażenia pomidorów przez zarazę ziemniaka, powodowaną przez grzyb Phytophthora infestans. W warunkach wyjątkowo korzystnych dla rozwoju patogena może dojść do całkowitego wyniszczenia upraw pomidora nie tylko w pojedynczym gospodarstwie, ale w całym rejonie uprawy tego warzywa. Należy pamiętać, że od stopnia zagrożenia plantacji zarazą ziemniaka, uzależnione jest plonowanie i jakość pomidorów w danym roku. Drugim po zarazie ziemniaka, poważnym zagrożeniem dla uprawy pomidorów, jest częste występowanie chorób pochodzenia bakteryjnego - zwłaszcza bakteryjnej cętkowatości pomidora oraz raka bakteryjnego.

      Kompleksowa ochrona pomidorów przed chorobami w uprawach ekologicznych, polega na wykorzystaniu wszystkich agrotechnicznych możliwości ograniczania bądź hamowania rozwoju chorób grzybowych, bakteryjnych i wirusowych oraz zastosowaniu dopuszczonych do stosowania środków ochrony. Powinna ona dotyczyć wszystkich etapów produkcji pomidorów, takich jak: lokalizacja plantacji; przygotowanie obiektów i pola do uprawy; okres produkcji rozsady; okres wegetacji w polu i pod okryciami.

     Okres przygotowania do produkcji W wielu gospodarstwach towarowych, poważnym problemem staje się nieprzestrzeganie przez producentów zasad zmianowania. Chorobotwórcze mikroorganizmy mają zdolność zimowania w resztkach roślinnych pozostawionych na polu, gdzie uprzednio rosły pomidory lub ziemniaki. Wraz z rozpoczęciem wegetacji uaktywniają się i porażają roślinę żywicielską, a pierwsze objawy (głównie bakterioz) mogą być widoczne na pomidorach wkrótce po sadzeniu rozsady na zakażonym polu. Można temu zapobiec poprzez:
 • właściwe zmianowanie, tj. 3-4 letnią przerwę w uprawie pomidorów lub ziemniaków na tym samym stanowisku
 • usunięcie z pola i spalenie resztek pożniwnych roślin
 • głęboką orkę jesienią, w celu przykrycia wierzchniej warstwy gleby razem z zalegającymi na jej powierzchni przetrwalnikami patogenów glebowych. Produkcja rozsady pomidorów
 • Ziemia lub podłoża ogrodnicze, przeznaczone do wysiewu nasion, pikowania i przesadzania roślin muszą być bezwzględnie wolne od wszelkich patogenów grzybowych, bakteryjnych, nicieni, a nawet nasion chwastów. Dlatego, corocznie, do wysiewu nasion i produkcji rozsady, używać nowe podłoże lub stare dokładne odkażać termicznie (para wodna o temp 90oC przez około 20-30 minut). Przedsiewne zaprawianie nasion Jest niezbędnym zabiegiem ochrony, gdyż zabezpiecza kiełki i młode siewki przed porażeniem ich przez grzyby zasiedlające nasiona, lub znajdujące się w podłożu.

       Ekologiczne metody przedsiewnego zaprawiania nasion pomidorów i innych gatunków warzyw są w trakcie opracowywania przez Instytut Warzywnictwa i firmy nasienne. Ograniczenie występowania chorób zgorzelowych siewek i młodych roślin można uzyskać poprzez:
 • płytki wysiew nasion w ilości do 5 g/m2 na głębokość do 1-1,5cm;

 • lekkie zwilżenie i przykrycie szkłem lub folią na czas kiełkowania nasion (ograniczenie częstotliwości podlewania, przyspieszenie kiełkowania - ale ryzyko przypalenia wschodzących siewek przy silnym nasłonecznieniu).
 • Nazwa choroby
  Objawy choroby
  Rodzaj i termin zabiegu
  Różne choroby grzybowe, bakteryjne, szkodniki występujące na podziemnych częściach roślin oraz nasiona chwastów. Zgorzele siewek, słabe wschody, wypadanie roślin, bakteryjna cętkowatość na rozsadzie Dezynfekcja termiczna ziemi lub podłoży do produkcji rozsad. Temperatura podłoża 90-100oC przez około 30 minut.
  Różne choroby grzybowe przenoszone przez nasiona (w tym zgorzel podstawy łodyg). Zgorzele siewek, słabe wschody, wypadanie roślin. Przedsiewne zaprawianie nasion:
  Na mokro - moczenie przez 2 minuty w 0,5% roztworze środka Grevit 200 SL* lub Biosept 33 SL*.
  Choroby zgorzelowe rozsady powodowane przez różne patogeny glebowe typu: Fusarium spp., Phytophthora spp. Pythium spp.  Zgnilizna pierścieniowa pomidora. (Phytophthora spp.)
  Wypadanie siewek i młodej rozsady.
  Gnicie łodyg u podstawy roślin. Na owocach stykających się z glebą koliście ułożone szaro-brązowe pierścienie.
  Kompleksowe zaprawianie nasion oraz produkcja rozsady w wolnym od chorób podłożu. Podlewanie pikówek i młodej rozsady co 7-10 dni środkiem Grevit 200 SL w stężeniu 0,1% (2-3 l cieczy na 1 m2 powierzchni lub 1 litr cieczy do podlewania 20-40 roślin).
  Bakteryjna cętkowatość pomidora może występować już w okresie produkcji rozsady. Początkowo małe czarne plamki z żółtawą obwódką, występującą wzdłuż nerwów liści i na ich obrzeżach. Plamki występują również na łodygach, ogonkach liści, zawiązkach kwiatów i woców. Na owocach występują również nekrotyczne wzniesione zasychające plamy. Opryskiwanie roślin od okresu pojawienia się pierwszych pojedynczych plamek na liściach lub profilaktycznie. Opryskiwać co 7-10dni. W rejonach zagrożenia chorobą opryskiwanie profilaktyczne rozpocząć tuż przed wysadzeniem rozsady: Biosept 33 SL lub Grevit 200 SL (0,1%),Champion 50 WP lub Miedzian 50 WG, Kocide 101 WP, Funguran OH 50 WP (2,5-3 kg /ha lub w stężeniu 0,3%).
  Zaraza ziemniaka może wystąpić już w okresie produkcji rozsady.

  Zgnilizna pierścieniowa na owocach pomidora występuje w okresach dużej ilości opadów.
  Na liściach zielono-brunatne plamy z czerniejącymi nerwami. Na łodygach rozległe brunatne plamy. Na owocach lekko wzniesione brunatne plamy. W okresie wysokiej wilgotności na plamach pojawić się może białawy nalot grzybni. Zamieranie roślin w strefie szyjki korzeniowej. Na owocach stykających się z glebą koliście ułożone szaro-brązowe pierścienie. Opryskiwanie roślin rozpocząć po wystąpieniu pierwszych objawów co 6-7 dni lub wg sygnalizacji. Dokładnie opryskiwać całe rośliny, szczególnie doln ą stronę liści: Biosept 33 SL lub Grevit 200 SL 1,5 L /ha, Champion 50 WP lub Miedzian 50 WG, Kocide 101 WP, Funguran OH 50 WP (2,5-3 kg /ha).
  Żródło: Ekologiczne metody uprawy Pomidora w Gruncie i Pod Osłonami Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Babika
  Komentarze użytkowników: (Ilość opinii : 147 )
  Autor: maria ( 2010-06-24, 10:07:49 )
  moje pomidory sa zwiedniete ,mimo ze nie maia za sucho,i nie za mokro .Nie znan przyczyny
  Autor: pit ( 2010-06-24, 18:49:09 )
  WITAM.pomidory mogą więdnąć nie tylko z braku wody,może wystąpić fuzarium,czyli choroba wiązek przewodzących skł.pok.,może uszkadzać szkodnik korzenie np.pędrak ,to larwa chrząszcza majowego żarłoczna i żerują nawet po kilka pod krzakiem,tak ,że przyczyn może być wiele.pozdrawiam.
  Autor: ( 2010-06-28, 18:50:36 )
  moje pomidory rosną pod folią mam problem ponieważ jeszcze są zielone a u nasady zaczynają gnić jaka jest tego przyczyna i jak zapobiegać prosz e o poradę Helena
  Autor: ( 2010-06-28, 22:00:13 )
  Pewnie jest to szara pleśń.Oprysk Topsinem
  Autor: słaby ogrodnik ( 2010-06-28, 22:07:04 )
  bardzo dziękuję
  Autor: marek ( 2010-06-28, 22:32:32 )
  mam pytanie posadziłem pomidory w tunelu było dosc mokro bo woda podchodziła ale było wszysko ok. do do czasu kiedy zrobiło sie ciepło teras zwiedniały i zasychaja niewiem co robic prosze o porade
  Autor: Tomasz Rachwał ( 2010-06-28, 22:57:35 )
  Wedlług, mnie to problem polega na tym, że pod korzeń podeszła woda. Wówczas pomidor traci korzeń, i dopóki jest dużo wody to jest dobrze, ale jak poziom wód gruntowych spadnie, no to zaczynają się takie problemy. W tej sytuacji jedyne co można zrobić to porządnie nawozić pod korzeń, ale to tylko taka moja sugestia.
  Autor: aga ( 2010-06-29, 19:50:57 )
  mam problem bo podsychają zawiązki na gronach widocczne są miejsca na ogonkach jak zwiędnięte
  Autor: Skofny ( 2010-06-29, 23:27:11 )
  ludzie pomóżcie. Raczkuje w branży pomidorowej. Mam wreszcie moje kochane pomidorki i na trzecim/czwartym gronie kwiatostany obumierają przed szypułką zawiązka i opadają czy to bakteryjna centkowatość czy coś innego?
  Autor: piotr vel pit ( 2010-06-30, 17:47:39 )
  witam.objawy szarej pleśni mogą pojawiać się na owocachna kwiatach,i innych częściach roślin,polecam oprysk na szarą pleśń wg.programu jakieś signum ,topsin,pomarsol i. t .p .pomaga i zapobiega rozprzestrzenianiu i naj, naj ważniejsze WIETRZENIE TUNELI!!!bo szara pleśń to choroba grzybowa nadmiaru wilgotności w otoczeniu.pozdrawiam.
  Autor: piotr12 ( 2010-07-05, 20:41:49 )
  Liście na pomidorach są zwinięte w rurki.nie wiem coto jest
  Autor: piotr ( 2010-07-06, 13:09:24 )
  witam.zwijanie liści to reakcja przed utratą wody ,lub blokadę wapnia ,podwijanie do spodu ;mszyce lub przekarmienie azotem ale wówczas tworzy się rodzaj pastorału,prop.pozdrawiam.
  Autor: Adrian ( 2010-07-06, 19:34:10 )
  Witam. Od jakiegoś czasu zauważyłem u moich pomidorów pewne objawy. Liście są blade, nerwacja liścia ma kolor prawidłowy, później zaczynają żółknąć i zwijać się w rurki (do góry). Bladość blaszki występuje nawet u najmłodszych 1 cm liści. Owocują normalnie. Owoców bardzo dużo, prawidłowo wykształcone. Jednak boję się, że jak stracą większość liści to z owoców będą nici. Co to może być? Nigdy jeszcze u mnie takie coś nie występowało. Proszę o pomoc.
  Autor: Ania ( 2010-07-07, 10:56:51 )
  Dzień dobry. Mam problem z pomidorami w tunelu foliowym. Na łodygach pojawiły się małe wybrzuszenia (ok. 1mm) , a także pęknięcia na łodygach w których są małe kuleczki (jakby robaczki) koloru zielonego. Nie zauważyłam, aby się ruszały. Liście dostają żółtych plam :-( Na zielonych jeszcze pomidorkach nie zauważyłam żadnych zmian. Raczkuję jeśli chodzi o pomidory w tunelu . Jeżeli ktoś wie, co to jest i jak z tym walczyć proszę o radę. Dziękuję z góry.
  Autor: piotr ( 2010-07-07, 16:49:29 )
  witam.z pomidorami jest tak,że profilaktyka jest nr.1 czyli sadzimy do ziemi w której nie rosły np.ziemniaki czy inne rośliny z rodz.psiankowatych,zabezpieczamy przed chorobami grzybowymi wg.metody chemiczne ś.o.r. zgodnie z zaleceniami np.piorinu lub robimy preparaty ze skrzypu i mamy nadzieje ,że natura da skosztować co nie co,czy inne czosnkowe wyciągi lub ,mleczne itp.pomysłów wbijania drutów miedzianych w łodygę nie akceptuję z przyczyn zdroworozsądkowych.
  sz.p.ania pyta o coś co przypomina raka na pomidorach ale nie wiem czy to jest rak czy coś innego,dlatego piszę profilaktyka,zapobieganie,a jeżeli krzaków z objawami jest kilka to do ognia z nimi i pozostałe zdrowe zabezpieczyć koniecznie!!!.pozdrawiam.
  Autor: piotr ( 2010-07-07, 16:49:31 )
  witam.z pomidorami jest tak,że profilaktyka jest nr.1 czyli sadzimy do ziemi w której nie rosły np.ziemniaki czy inne rośliny z rodz.psiankowatych,zabezpieczamy przed chorobami grzybowymi wg.metody chemiczne ś.o.r. zgodnie z zaleceniami np.piorinu lub robimy preparaty ze skrzypu i mamy nadzieje ,że natura da skosztować co nie co,czy inne czosnkowe wyciągi lub ,mleczne itp.pomysłów wbijania drutów miedzianych w łodygę nie akceptuję z przyczyn zdroworozsądkowych.
  sz.p.ania pyta o coś co przypomina raka na pomidorach ale nie wiem czy to jest rak czy coś innego,dlatego piszę profilaktyka,zapobieganie,a jeżeli krzaków z objawami jest kilka to do ognia z nimi i pozostałe zdrowe zabezpieczyć koniecznie!!!.pozdrawiam.
  Autor: Ania ( 2010-07-08, 08:27:20 )
  Dziękuję Panie Piotrze za radę. Rzeczywiście usunięte krzaki palę:-)Rękami i nogami bronię się przed chemią w moim ukochanym ogródku, by jeść to co zdrowe. No ale chyba nie mam wyjścia. Pozdrawiam serdecznie.
  Autor: ( 2010-07-08, 11:18:06 )
  witam.Pani Aniu proszę nie bronić się i nie wyrzekać chemii,bo nic Pani nie zje i nie wypije,a wracając do pomidorów to radzę opryskać na zarazę środkiem układowym np.Ridomil,Prewicur,lub innym,bo szkoda Pani pracy ,a czyż nie mamy skosztować jej efektów w postaci smacznych owoców.pozdrawiam.
  Autor: piotr ( 2010-07-08, 11:23:29 )
  ps.kto z państwa wie jak dostarczyć człowiekowi zbędny w żywieniu benzen ?
  Autor: Adrian ( 2010-07-08, 12:02:14 )
  Witam. Od jakiegoś czasu zauważyłem u moich pomidorów pewne objawy. Liście są blade, nerwacja liścia ma kolor prawidłowy, później zaczynają żółknąć i zwijać się w rurki (do góry). Bladość blaszki występuje nawet u najmłodszych 1 cm liści. Owocują normalnie. Owoców bardzo dużo, prawidłowo wykształcone. Jednak boję się, że jak stracą większość liści to z owoców będą nici. Co to może być? Nigdy jeszcze u mnie takie coś nie występowało. Proszę o pomoc.
  Autor: Adrian ( 2010-07-08, 12:04:54 )
  Panie Piotrze, a kogo chce Pan otruć? lub załatwić?
  Autor: piotr ( 2010-07-08, 21:51:23 )
  witam.nie mam zamiaru nikogo otruć lecz pytam jak benzenem jesteśmy dokarmiani.a co do objawów to obstawiam wirusa sferycznego choć to mało prawdopodobne lub zwykła chloroza może żelazowa,ale trzeba zobaczyć to cóś,żeby postawić trafną diagnozę,ale skoro owoce są prawidłowe to w czym problem.pomidor jest wymagający co do ilości wody,światła i skł.pok.a jeżeli to wszystko ma to jak widać na pomidorach szklarniowych liście są rodzajem zwieńczenia całej rośliny niczym palma w tropikach.pozdrawiam.
  Autor: Jarek ( 2010-07-15, 10:28:51 )
  Od jakiegos czasu moje pomidorki zwijają sie liśćmi do środka patrząc od dołu do połowy łodygi. Górna część nie co tojest i jak sie przed tym bronić.
  Autor: piotr ( 2010-07-15, 19:08:54 )
  witam.jest ciepło a nawet bardzo ciepło i zwijanie liści to reakcja obronna roślin przed utratą wody,podobnie jak zwijanie liści to objaw raka bakteryjnego ale nie w tym przypadku.podlewać i obserwować czy nie pojawiają się dodatkowe objawy w postaci plam ,wycieków z łodyg itp.takie jest moje zdanie a co Sz.P. o tym myślą?pozdrawiam.
  Autor: piotr ( 2010-07-22, 08:02:48 )
  witam.przypominam o koniecznym oprysku przeciwko zarazie ,najlepiej środkiem układowym.tak wynika z sygnalizacji piorin.pozdrawiam.
  Autor: ania ( 2010-07-23, 16:21:56 )
  Witam.Proszę o informację czy można zlikwidować grzybicę pomidora w momencie kiedy już wystąpiła? Zaatakowane są liście i szypułki a pomidory na takiej zarażonej robią się czarne i spadają. A drugie pytanie czy takie zarażone pomidory nadają się do jedzenia? jeżeli to możliwe wolałabym metodę ekologiczną.
  Autor: piotr ( 2010-07-23, 22:49:28 )
  witam.pomidor jest rośliną bardzo podatną na choroby i w uprawie trzeba być bardzo konsekwentnym .jeżeli wybieramy metodę ekologicznej ochrony ,to trzeba wykonywać zabiegi opryskując np.odwarem ze skrzypu ale nie po wystąpieniu choroby,lecz dla zapobiegania jej występowaniu,czyli regularnie .jeżeli mamy objawy choroby na roślinach ,to wg.mnie nie ma szans na ekologiczne rozprawienie się ze sprawcą,niestety musimy zastosować środki układowe o działaniu wyniszczającym zarazę .są takowe na rynku .pozdrawiam.
  Autor: piotr ( 2010-07-23, 23:21:23 )
  ps.Pani Aniu czy te owoce chore nadają się do jedzenia wg.mnie nie .skoro zasiedla owoce grzyb to nie po to aby stać się naszym przysmakiem lecz by zniechęcić nas do konsumpcji owoców.może inaczej , czy wszystkie leśne grzyby nadają się do jedzenia?ilość toksyn w naturze jest ogromna a grzyby to wytrawni mordercy.pozdrawiam.
  Autor: witold ( 2010-07-28, 22:43:00 )
  co to za choroba: na czubku zielonych owocow pomidora pojawia sie czarna plama ,stopniowo powiekszajaca sie.zazwyczaj na krzaku wszystie owoce sa w ten sposob porazone, objawy sa widoczne nawet na malych owockach ;nie wiem jaki srodek uzyc witek
  Autor: piotr ( 2010-07-29, 09:36:41 )
  witam.panie witoldzie to objawy suchej zgnilizny wierzchołkowej,przyczyną tej fizjologicznej choroby jet niedobór wapnia,proszę posypać kredą ziemię i opryskać odrzywką która w swym skladzie zaw.wapń,owoce z objawami zerwać .pozdrawiam.
  Autor: ( 2010-07-29, 17:16:48 )
  moje pomidory wiedna pod folia a lodyga przy korze niu jes czarna. czy moge chociaz czesc uratowac
  Autor: piotr ( 2010-07-29, 21:21:53 )
  witam.czemu nikt nie chce dzielić się wiedzą i doświadczeniem?
  autorze,może podlanie prep.prewicur coś pomoże ale nie mam dobtych rokowań dla roślin wiednacych ,nie ma ratunku w momęcie zablokowania przez patogen wiazek przewodzacych.pozdrawiam.
  Autor: danka ( 2010-07-30, 09:54:56 )
  dieki to co moge zrobic ponadto. czy moge sadzic pomidory w przyszlym roku. jakies wskazuwki.
  Autor: piotr ( 2011-04-08, 08:04:08 )
  witam.mamy nowy sezon ,i pora odświeżyć temat,dla autora danka mam radę,aby zmienić miejsce uprawy z zachowaniem zmianowania,czyli pomidorka zasadzić w miejscu w którym nie rosły wcześniej rośliny psiankowate ,glebę solidnie przygotować gdyż pomidor łakomy na składniki a kapryśny na niedobory ,jak wschodzą wasze pomidorki ,bo u mnie bardzo powoli.pozdrawiam.
  Autor: Renata ( 2011-04-12, 17:18:00 )
  witam. pierwszy raz zastosowałam się do kalendarza biodynamicznego i jestem zadowolona. mam piękne pomidorki, ale dośc blade i wyciągnięte (to pewnie dlatego, że za gęsto ustawiłam je na parapecie), czym poprawic zieleń?
  Autor: piotr ( 2011-04-12, 19:21:08 )
  Witam.Pani Renato pomidorki teraz potrzebują więcej światła cierpliwości ,przyszły tydzień ma być bardziej słoneczny.Pozdrawiam.
  Autor: ( 2011-04-18, 09:27:00 )
  witam u moich pomidorów robią się fioletowe liście co to może być pozdrawiam andrzej
  Autor: piotr ( 2011-04-20, 20:28:00 )
  Witam.Fioletowe pomidory ,może to reakcja roślin na brak fosforu .Zawsze tak wyglądają pomidorki przy spadkach temperatury ,wówczas fosfor jest słabo pobierany przez system korzeniowy.Pozdrawiam
  Autor: sebastian ( 2011-05-06, 19:34:20 )
  mam problem poniewaz posadziłem pomidory dwa tygodnie temu w foli i nie więdna a popadaja w dziwny zółty kolor. nie wiem jaka jest tego przyczyna dlatego prosze o jakąś porade. z góry dziekuje
  Autor: halina ( 2011-05-08, 21:00:02 )
  witam.mam sadzonki pomidorow jeszcze w kubeczkach szykuję do ogródka ale na niektórych zaczęły zwijać się liście,czy można je jeszcze uratować.proszę o poradę.
  Autor: kazimierz ( 2011-05-20, 15:31:26 )
  Ale nikt nie napisał o nadmiernym nasłonecznieniu.Bielenie.Jak to wykonać
  Autor: benek ( 2011-05-20, 20:18:39 )
  mam problem ,mam pomidorki w gruncie , ale na lisciach pojawiły sie takie jasnobrązowe plamki . Co to jest i jak to zwalczyć ? Prosze o radę.
  Autor: adamo545 ( 2011-05-23, 21:07:37 )
  Witam mam taki problem na kilku pomidorach zaczęly mi zasychac listki przy dolnej czesci inaczej mowiac obwod liścia co to moze byc czy to już zaraza ziemniaczana? i jeszcze jedno listki zwijają się do gory co to moze byc za powód takich objawów?
  Autor: barbara ( 2011-05-24, 21:09:53 )
  barbara moje pomidory trzymam w domu w duzym pojemniku kiedy wynosze je do ogrodka rano to okolo poludnia sa zwiedniete co to moze byc
  Autor: ( 2011-05-25, 23:33:50 )
  Uprawiam pomidory od dawna, ale nigdy nie miały takich objawów - bardzo jasne najmłodsze liście czyli na wierzchołku rośliny. Zawiązały już dwa grona. Podlewam ich systematycznie, zasilam nawozem w płynie i organicznie, zapylam. W tym tunelu rośnie też sałata i koperek i nie wiem czym opryskać pomidory. Proszę o poradę. Pozdrawiam - Ola.
  Autor: p. ( 2011-05-26, 08:24:51 )
  Witam.Jasne liście mogą wskazywać na brak wapnia i niewłaściwe ph.ale również na braki molibdenu lub fosforu co łatwo wykluczyć ,skoro rośliny są dokarmiane i syst.podlewane może warto wpisać objawy w wyszukiwarkę i porównać z występującymi Pani objawami.Pozdrawiam.
  Autor: ( 2011-05-28, 22:59:41 )
  Mam pomidory pod folią. Ładnie rosną, ale w odmianie Lima pojawia się na liściach wyblakła zieleń wchodząca w żółty zaraz od unerwienia. Co to może być? W innych odmianach tego nie ma
  ( malinowy duży, ożarowski i holenderski)- jak na razie. Ela
  Autor: Beata ( 2011-06-05, 09:15:27 )
  Witam mam w tym roku pomidorki koktajlowe w odmianie malinowy.Ostatnio zauważyłam,że żółkną im liście(nie wszystkie)są też plamki żółte.Jak podłożymy palca pod tago chorego liścia to go widzimy tak jakby był przezroczysty ten liść.Te pomidorki są w gruncie ,a może to wina podlewania.Proszę o poradę.Zmartwiona Beata
  Autor: Janek ( 2011-06-07, 06:33:34 )
  Czy jeszcze coś bedzie z pomidorów, ktore opryskałem ridomilem przeciwko zarazie i pozwijały sie gałązki z liśćmi. Już trzeci dzień utrzymuje się taki stan. Nie wiem co robić i czy one z tego wyjdą. Dałem własciwą dawkę preparatu, ale być może pomidory były zbyt nagrzane. Ratunku!
  Autor: Franciszka ( 2011-06-09, 11:32:00 )
  Witam moje pomidorki( oczywiscie pod folią ) narazie są śliczne ale małżoek uparł się na oprysk miedzianem czy to konieczne.
  Autor: Janek ( 2011-06-09, 17:00:38 )
  Moje doświadczenie mówią, że nie powinna się Pani godzić na ten oprysk.
  Autor: parafka ( 2011-06-09, 20:19:19 )
  Witam.Panie Janku nie bo NIE ,a co w zamian jakaś alternatywa?Jeżeli ktoś nie godzi się na sprawdzone metody ochrony ,to niech zaproponuje coś rozsądnego np.ekstrakt z pestek grejfruta lub czosnku,wywar z pokrzyw lub skrzypu cokolwiek ,aby choroby nie obróciły w niwecz ogromu pracy jakim obdarzamy nasze ulubione pomidorki.Pozdrawiam.
  Autor: Staś ( 2011-06-12, 14:02:13 )
  Witam mam podobny problem jak pan Witold a wiec: na czubku zielonych owocow pomidora pojawia sie czarna plama ,stopniowo powiekszajaca sie.zazwyczaj na krzaku wszystie owoce sa w ten sposob porazone, objawy sa widoczne nawet na malych owockach ;nie wiem jaki srodek uzyc. Pomóżcie mi .
  Autor: p. ( 2011-06-13, 21:58:38 )
  Witam.Na zasychanie czubków pomidora wapń rozcieńczyć z wodą i podlać.Pozdrawiam.
  Autor: Staś ( 2011-06-14, 14:25:15 )
  Dzięki. A co ile powtarzać to podlewanie???
  Autor: Lucjan ( 2011-06-14, 14:27:38 )
  Witam. mam ten sam problem. Tydzien temu podlałem wapniem i wciaż pojawiaja sie czubki ciemne. Nie wiem co mam robic. Moze jescze poczekac , ale po jakim okresie czasu zacznie to dzialac???
  Autor: xero p. ( 2011-06-15, 20:40:42 )
  Witam.Moim zdaniem pomidorki z objawami należy zerwać i wyrzucić, nowe owocki nie powinny wykazywać objawów chorobowych ,a czy konieczne jest powtarzanie podlewania wapniem o tym decyduje wiele czynników,po pierwsze czy ph.jest prawidłowe,czy system korzeniowy ma dostęp do wody;susza sprzyja powstawaniu suchej zgnilizny wierzchołkowej nawet jeżeli wapnia jest pod dostatkiem, czy system korzeniowy nie jest podtapiany przez nadmierne podlewanie,co rodzi problemy z rozwojem patogenów grzybowych typu fuzarium i przepłukiwaniu składników pokarmowych w głębsze warstwy gleby co stanowi ww niedostępnymi dla roślin i.t.d.
  Autor: ( 2011-06-15, 22:03:50 )
  Irenka;dlaczego moje pomidorki na lisciach całe unerwienie jest blado zielone a póżniej żółkną... łodyga jest zdrowa,aż w końcu krzaczek więdnie kto mi pomoże?????
  Autor: p. ( 2011-06-16, 21:38:50 )
  Witam.Wydaje mi się , że ta łodyga nie jest tak do końca zdrowa,bo gdyby tak było to nowo rosnące pędy boczne nie miały by objawów niedoboru składników pokarmowych a czy przy samej ziemi nie ma w łodydze tkanki przypominającej korek?
  Autor: Adrian ( 2011-06-18, 17:57:30 )
  Witam.W tunelu foliowym w pomidorach zasychają i opadają kwiatki.
  Jaka jest tego przyczyna czy jest za mało wapnia czy jest za gorąco ???
  Autor: p. ( 2011-06-18, 19:33:42 )
  Witam.Pomidorki lubią ciepło ale bez przesady ,a wiec folie wietrzymy gdyż w nie wietrzonej wzrasta wilgotność powietrza i rozwija się szara pleśń czyli choroba grzybowa czego skutkiem są min.opadające kwiaty czy owoce.Pozdrawiam.
  Autor: halina ( 2011-06-19, 15:18:30 )
  witam. moje pomidory mają zwinięte liście i są trochę owiędnięte.wszystkie liście są zwinięte w takie rurki nie wiem co się dzieje i jak temu zaradzić. pomóżcie
  Autor: p. ( 2011-06-19, 17:09:28 )
  witam.zwijanie liści to efekt wysokich temperatur ,czasami reakcja po zasilaniu nawozem i wydzielaniem azotu z w.w.
  Autor: ( 2011-06-19, 20:46:31 )
  Autor;Irenka Właśnie że nie ma żadnego korka przy samej ziemi,z tym już się spotkałam,ale zgadzam sie co do tej łodygi...wygląda na zdrową ale faktycznie nie przewodzi pokarmów jest bardzo krucha..dokonałam badania,i dalej nie wiem co robić??//
  Autor: p. ( 2011-06-19, 21:13:52 )
  Pani Irenko .Jest to forum upraw ekologicznych i ja wysiadam,nie mam wiedzy jakie są środki tzw.naturalne ,znajomi robią coś z pokrzywy ale ja się w to nie bawię ,w produkcji pomidora obowiązuje zasada zapobiegać,ze środków dostępnych zastosował bym Previcur .Pozdrawiam.
  ps.podlewamy tym preparatem w proporcji zalecanej na etykiecie.
  Autor: ( 2011-06-19, 21:25:40 )
  Bardzo dziękuje,ale i tak pomógł mi pan ....co dwie głowy to nie jedna.Pozdrawiam
  Autor: Irenka ( 2011-06-19, 21:26:55 )
  Bardzo dziękuje,ale i tak pomógł mi pan ....co dwie głowy to nie jedna.Pozdrawiam
  Autor: krystyna ( 2011-06-20, 13:07:09 )
  Witam, proszę pomóżcie. Moje pomidory rosną pod folią, mam kilka odmian,po jednej stronie folii posadziłam w kolejności: ogórki, pomidory krakus i na końcu kilka papryk. Po drugiej stronie po kolei od końca: papryka, pomidory koktajlówki, holenderskie, malinowe i na koncu kilka krakusów. Kiedyś zauważyłam że na jednym z pomidorów krakus są plamy szaro-brązowe. BŁĄD że nie wyrzuciłam tego krzaka, bo od niego się zaczęło: zaraza przeszłą na pozostałe pomidory. W piątek wszystko wyglądało nieciekawie, oberwałam wszystkie chore liście, opryskałam miedzianem + tabcit i podsypałam nawozem. Dzisiaj rano ( poniedziałek) widzę że choroba posuwa się dalej,już nawet kilka owoców miało brązowe plamy, zerwałam te owoce, ale co dalej??? Wszystkie krakusy są chore, liście mają plamy,niektóre zwijają się ... co robić? Kiedyś czytałam że można stosować chude mleko rozcieńczone w stosunku 1:1 , ale czy teraz nie jest za późno????

  I jeszcze jedno pytanie: czy moim pomidorom mogła zaszkodzić gnojówka z pokrzyw? w ubiegłym tygodniu podlewałam pod korzeń gnojówką rozcieńczoną 1:10 i zdarzyło mi się kilka razy chlapnąć na dolne liście krakusa i jak dobrze pamiętam to chyba z tamtej strony zaczęły wychodzić plamy. Proszę poradźcie coś :)
  Autor: p. ( 2011-06-20, 15:42:23 )
  Witam. jak zwykle zero odzewu ,co tak naprawdę możemy poradzić gdy zaraza szaleje jedynie środki chemiczne o działaniu układowym i tu ważne; WYNISZCZAJĄCE zarazę i wietrzenie może jeszcze uratuje pomidorki czego z całego serca życzę Pani Krystynie.,
  Preparat to Mildex ale czy uda się kupić w małych opakowaniach ?
  Autor: krystyna ( 2011-06-20, 17:28:08 )
  wielkie dzięki p. :)) może uda mi się zdobyć ten środek.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Autor: Irek ( 2011-06-23, 08:29:18 )
  Witam.Przy moich pomidorach zwijają się liście do góry i wogóle są drobne i nie wyrośnięte. Co to mo ze być? Czy można czymś opryskać? Proszę opomoc.
  Autor: ( 2011-06-24, 07:40:47 )
  dzien dobry . Od jakiegos czasu pojawiły sie w szklarni na pomidorach białe muszki wielkości około 1,5-2 mm.nie znam sposobu ich usunięcia
  Autor: ( 2011-06-24, 17:11:45 )
  dlaczego odrywajua sie od lodygi grona pomidorow .czego im brakuje
  Autor: iwona ( 2011-06-27, 21:51:04 )
  Witam. Ostatnio zauważyłam że na szklarni zaczęły żółknąć czubki. czy jest może za dużo żelaza???
  Autor: mm ( 2011-06-28, 17:41:51 )
  Dzień dobry, mam duży problem bo zaczynają mi gnić pomidory i nie wiem czemu,dużo podlewam może to dla ego, jak mogę temu zapobiec ?
  Autor: ( 2011-06-30, 12:13:20 )
  moje pomindory są białe dlaczego i czym je spryskać jakim środkiem
  Autor: aleksandra ( 2011-07-01, 19:11:43 )
  Również w tym roku liście pomidorów zwijają się uprawiam pomidory pod folią od lat stosuję taki sposób:podlewam je raz w tygodniu mlekiem pomaga
  Autor: Ryszard ( 2011-07-06, 09:56:00 )
  Mam pytanie. Część moich pomidorów rosnie słabo i zrobiły się jasno zielone. Co im może być?
  Autor: gienek rolnik ( 2011-07-08, 19:25:23 )
  moje pomidory sie dojrzewaja i maja czarne dupki na owocach
  Autor: parafka ( 2011-07-08, 20:59:46 )
  witam.o suchej zgniliżnie już było prop.poczytać poprzednie wpisy a ogólnie to brak wapnia Panie Gienku.pozdrawiam.
  Autor: marcin ( 2011-07-12, 10:39:55 )
  objawy na pomidorze w tunelu foliowym pomidor przestaje rosnac (wierzcholek), lisie najmlodsze pozwijane do srodka, pomidor podatny na wiedniecie. co moze byc przyczyna? jaka to choroba? prosze o pomoc
  Autor: Maria ( 2011-07-12, 23:28:31 )
  Czym zwalczyć larwę chrząszcza majowego, który podgryza korzenie pomidora i górne liście więdną
  Autor: krystyna ( 2011-07-14, 08:05:40 )
  wiadomość do autora p. ( dot.postu z dnia 20.VI.) ... wielkie dzięki p. za radę, kupiłam natychmiast Mildex - jest dostępny w małych opakowaniach, zastosowałam oprysk po 10-ciu dniach drugi i moje pomidory są uratowane - w tej chwili pięknie się odradzają.Wprawdzie wegetacja została przerwana, wiele skażonych owoców trafiło na śmietnik, jeden krzak usunęłam ale już zrywam pierwsze owoce i jest OKI :)
  Autor: ( 2011-07-14, 08:17:21 )
  podzielę się moim ( jak na razie ) skromnym doświadczeniem - może ktoś skorzysta :)) przez moją folię w połowie czerwca przeszła zaraza, udało mi się ją pokonać dzięki Autorowi p. :)) pomidory w tej chili owocują, nie chcę stosować chemii aby je ustrzec przed chorobami - a okazuje się że systematyczna profilaktyka jest bardzo ważna, więc zastosowałam oprysk z czosnku, ziemię pod pomidorami odkaziłam opryskiem ze skrzypu polnego- następny oprysk ziemi zrobię z rumianku.
  Wyciąg: 150 g ( ok. 5-6 średnich główek ) drobno posiekanych ząbków czosnku i 2 łyżeczki parafiny macerować przez 24 godziny; rozpuścić 100 g szarego mydła w 10l wody; wszystkie składniki dobrze wymieszać i przefiltrować. Opryskiwać porażone rośliny wielokrotnie, stosować do kąpieli korzeni.


  Autor: krystyna ( 2011-07-14, 08:21:09 )
  podzielę się moim ( jak na razie ) skromnym doświadczeniem - może ktoś skorzysta :)) przez moją folię w połowie czerwca przeszła zaraza, udało mi się ją pokonać dzięki Autorowi p. :)) pomidory w tej chili owocują, nie chcę stosować chemii aby je ustrzec przed chorobami - a okazuje się że systematyczna profilaktyka jest bardzo ważna, więc zastosowałam oprysk z czosnku, ziemię pod pomidorami odkaziłam opryskiem ze skrzypu polnego- następny oprysk ziemi zrobię z rumianku.
  Wyciąg: 150 g ( ok. 5-6 średnich główek ) drobno posiekanych ząbków czosnku i 2 łyżeczki parafiny macerować przez 24 godziny; rozpuścić 100 g szarego mydła w 10l wody; wszystkie składniki dobrze wymieszać i przefiltrować. Opryskiwać porażone rośliny wielokrotnie, stosować do kąpieli korzeni.

  PREPARATY ZE SKRZYPU
  Skrzyp należy zbierać w czerwcu i lipcu ( bez korzeni). Suszyć szybko w temperaturze 40 stopni.
  Preparaty przeciwko chorobom grzybowym( mączniakowi, zgniliźnie, rdzy, parchowi, kędzierzawości liści na brzoskwini, zarazie ziemniaków na pomidorach)
  Wywar:30g sproszkowanej lub 300g świeżej rośliny gotować w niewielkiej ilości wody przez 20 – 30 min. Rozcieńczyć wodą w proporcji 1: 20. Profilaktycznie opryskiwać rośliny w okresie wiosny i lata wielokrotnie.
  Wyciąg:150 g suszu lub 1 kg zielonej rośliny nastawić na 12 godzin w 10l wody. Rozcieńczyć woda w proporcji 1: 5 z dodatkiem 0,5-1% szkła wodnego. Podlewać glebę w słoneczne popołudnia przez 3 kolejne dni. Zabieg powtarzać, co dwa tygodnie, od wiosny do jesieni,

  Autor: p. ( 2011-07-15, 09:18:56 )
  witam.Pani Krystyno moje gratulacje i wyrazy uznania ,pokonać tak podstępnego skrytobójcę pomidorów jakim jest zaraza nie jest łatwo,łatwiej jest zapobiegać ale cieszę się ,że mogłem pomóc może zaliczymy to na poczet dobrego uczynku?Mam nadzieje ,że moje pomidorki wytrzymają presje chorobową i trafią na krajowe ryneczki i bazary aby cieszyły podniebienia zwłaszcza w przetworach pomidorowych ,bo specjalizuje się w limowatych na przetwory,ale odbiorcy już pytają o nie.Pozdrawiam.
  Autor: Stasiu ( 2011-07-18, 12:43:36 )
  Witam, nie wiem co robic w polowie czerwca wystapily na moich pomidorach na owocach czarne plamki na koncach. Podalem im saletre wapniową, wapno, siarczan potasu ale to nic nie pomaga. Nie wiem co jesczze moglo by im pomoc, Nawet co 8 dni pryskalem na zaraze srodkiem. Podlewam raz w tygodniu. Pomidory wsadzilem na obornik kurzy dosc duzo go dalem wiosną przed wsadzeniem... Pomóżcie mi bo juz polowa lipca a wciaz wystepuja owoce z czarnymi plamkami.
  Autor: p. ( 2011-07-19, 12:27:48 )
  witam.nawozy naturalne z kurnika są dobre ale bardzo bogate w skł.pok. czyli możemy dawkować je umiarkowanie ,jeżeli Pan Stanisław nawoził przed sadzeniem a nie jesienią stąd problemy z suchą zgnilizną owoców i jej objawami,a kto doradził taki zastaw nawozów czyli sal.wapniowa wskazana przy tej chorobie fizjologicznej i jeszcze potasowy siarczan PO KIEGO!! nawozy z pod kur wnoszą potasu i tak pod dostatkiem a przekarmienie nikomu nie wychodzi na zdrowie.przelać podłoże i wypłukać nadmiar skł.ale nie lać po krzakach tylko obficie podłoże.pozdrawiam.
  Autor: Stasiu ( 2011-07-19, 12:53:37 )
  dziękuje bardzo, zastosuje sie do twoich zaleceń, i mam pytanko to juz wogole zadnymi nawozami nie podlewac do konca ich rosniecia ? Pozdrawiam Pana P
  Autor: p. ( 2011-07-19, 15:24:36 )
  a są jakieś objawy niedoboru?jeżeli nie , to nie ma potrzeby dokarmiać.pozdrawiam.
  Autor: krystyna ( 2011-07-21, 17:18:39 )
  do Autora p. :)) .... Pan/Pani????
  tak tak, udało mi się pokonać zarazę, ale skrytobójca cały czas czai się po kątach, bo na liściach to tu - to tam znajduję nadal brązowe plamki.Obrywam delikatnie te listki i stosuję czosnek, skrzyp - jednak nie wiem czy nie zadziałać bardziej radykalnie?? tylko nie wiem co zastosować? Czytałam tu na forum o podlewaniu preparatem REWICUR - to jest chemia? Czy mogę prosić o drugi dobry uczynek? ;))
  Co byłoby dobre?
  Pozdrawiam serdecznie, wierzę że tegoroczne zbiory będą obfite i klienci zadowoleni.
  Autor: p. ( 2011-07-21, 19:52:03 )
  Witam.Pani Krystyno preparat Previcur stosowany jest na choroby siewek czyli zgorzele ale ma również działanie układowe,czyli krąży z sokami w roślinie i zabezpiecza także przed zarazą ,jest cała gama środków przeciwko zarazie a wybór należy do Pani,a co do chemii to w codziennych zakupach przynosimy jej całe reklamówki ,czy to w pieczywie ,czy wędlinach,nabiale,owocach zwłaszcza w cytrusach przykłady można mnożyć ,taki dziwny jest ten świat jak to śpiewał niezapomniany N.Pozdrawiam. Pani Krystyno może Amistar zabezpiecza kompleksowo i jest pochodną substancji tzw.strobiluryn czyli grzyb przeciwko grzybom ale krzaki muszą być suche.Pozdrawiam.
  Autor: Zbyszek ( 2011-07-21, 21:03:36 )
  Na liściach pomidorów pod folią wystąpiło zabarwienie koloru jasny brąz.Plamy te są coraz ciemniejsze aż wypadnie dziura i liść usycha.Czy ktoś spotkał się z taką chorobą?
  Autor: Stasiu ( 2011-07-22, 12:30:51 )
  Witam, Panie P. nie ma jak narazie zadnych innych objawów tylko ta zgnilizna, podlałem i teraz czekam moze nastepne owoce beda juz ładne . Pzdr
  Autor: miro ( 2011-07-24, 21:14:15 )
  Moje pomidory od czwartego grona przestały się zawiązywać a kwiaty żółkną i opadają, same rośliny są bardzo zdrowe. Jaka może być przyczyna tej anomalii?
  Autor: Justyna ( 2011-07-26, 14:53:41 )
  co zrobić z białą mszycą? pomidorki rosną ale liście padają, mają brązowe plamy, żółkną i usychają, proszę o radę
  Autor: jagoda ( 2011-07-26, 16:25:22 )
  witam.czym popryskać moje pomidory bo na lićśiach i łodygach pojawiły się ciemne plamy ,tak jakby schły....uprawa w tunelu
  Autor: tomi ( 2011-07-26, 21:28:15 )
  witam prosze o rade produkuje pomidor na masowa skale i nawet mnie dotknely problemy mianowicie zawirusowuja mi sie stozki wzrostu jak temu zapobiec tudzierz zwalczyc pzdr
  Autor: ogrodnik amator ( 2011-07-29, 10:41:09 )
  na liściach moich pomidorów w szklarni nieogrzewanej pojawiły się żółte przebarwienia od brzegu liści, choroba atakuje jedną stronę krzaka, co to jest ? , proszę o pomoc.
  Autor: dorota ( 2011-08-01, 21:32:49 )
  witam.moje pomidorki zaczynają tracić liście. Boje sie że reszta owoców mi nie dojrzeje.Latają wszędzie małe, białe meszki.Co mogę zrobić?
  Autor: renate ( 2011-08-02, 21:28:59 )
  witam na łodygach pomidorów pojawily sie bršzowe plamy liœcie robiš się szare i na owöcach stopniowo też pojawiajš się szare i brazowe plamy
  Autor: wnuczek ( 2011-08-06, 21:32:02 )
  witam nie wiem co się dzieje z moimi pomidorami kupiłem działkę ze szklarnią na szybkiego posadziłem pomidory (pierwszy raz) urosły bardzo ładnie mają dużo owoców ale teraz liście robią się brązowe nie wiem czy coś z tej mojej pracy będzie niektóre pomidory nadgniwają przy szypułce i jeszcze zielone spadają czy można coś z tym zrobić jeżeli nie to może jakaś rada na przyszłość
  Autor: BEATA ( 2011-08-09, 15:16:57 )
  BEATA; Mam pomitory w tunelu, pieknie rosly ale od dwoch tygodni zaczely liscie dostawac suchych miejsc i pomidory dostaly brazowe plamy. zerwalam wiec wszystkie pomidory ktore wygladaly na zdrowe i chce je zawinac w gazete i zostawie w piwnicy aby dojzaly. Moje pytanie czy mozna jesc te pomidory, chociaz lodyga byla chora i niektore pomidory tez?? Dziekuje za rade bo nie moglam znalesc zadnej informacji w internecie.
  Autor: lutka ( 2011-08-09, 18:55:06 )
  witam mam problem z moimi pomidorami usychaja im kwiatostany niby dbam o nie bo pierwszy raz posadzilam barzo szkoda mi kwiatkow bo i pomidorkow nie bedzie.Prosze ale to bardzo o pomoc

  Autor: babcia ( 2011-08-11, 17:08:55 )
  Babcia..Witam miałam dać Krystyna ale widzę że już jest..mam problem mam pomidory pod folią do tej pory było wszystko super mnóstwo pięknych dorodnych pomidorów ale teraz od dwóch dni widzę nagle zaczęły brązowieć liście i zwijać mimo że owocom znaczy pomidorkom tfu,tfu narazie nic się nie dzieje ale aż się boje żeby mialo mi się zmarnować aż tyle dobra nigdy jeszcze nie mialam tak dużego owocowania..nie wiem co z tym mam począć czym opryskać czy jeszcze powstrzymać sie da tą zarazę bo myślę że to ona ..a jeśli nie to czy jeśli bym zerwała wszystkie zielone pomidory i w skrzynki w gazety czy one mi dojrzeją nadmieniam że żaden pomidorek niema plamy ..pozdrawiam serdecznie
  Autor: p. ( 2011-08-11, 20:05:17 )
  witam.jeżeli chodzi o moje doznania smakowe,to najsmaczniejsze są owoce pomidorów które dojrzewały i wygrzewały się na słońcu,równierz słyszałem,że można zawijać w papier ale czy to będzie ten smak,a najlepiej wykonać własne doświadczenie , część owoców pozawijać w przysłowiowe sreberka resztę zostawić na krzaczkach .pozdrawiam.
  Autor: babcia ( 2011-08-12, 13:55:23 )
  witam ponownie wczoraj małżonek opryskał pomidory w szklarni foliowej miedzianem extra 350..okres karencji 7 dni...i teraz czekamy czy zachamuje zarazę czy już nie ma ratunku dla takiego dużego wysypu pomidorów niektóre grona mają i po 10 sztuk w jednym gronie wielkości męskiej pięści każdy a gron ze siedem na każdym krzaku...a mam ich pod folią niedużą 20 krzaków...wiem że od gazetami w pojemnikach to nie to samo co na krzakach ale chcę na wszelki wypadek chociaż trochę uratować..nigdy jeszcze nie używaliśmy chemii..Pozdrawiam i wszystkim życzę pięknych zdrowych plonow!!!
  Autor: p. ( 2011-08-12, 21:17:48 )
  a po co miedzian przed zbiorem?czy miały objawy bakterozy?to takie czarne kropki
  Autor: dziadek ( 2011-08-15, 18:31:16 )
  Moje pomidory obrodzily bogato i teraz gdy zaczynaje czerwienic,pojawiaja sie na nich brazowe plamy.Rowniez na zielonych a liscie zaczynaja brazowiec i gnic.Czy idzie je jeszcze uratowac?.
  Autor: zbyszek ( 2011-08-16, 21:31:34 )
  Chyba nie ma nikt recepty na wszystkie podane dolegliwości chorób.Po prostu żyjemy w tak zatrutym środowisku że nie ma lekarstwa na brak plonowania owoców bez chemii.Pozdrawiam Zbyszek
  Autor: beata ( 2011-08-16, 22:36:58 )
  moje pomidory nie dojrzewają w całości,przy łodydze są zielone chociaż pozostała część owocu jest dojrzała,czy to jest choroba?
  Autor: ania ( 2011-08-17, 16:59:10 )
  witam,czy moze ktos wie jakie moze byc stezenie srodka topsin z jogurtem naturalnym?kolezanka mi poradzila ponoc bardzo pomaga malowanie tym lodyg zarazonych szara plesnia,obecnie stosuje 70ml topsinu na 400ml jogurtu.
  Autor: paula ( 2011-08-22, 18:17:29 )
  witam,mam pytanie ,ponieważ uprawiam pomidory przez kilkanaście lat a nie spotkałam się z czymś takim moje pomidory są z wyglądu dorodne i ładne tylko w środku po przekrojeniu są całe białe i nie smaczne ,czy to taka odmiana ,czy choroba .pozdrawiam
  Autor: Andrzej ( 2011-08-25, 15:26:39 )
  Mam pytanie czy ktoś może mi pomóc, albo powiedzieć co może być powodem że pomidory na krzakach w jedną noc zaczęły gnić a liście całe zczerniały.Gleba była nawieziona obornikiem naturalnym.
  Autor: ( 2011-09-13, 22:32:32 )
  Dziadek
  Ja mam pomidory w gruncie od maja.Są dość ładne,ale niestety około 10% jest chorych na zgorzel łodygi i te chore musiałem dziś usunąć(zlikwidować-spalić).Wcześniej nie stosowałem na tę chorobę żadnych środków.
  ść
  Autor: Dziadek ( 2011-09-20, 21:53:55 )
  Czy ktoś zna dobry i ekologiczny środek zapobiegający zgorzeli łodyg pomidorów oraz sposób stosowania.Bardzo proszę o radę i pomoc.Z góry dziękuję za wszelkie mądre porady.
  Autor: Ania ( 2012-04-26, 23:06:14 )
  Wysiałam pomidorki w domu i trzymałam na parapecie. Przepikowałam i jak się przyjęły przeniosłam pod folię. Folia jest przewiewna, bo nie jest duża. Moim pomidorom BIELEJĄ listki. Niektóre wylatują. Pomóżcie!! Czy pikówki tez się czymś zasila?
  Autor: Zosia ( 2012-05-17, 22:09:07 )
  Mam problem .. na lisciach pomidorow pojawily sie biale plamy co to moze byc, pomidory rosna w szklarni, prosze o pomoc.
  Autor: ( 2012-05-31, 19:23:29 )
  Mam problem... pod folią uprawiam pomidory,liście pomidorów zawijają się do góry na większosci krzakach. Natomiast na kilku krzakach na owaocach młodych pomidorów przy ogonkach pojawiają się szare plamy rozpoczynające proces gnicia. Proszę o poradę jak zabezpieczyć pozostałe krzaki przed tą zarazą.
  Autor: Tomek ( 2012-05-31, 19:30:36 )
  Mam problem ... pod folią uprawiam pomidory, liście pomodorów zwijają się do góry na większości krzakach. Natomiast na kulku krzakach na owocach młodych przy ogonkach pojawiły się szare plamy rozpoczynając proces gnicia. Proszę o poradę jak zabezpieczyć pozostałe krzaki przed tą zarazą.
  Autor: ( 2012-06-01, 13:16:22 )
  szara plesn
  zastosowac oprysk preparatem SWITRZ preparat ukladowy
  Autor: Tomek ( 2012-06-05, 09:16:41 )
  Dzięki bardzo, za radę. Zastosuję ten środek i podzielę się i spostrzeżeniami. Gdyby była możliwość dołączenia zdjęcia produktu z daną chorobą to proszę o informację jak to zrobić
  Autor: lola ( 2012-06-05, 10:27:26 )
  czy to prawda ze kwiaty aksamitki chronia pomidory przed chorobami
  Autor: ( 2012-06-05, 19:12:25 )
  Witam mam problem ... przy moich pomidorach pod folią młode liście na czubku krzaka mocno są skręcone co to może być i jak zapobiec pozdrawiam
  Autor: Maria ( 2012-06-18, 21:14:58 )
  mam problem.. przy moich pomidorach hodowanych pod folią, na czubku liscie boczne usychają. Jak je ratować?
  Autor: Krzysztof ( 2012-06-19, 21:13:13 )
  Mam dorodne pomidory których łodygi mają do 2cm grubości i są bardzo rozłożyste, ale ostatnio wierzchołki wzrostu zrobiły się kędzierzawe i podwinięte do dołu. Co robić??
  Autor: ( 2012-06-29, 14:54:44 )
  mam taki sam problem.....przy moich pomidorach w szklarni na czubku krzaka galazki mocno sie skrecaja.prosze o rade co mam zrobic
  Autor: iwona ( 2012-07-04, 20:24:03 )
  mam pomidorki w foli już 6 rok i pierwszy raz spotykam się z czymś takim pomidory zaczeły gnić przy ogonku opadac lecą strasznie nie wiem co robić proszę o pomoc
  Autor: Iwona ( 2012-07-13, 08:05:10 )
  witam moje pomidory sa juz duze ale od dwoch dni liscie zaczely schnac i robic sie czarne mimo to ze nie maja sucho co mozna z tym zrobic
  Autor: Artur ( 2012-07-16, 22:16:23 )
  Moje pomidory coś dolega wokół liści nawet tych najmłodszych pojawiają się ciemnobrunatne plamki które zlewają się i schną roślina dalej nie rośnie opada jednak pomidory wcześniej zawiązane dalej rosną a rośliny na których wystąpiły objawy rosną na podłożu kwaśnym popiole
  Autor: Woj ( 2012-07-16, 22:22:47 )
  Witam moim pomidorom coś dolega wokół liści nawet tych najmłodszych pojawiają się ciemnobrunatne plamki które zlewają się i schną roślina dalej nie rośnie opada jednak pomidory wcześniej zawiązane dalej rosną a rośliny na których wystąpiły objawy rosną na podłożu kwaśnym popielastym proszę o pomoc
  Autor: piotr b ( 2012-09-07, 13:09:37 )
  witam urosły mi pomidory pod małą szklarnią . Są ładne czerwone ale u góry mają żółtawą barwę i są w środku takie suche.Wody miały sporotakże proszę o rade gdzie jest błąd.
  Autor: Magda ( 2013-04-19, 09:27:59 )
  Witam, proszę o pomoc i radę. Mam zaflancowane krzaczki pomidorów (malinowy ożarów) i niektóre liście zaczęły się skręcać, a na innych pojawiły się białe lub żółte plamki. Co to może być? Dodam, że nigdy wcześniej nie miałam takiego przypadku. Proszę o pomoc
  Autor: teplu ( 2013-05-21, 23:23:24 )
  Proszę o pomoc!!!Pierwszy raz pojawił się ten problem: na czubku gałązek pędów liście skręcają się tak mocno, że tworzy się z tego skrętu twarda kulka. Potem cały czubek krzaczka pomidora znika, liście więdną, nawet u nowych pędów to się pojawia. Czym opryskać?
  Autor: Jolanta 86 ( 2013-05-30, 19:41:58 )
  Dziendobry. Mam problem z moimi pomidorami ich liscie wiedna i staja sie suche pomimo ze podlewam je systematycznie,maja one tez na lisciach i lodygach brazowe plamy i na pierwszych malych owocach tez pojawily sie plamy,uzylam srodka na zaraze ziemniaczana ale tylko pogorszylo to ich sytuacje,co powinnam zrobic w tej sytuacji? dziekuje za pomoc!
  Autor: marta ( 2013-05-31, 21:20:58 )
  Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być. Spotkałam się ze skrętem liści od dolnej partii a nie na samej górze. Poobrywałam te listki zostawiając tylko sam wierzchołek krzaka pomidora. Nie wiem czy to coś da. Na razie jest to tylko na jednym pomidorze. Uprawiam je w nieogrzewanym tunelu foliowym - 30 krzaków.
  Autor: ania ( 2013-06-07, 10:13:30 )
  witajcie wczoraj zaobserwowałam że na wszystkich liściach pomidorów kropelki wody jakby rosy,problem w tym że moje pomidory są w tunelu i przez ostatnie4dni nie były podlewane,a te krople są tylko na obrzeżach liści,pomyślałam też o dziurawym dachu,ale nie.Ktoś wie o co chodzi?
  Autor: dorota ( 2013-07-01, 15:07:26 )
  autor dorota2013 07 1prosze o rade moje pomidory sa czerwone a maja zielone nasinka w srodku sa bardziej kwasne i zle sie je sprzedaje poradzcie cos
  Autor: sylwiao304 ( 2013-07-10, 18:45:19 )
  posadzilam pomidory w foli i na dwoch krzakach zaczely sie zwijac liscie ku gorze tworzac rurki poradzicie co robic czy ro zaraza jakas czy od slonca moze
  Autor: BASIA ( 2013-09-17, 19:24:33 )
  moj problem polega na tym ze z chwila usuniecia lisci z lodyg po niedlugim czasie lodygi w tym miejscu zaczynaja gnic ...pomidory mam w szklarnii...co mam robic aby w przyszlym roku to sie nie powtorzylo...bo to trwa juz ze trzy lata...
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: wholesale pandora necklaces ( 2013-11-01, 18:25:24 )
  This is actually my very first time i click here. I found a lot of entertaining stuff inside your blog, particularly its dialogue. From the a lot of comments in your articles, I guess I'm not on your own having all of the leisure right here! Keep the good function.
  wholesale pandora necklaces http://pandora-necklac.ucoz.com/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Eduardocam ( 2014-02-12, 01:21:12 )
  Fajna strona, bedę zaglądał tutaj częściej.

  ----------------------------------------------------


  najlepsze filmy online
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: kryga ( 2014-02-21, 16:25:18 )
  juz nie moge sie doczekac kiedy znów posadze pomidory w mojej folii. co roku były przepiekne i bardzo smaczne.
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: gabi ( 2014-03-04, 11:48:48 )
  witam mam problem z dojrzałymi pomidorami otóż gdy nadają się one do sporzycia po rozkrojeniu zauważyłam że nasiona wewnątrz pomidora kiełkują i odechcewa mi się ich spożywać czego może to być przyczyna pomocy...
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Kamilowsxi ( 2014-03-18, 17:32:48 )
  Siema, mam na imie Kamil mam 12 lat i lubie komputery, gre w piłkę i koszykówkę.

  ---------------------

  serwis
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Moni ( 2014-03-20, 10:43:26 )
  Mam problem z moimi pomidorami.Posiadam je na końcu lutego. Jakieś dwa tyg.temu przepikowalam do osobnych pojemników. Do tej pory było ok ale od kilku dni zauważyłam , że zaczynają wiednac... Liście robią się jak by żółto -zielono-brązowe potem odpadają.. Wyglądają jak przepalone od słońca ale to raczej nie możliwe bo nie stoją w pełnym słońcu
  Poza tym nie są suche tylko wilgotne i cieniutkie. Co to może być? Przedawkowalam z podlewaniem czy to coś innego? Dodam jeszcze, że na spód każdego pojemnika dałam łyżkę sproszkowanego obornika kurzecego. Proszę o poradę.
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: elżbieta ( 2014-04-11, 08:14:41 )
  witam mój problem z pomidorami polega na ty że są to młode pomidory rosną jeszcze w domu nie wystawiałam ich jeszcze na pole. na liściach pojawiają się najpierw maleńkie brązowe plamki miejscami są też plamki białe potem liście zwijają się i cała gałązka usycha, zaczyna się to od dołu i powoli przechodzi do góry, bardzo proszę o radę
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Dodaj swój komentarz:
  Autor:    
  Przeczytaj regulamin umieszczania opinii.

  Reklama
  Agrowłókniny rabatka.plSiatki przeciw ptakom rabatka.pl

  Ogrodzenia elektryczne Chapron