Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Artykuły na temat:
Uprawy Ekologiczne
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Wymagania klimatyczne i glebowe pomidora
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe pomidora
Odmiany pomidora
Przygotowanie rozsady pomidora
Uprawa pomidora w polu
Uprawa pomidora pod osłonami
Ochrona pomidora przed chwastami
Choroby pomidorów
Bakteryjna cetkowatość pomidora
Alternarioza pomidora
Szara pleśń pomidora
Zaraza ziemniaka
Mozaika pomidora
Choroby odglebowe
Szkodniki pomidora
Zbiór, przechowanie i przygotowanie do sprzedaży
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Artykuł: Agrowłókniny i agrotkaniny
Bardzo fajny artykuł. Sama przymierzam sie do posadzenia tuji i koniecznie użyje agrowłókniny czarnej. Jest w dobrej cenie i wytrzyma odpowiednio długo. Po kilku latach jak tuje już się rozkrzewią nie będzie konieczne wogóle zabezpieczenie agrowłókniną,
Ogrodniczka 2012-09-25 12:37:15
Artykuł: Choroby ogórków
W ostatnich latach plagą jest występowanie Mączniaka Rzekomego Dyniowatych. Niestety nie pomaga już kupowanie nasion odmian odpornych na tą chorobę. Podobnie zmianowanie nasadzeń nie przynosi poprawy tej sytuacji. Częste zmiany pogody od obfitych,
Piotr 2012-07-28 09:18:20
Artykuł: Zabazpieczenia przed kretami
Aktualizacja doniesienia.
Od ostatniego zastosowania zmielonej gorczycy w dniu 10 grudnia 2011 upłynęło już ponad pół roku i nadal ŻADNEGO KOPCA KRETA na moim trawniku nie ma. Jeśli ktoś chce stosować elektroniczne odstraszacze, niech stosuje.

prostaczek 2012-06-26 01:28:48
Artykuł: Uprawa pomidora pod osłonami
kochani pomocy ! Moje piękne pomidory rambozo i słonka dostały ziemiórek co robić . Wyczytałam,że Nomolt będzie dobry ale to nie wszystko. Liście od dołu żółkną a pozostałe dostają plam i u nasady rozwidlenia liści na gałązkach zbrązowiały a na czubkach
Asia 2012-06-22 16:15:55
Artykuł: Wymagania klimatyczne i glebowe pomidora
Nie znam się być może na pomidorach, dawniej rodzice moi mieli pod folią a teraz razem z mężem postanowiliśmy założyć takie folie z pomidorami.Jak na razie mamy ok 150 krzaków. Przede wszystkim nie podlewamy codziennie. Początkowo co dwa dni a teraz
Olusia 2012-06-22 13:04:50
Informacje dodatkowe
Regulamin
Choroby pomidorów

     W uprawie pomidorów istnieje wiele problemów związanych z występowaniem chorób pochodzenia infekcyjnego (grzybowego, bakteryjnego, wirusowego) oraz licznych chorób i zaburzeń pochodzenia nieinfekcyjnego (fizjologicznego). Pomidory są roślinami ciepłolubnymi, nie znoszą nadmiaru opadów deszczu ani wielodniowych ochłodzeń (<15oC). W takich właśnie warunkach dochodzi najczęściej do nagłego zwiększenia się ryzyka porażenia pomidorów przez zarazę ziemniaka, powodowaną przez grzyb Phytophthora infestans. W warunkach wyjątkowo korzystnych dla rozwoju patogena może dojść do całkowitego wyniszczenia upraw pomidora nie tylko w pojedynczym gospodarstwie, ale w całym rejonie uprawy tego warzywa. Należy pamiętać, że od stopnia zagrożenia plantacji zarazą ziemniaka, uzależnione jest plonowanie i jakość pomidorów w danym roku. Drugim po zarazie ziemniaka, poważnym zagrożeniem dla uprawy pomidorów, jest częste występowanie chorób pochodzenia bakteryjnego - zwłaszcza bakteryjnej cętkowatości pomidora oraz raka bakteryjnego.

      Kompleksowa ochrona pomidorów przed chorobami w uprawach ekologicznych, polega na wykorzystaniu wszystkich agrotechnicznych możliwości ograniczania bądź hamowania rozwoju chorób grzybowych, bakteryjnych i wirusowych oraz zastosowaniu dopuszczonych do stosowania środków ochrony. Powinna ona dotyczyć wszystkich etapów produkcji pomidorów, takich jak: lokalizacja plantacji; przygotowanie obiektów i pola do uprawy; okres produkcji rozsady; okres wegetacji w polu i pod okryciami.

     Okres przygotowania do produkcji W wielu gospodarstwach towarowych, poważnym problemem staje się nieprzestrzeganie przez producentów zasad zmianowania. Chorobotwórcze mikroorganizmy mają zdolność zimowania w resztkach roślinnych pozostawionych na polu, gdzie uprzednio rosły pomidory lub ziemniaki. Wraz z rozpoczęciem wegetacji uaktywniają się i porażają roślinę żywicielską, a pierwsze objawy (głównie bakterioz) mogą być widoczne na pomidorach wkrótce po sadzeniu rozsady na zakażonym polu. Można temu zapobiec poprzez:
 • właściwe zmianowanie, tj. 3-4 letnią przerwę w uprawie pomidorów lub ziemniaków na tym samym stanowisku
 • usunięcie z pola i spalenie resztek pożniwnych roślin
 • głęboką orkę jesienią, w celu przykrycia wierzchniej warstwy gleby razem z zalegającymi na jej powierzchni przetrwalnikami patogenów glebowych. Produkcja rozsady pomidorów
 • Ziemia lub podłoża ogrodnicze, przeznaczone do wysiewu nasion, pikowania i przesadzania roślin muszą być bezwzględnie wolne od wszelkich patogenów grzybowych, bakteryjnych, nicieni, a nawet nasion chwastów. Dlatego, corocznie, do wysiewu nasion i produkcji rozsady, używać nowe podłoże lub stare dokładne odkażać termicznie (para wodna o temp 90oC przez około 20-30 minut). Przedsiewne zaprawianie nasion Jest niezbędnym zabiegiem ochrony, gdyż zabezpiecza kiełki i młode siewki przed porażeniem ich przez grzyby zasiedlające nasiona, lub znajdujące się w podłożu.

       Ekologiczne metody przedsiewnego zaprawiania nasion pomidorów i innych gatunków warzyw są w trakcie opracowywania przez Instytut Warzywnictwa i firmy nasienne. Ograniczenie występowania chorób zgorzelowych siewek i młodych roślin można uzyskać poprzez:
 • płytki wysiew nasion w ilości do 5 g/m2 na głębokość do 1-1,5cm;

 • lekkie zwilżenie i przykrycie szkłem lub folią na czas kiełkowania nasion (ograniczenie częstotliwości podlewania, przyspieszenie kiełkowania - ale ryzyko przypalenia wschodzących siewek przy silnym nasłonecznieniu).
 • Nazwa choroby
  Objawy choroby
  Rodzaj i termin zabiegu
  Różne choroby grzybowe, bakteryjne, szkodniki występujące na podziemnych częściach roślin oraz nasiona chwastów. Zgorzele siewek, słabe wschody, wypadanie roślin, bakteryjna cętkowatość na rozsadzie Dezynfekcja termiczna ziemi lub podłoży do produkcji rozsad. Temperatura podłoża 90-100oC przez około 30 minut.
  Różne choroby grzybowe przenoszone przez nasiona (w tym zgorzel podstawy łodyg). Zgorzele siewek, słabe wschody, wypadanie roślin. Przedsiewne zaprawianie nasion:
  Na mokro - moczenie przez 2 minuty w 0,5% roztworze środka Grevit 200 SL* lub Biosept 33 SL*.
  Choroby zgorzelowe rozsady powodowane przez różne patogeny glebowe typu: Fusarium spp., Phytophthora spp. Pythium spp.  Zgnilizna pierścieniowa pomidora. (Phytophthora spp.)
  Wypadanie siewek i młodej rozsady.
  Gnicie łodyg u podstawy roślin. Na owocach stykających się z glebą koliście ułożone szaro-brązowe pierścienie.
  Kompleksowe zaprawianie nasion oraz produkcja rozsady w wolnym od chorób podłożu. Podlewanie pikówek i młodej rozsady co 7-10 dni środkiem Grevit 200 SL w stężeniu 0,1% (2-3 l cieczy na 1 m2 powierzchni lub 1 litr cieczy do podlewania 20-40 roślin).
  Bakteryjna cętkowatość pomidora może występować już w okresie produkcji rozsady. Początkowo małe czarne plamki z żółtawą obwódką, występującą wzdłuż nerwów liści i na ich obrzeżach. Plamki występują również na łodygach, ogonkach liści, zawiązkach kwiatów i woców. Na owocach występują również nekrotyczne wzniesione zasychające plamy. Opryskiwanie roślin od okresu pojawienia się pierwszych pojedynczych plamek na liściach lub profilaktycznie. Opryskiwać co 7-10dni. W rejonach zagrożenia chorobą opryskiwanie profilaktyczne rozpocząć tuż przed wysadzeniem rozsady: Biosept 33 SL lub Grevit 200 SL (0,1%),Champion 50 WP lub Miedzian 50 WG, Kocide 101 WP, Funguran OH 50 WP (2,5-3 kg /ha lub w stężeniu 0,3%).
  Zaraza ziemniaka może wystąpić już w okresie produkcji rozsady.

  Zgnilizna pierścieniowa na owocach pomidora występuje w okresach dużej ilości opadów.
  Na liściach zielono-brunatne plamy z czerniejącymi nerwami. Na łodygach rozległe brunatne plamy. Na owocach lekko wzniesione brunatne plamy. W okresie wysokiej wilgotności na plamach pojawić się może białawy nalot grzybni. Zamieranie roślin w strefie szyjki korzeniowej. Na owocach stykających się z glebą koliście ułożone szaro-brązowe pierścienie. Opryskiwanie roślin rozpocząć po wystąpieniu pierwszych objawów co 6-7 dni lub wg sygnalizacji. Dokładnie opryskiwać całe rośliny, szczególnie doln ą stronę liści: Biosept 33 SL lub Grevit 200 SL 1,5 L /ha, Champion 50 WP lub Miedzian 50 WG, Kocide 101 WP, Funguran OH 50 WP (2,5-3 kg /ha).
  Żródło: Ekologiczne metody uprawy Pomidora w Gruncie i Pod Osłonami Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Babika
  Komentarze użytkowników: (Ilość opinii : 283 )
  Autor: maria ( 2010-06-24, 10:07:49 )
  moje pomidory sa zwiedniete ,mimo ze nie maia za sucho,i nie za mokro .Nie znan przyczyny
  Autor: pit ( 2010-06-24, 18:49:09 )
  WITAM.pomidory mogą więdnąć nie tylko z braku wody,może wystąpić fuzarium,czyli choroba wiązek przewodzących skł.pok.,może uszkadzać szkodnik korzenie np.pędrak ,to larwa chrząszcza majowego żarłoczna i żerują nawet po kilka pod krzakiem,tak ,że przyczyn może być wiele.pozdrawiam.
  Autor: ( 2010-06-28, 18:50:36 )
  moje pomidory rosną pod folią mam problem ponieważ jeszcze są zielone a u nasady zaczynają gnić jaka jest tego przyczyna i jak zapobiegać prosz e o poradę Helena
  Autor: ( 2010-06-28, 22:00:13 )
  Pewnie jest to szara pleśń.Oprysk Topsinem
  Autor: słaby ogrodnik ( 2010-06-28, 22:07:04 )
  bardzo dziękuję
  Autor: marek ( 2010-06-28, 22:32:32 )
  mam pytanie posadziłem pomidory w tunelu było dosc mokro bo woda podchodziła ale było wszysko ok. do do czasu kiedy zrobiło sie ciepło teras zwiedniały i zasychaja niewiem co robic prosze o porade
  Autor: Tomasz Rachwał ( 2010-06-28, 22:57:35 )
  Wedlług, mnie to problem polega na tym, że pod korzeń podeszła woda. Wówczas pomidor traci korzeń, i dopóki jest dużo wody to jest dobrze, ale jak poziom wód gruntowych spadnie, no to zaczynają się takie problemy. W tej sytuacji jedyne co można zrobić to porządnie nawozić pod korzeń, ale to tylko taka moja sugestia.
  Autor: aga ( 2010-06-29, 19:50:57 )
  mam problem bo podsychają zawiązki na gronach widocczne są miejsca na ogonkach jak zwiędnięte
  Autor: Skofny ( 2010-06-29, 23:27:11 )
  ludzie pomóżcie. Raczkuje w branży pomidorowej. Mam wreszcie moje kochane pomidorki i na trzecim/czwartym gronie kwiatostany obumierają przed szypułką zawiązka i opadają czy to bakteryjna centkowatość czy coś innego?
  Autor: piotr vel pit ( 2010-06-30, 17:47:39 )
  witam.objawy szarej pleśni mogą pojawiać się na owocachna kwiatach,i innych częściach roślin,polecam oprysk na szarą pleśń wg.programu jakieś signum ,topsin,pomarsol i. t .p .pomaga i zapobiega rozprzestrzenianiu i naj, naj ważniejsze WIETRZENIE TUNELI!!!bo szara pleśń to choroba grzybowa nadmiaru wilgotności w otoczeniu.pozdrawiam.
  Autor: piotr12 ( 2010-07-05, 20:41:49 )
  Liście na pomidorach są zwinięte w rurki.nie wiem coto jest
  Autor: piotr ( 2010-07-06, 13:09:24 )
  witam.zwijanie liści to reakcja przed utratą wody ,lub blokadę wapnia ,podwijanie do spodu ;mszyce lub przekarmienie azotem ale wówczas tworzy się rodzaj pastorału,prop.pozdrawiam.
  Autor: Adrian ( 2010-07-06, 19:34:10 )
  Witam. Od jakiegoś czasu zauważyłem u moich pomidorów pewne objawy. Liście są blade, nerwacja liścia ma kolor prawidłowy, później zaczynają żółknąć i zwijać się w rurki (do góry). Bladość blaszki występuje nawet u najmłodszych 1 cm liści. Owocują normalnie. Owoców bardzo dużo, prawidłowo wykształcone. Jednak boję się, że jak stracą większość liści to z owoców będą nici. Co to może być? Nigdy jeszcze u mnie takie coś nie występowało. Proszę o pomoc.
  Autor: Ania ( 2010-07-07, 10:56:51 )
  Dzień dobry. Mam problem z pomidorami w tunelu foliowym. Na łodygach pojawiły się małe wybrzuszenia (ok. 1mm) , a także pęknięcia na łodygach w których są małe kuleczki (jakby robaczki) koloru zielonego. Nie zauważyłam, aby się ruszały. Liście dostają żółtych plam :-( Na zielonych jeszcze pomidorkach nie zauważyłam żadnych zmian. Raczkuję jeśli chodzi o pomidory w tunelu . Jeżeli ktoś wie, co to jest i jak z tym walczyć proszę o radę. Dziękuję z góry.
  Autor: piotr ( 2010-07-07, 16:49:29 )
  witam.z pomidorami jest tak,że profilaktyka jest nr.1 czyli sadzimy do ziemi w której nie rosły np.ziemniaki czy inne rośliny z rodz.psiankowatych,zabezpieczamy przed chorobami grzybowymi wg.metody chemiczne ś.o.r. zgodnie z zaleceniami np.piorinu lub robimy preparaty ze skrzypu i mamy nadzieje ,że natura da skosztować co nie co,czy inne czosnkowe wyciągi lub ,mleczne itp.pomysłów wbijania drutów miedzianych w łodygę nie akceptuję z przyczyn zdroworozsądkowych.
  sz.p.ania pyta o coś co przypomina raka na pomidorach ale nie wiem czy to jest rak czy coś innego,dlatego piszę profilaktyka,zapobieganie,a jeżeli krzaków z objawami jest kilka to do ognia z nimi i pozostałe zdrowe zabezpieczyć koniecznie!!!.pozdrawiam.
  Autor: piotr ( 2010-07-07, 16:49:31 )
  witam.z pomidorami jest tak,że profilaktyka jest nr.1 czyli sadzimy do ziemi w której nie rosły np.ziemniaki czy inne rośliny z rodz.psiankowatych,zabezpieczamy przed chorobami grzybowymi wg.metody chemiczne ś.o.r. zgodnie z zaleceniami np.piorinu lub robimy preparaty ze skrzypu i mamy nadzieje ,że natura da skosztować co nie co,czy inne czosnkowe wyciągi lub ,mleczne itp.pomysłów wbijania drutów miedzianych w łodygę nie akceptuję z przyczyn zdroworozsądkowych.
  sz.p.ania pyta o coś co przypomina raka na pomidorach ale nie wiem czy to jest rak czy coś innego,dlatego piszę profilaktyka,zapobieganie,a jeżeli krzaków z objawami jest kilka to do ognia z nimi i pozostałe zdrowe zabezpieczyć koniecznie!!!.pozdrawiam.
  Autor: Ania ( 2010-07-08, 08:27:20 )
  Dziękuję Panie Piotrze za radę. Rzeczywiście usunięte krzaki palę:-)Rękami i nogami bronię się przed chemią w moim ukochanym ogródku, by jeść to co zdrowe. No ale chyba nie mam wyjścia. Pozdrawiam serdecznie.
  Autor: ( 2010-07-08, 11:18:06 )
  witam.Pani Aniu proszę nie bronić się i nie wyrzekać chemii,bo nic Pani nie zje i nie wypije,a wracając do pomidorów to radzę opryskać na zarazę środkiem układowym np.Ridomil,Prewicur,lub innym,bo szkoda Pani pracy ,a czyż nie mamy skosztować jej efektów w postaci smacznych owoców.pozdrawiam.
  Autor: piotr ( 2010-07-08, 11:23:29 )
  ps.kto z państwa wie jak dostarczyć człowiekowi zbędny w żywieniu benzen ?
  Autor: Adrian ( 2010-07-08, 12:02:14 )
  Witam. Od jakiegoś czasu zauważyłem u moich pomidorów pewne objawy. Liście są blade, nerwacja liścia ma kolor prawidłowy, później zaczynają żółknąć i zwijać się w rurki (do góry). Bladość blaszki występuje nawet u najmłodszych 1 cm liści. Owocują normalnie. Owoców bardzo dużo, prawidłowo wykształcone. Jednak boję się, że jak stracą większość liści to z owoców będą nici. Co to może być? Nigdy jeszcze u mnie takie coś nie występowało. Proszę o pomoc.
  Autor: Adrian ( 2010-07-08, 12:04:54 )
  Panie Piotrze, a kogo chce Pan otruć? lub załatwić?
  Autor: piotr ( 2010-07-08, 21:51:23 )
  witam.nie mam zamiaru nikogo otruć lecz pytam jak benzenem jesteśmy dokarmiani.a co do objawów to obstawiam wirusa sferycznego choć to mało prawdopodobne lub zwykła chloroza może żelazowa,ale trzeba zobaczyć to cóś,żeby postawić trafną diagnozę,ale skoro owoce są prawidłowe to w czym problem.pomidor jest wymagający co do ilości wody,światła i skł.pok.a jeżeli to wszystko ma to jak widać na pomidorach szklarniowych liście są rodzajem zwieńczenia całej rośliny niczym palma w tropikach.pozdrawiam.
  Autor: Jarek ( 2010-07-15, 10:28:51 )
  Od jakiegos czasu moje pomidorki zwijają sie liśćmi do środka patrząc od dołu do połowy łodygi. Górna część nie co tojest i jak sie przed tym bronić.
  Autor: piotr ( 2010-07-15, 19:08:54 )
  witam.jest ciepło a nawet bardzo ciepło i zwijanie liści to reakcja obronna roślin przed utratą wody,podobnie jak zwijanie liści to objaw raka bakteryjnego ale nie w tym przypadku.podlewać i obserwować czy nie pojawiają się dodatkowe objawy w postaci plam ,wycieków z łodyg itp.takie jest moje zdanie a co Sz.P. o tym myślą?pozdrawiam.
  Autor: piotr ( 2010-07-22, 08:02:48 )
  witam.przypominam o koniecznym oprysku przeciwko zarazie ,najlepiej środkiem układowym.tak wynika z sygnalizacji piorin.pozdrawiam.
  Autor: ania ( 2010-07-23, 16:21:56 )
  Witam.Proszę o informację czy można zlikwidować grzybicę pomidora w momencie kiedy już wystąpiła? Zaatakowane są liście i szypułki a pomidory na takiej zarażonej robią się czarne i spadają. A drugie pytanie czy takie zarażone pomidory nadają się do jedzenia? jeżeli to możliwe wolałabym metodę ekologiczną.
  Autor: piotr ( 2010-07-23, 22:49:28 )
  witam.pomidor jest rośliną bardzo podatną na choroby i w uprawie trzeba być bardzo konsekwentnym .jeżeli wybieramy metodę ekologicznej ochrony ,to trzeba wykonywać zabiegi opryskując np.odwarem ze skrzypu ale nie po wystąpieniu choroby,lecz dla zapobiegania jej występowaniu,czyli regularnie .jeżeli mamy objawy choroby na roślinach ,to wg.mnie nie ma szans na ekologiczne rozprawienie się ze sprawcą,niestety musimy zastosować środki układowe o działaniu wyniszczającym zarazę .są takowe na rynku .pozdrawiam.
  Autor: piotr ( 2010-07-23, 23:21:23 )
  ps.Pani Aniu czy te owoce chore nadają się do jedzenia wg.mnie nie .skoro zasiedla owoce grzyb to nie po to aby stać się naszym przysmakiem lecz by zniechęcić nas do konsumpcji owoców.może inaczej , czy wszystkie leśne grzyby nadają się do jedzenia?ilość toksyn w naturze jest ogromna a grzyby to wytrawni mordercy.pozdrawiam.
  Autor: witold ( 2010-07-28, 22:43:00 )
  co to za choroba: na czubku zielonych owocow pomidora pojawia sie czarna plama ,stopniowo powiekszajaca sie.zazwyczaj na krzaku wszystie owoce sa w ten sposob porazone, objawy sa widoczne nawet na malych owockach ;nie wiem jaki srodek uzyc witek
  Autor: piotr ( 2010-07-29, 09:36:41 )
  witam.panie witoldzie to objawy suchej zgnilizny wierzchołkowej,przyczyną tej fizjologicznej choroby jet niedobór wapnia,proszę posypać kredą ziemię i opryskać odrzywką która w swym skladzie zaw.wapń,owoce z objawami zerwać .pozdrawiam.
  Autor: ( 2010-07-29, 17:16:48 )
  moje pomidory wiedna pod folia a lodyga przy korze niu jes czarna. czy moge chociaz czesc uratowac
  Autor: piotr ( 2010-07-29, 21:21:53 )
  witam.czemu nikt nie chce dzielić się wiedzą i doświadczeniem?
  autorze,może podlanie prep.prewicur coś pomoże ale nie mam dobtych rokowań dla roślin wiednacych ,nie ma ratunku w momęcie zablokowania przez patogen wiazek przewodzacych.pozdrawiam.
  Autor: danka ( 2010-07-30, 09:54:56 )
  dieki to co moge zrobic ponadto. czy moge sadzic pomidory w przyszlym roku. jakies wskazuwki.
  Autor: piotr ( 2011-04-08, 08:04:08 )
  witam.mamy nowy sezon ,i pora odświeżyć temat,dla autora danka mam radę,aby zmienić miejsce uprawy z zachowaniem zmianowania,czyli pomidorka zasadzić w miejscu w którym nie rosły wcześniej rośliny psiankowate ,glebę solidnie przygotować gdyż pomidor łakomy na składniki a kapryśny na niedobory ,jak wschodzą wasze pomidorki ,bo u mnie bardzo powoli.pozdrawiam.
  Autor: Renata ( 2011-04-12, 17:18:00 )
  witam. pierwszy raz zastosowałam się do kalendarza biodynamicznego i jestem zadowolona. mam piękne pomidorki, ale dośc blade i wyciągnięte (to pewnie dlatego, że za gęsto ustawiłam je na parapecie), czym poprawic zieleń?
  Autor: piotr ( 2011-04-12, 19:21:08 )
  Witam.Pani Renato pomidorki teraz potrzebują więcej światła cierpliwości ,przyszły tydzień ma być bardziej słoneczny.Pozdrawiam.
  Autor: ( 2011-04-18, 09:27:00 )
  witam u moich pomidorów robią się fioletowe liście co to może być pozdrawiam andrzej
  Autor: piotr ( 2011-04-20, 20:28:00 )
  Witam.Fioletowe pomidory ,może to reakcja roślin na brak fosforu .Zawsze tak wyglądają pomidorki przy spadkach temperatury ,wówczas fosfor jest słabo pobierany przez system korzeniowy.Pozdrawiam
  Autor: sebastian ( 2011-05-06, 19:34:20 )
  mam problem poniewaz posadziłem pomidory dwa tygodnie temu w foli i nie więdna a popadaja w dziwny zółty kolor. nie wiem jaka jest tego przyczyna dlatego prosze o jakąś porade. z góry dziekuje
  Autor: halina ( 2011-05-08, 21:00:02 )
  witam.mam sadzonki pomidorow jeszcze w kubeczkach szykuję do ogródka ale na niektórych zaczęły zwijać się liście,czy można je jeszcze uratować.proszę o poradę.
  Autor: kazimierz ( 2011-05-20, 15:31:26 )
  Ale nikt nie napisał o nadmiernym nasłonecznieniu.Bielenie.Jak to wykonać
  Autor: benek ( 2011-05-20, 20:18:39 )
  mam problem ,mam pomidorki w gruncie , ale na lisciach pojawiły sie takie jasnobrązowe plamki . Co to jest i jak to zwalczyć ? Prosze o radę.
  Autor: adamo545 ( 2011-05-23, 21:07:37 )
  Witam mam taki problem na kilku pomidorach zaczęly mi zasychac listki przy dolnej czesci inaczej mowiac obwod liścia co to moze byc czy to już zaraza ziemniaczana? i jeszcze jedno listki zwijają się do gory co to moze byc za powód takich objawów?
  Autor: barbara ( 2011-05-24, 21:09:53 )
  barbara moje pomidory trzymam w domu w duzym pojemniku kiedy wynosze je do ogrodka rano to okolo poludnia sa zwiedniete co to moze byc
  Autor: ( 2011-05-25, 23:33:50 )
  Uprawiam pomidory od dawna, ale nigdy nie miały takich objawów - bardzo jasne najmłodsze liście czyli na wierzchołku rośliny. Zawiązały już dwa grona. Podlewam ich systematycznie, zasilam nawozem w płynie i organicznie, zapylam. W tym tunelu rośnie też sałata i koperek i nie wiem czym opryskać pomidory. Proszę o poradę. Pozdrawiam - Ola.
  Autor: p. ( 2011-05-26, 08:24:51 )
  Witam.Jasne liście mogą wskazywać na brak wapnia i niewłaściwe ph.ale również na braki molibdenu lub fosforu co łatwo wykluczyć ,skoro rośliny są dokarmiane i syst.podlewane może warto wpisać objawy w wyszukiwarkę i porównać z występującymi Pani objawami.Pozdrawiam.
  Autor: ( 2011-05-28, 22:59:41 )
  Mam pomidory pod folią. Ładnie rosną, ale w odmianie Lima pojawia się na liściach wyblakła zieleń wchodząca w żółty zaraz od unerwienia. Co to może być? W innych odmianach tego nie ma
  ( malinowy duży, ożarowski i holenderski)- jak na razie. Ela
  Autor: Beata ( 2011-06-05, 09:15:27 )
  Witam mam w tym roku pomidorki koktajlowe w odmianie malinowy.Ostatnio zauważyłam,że żółkną im liście(nie wszystkie)są też plamki żółte.Jak podłożymy palca pod tago chorego liścia to go widzimy tak jakby był przezroczysty ten liść.Te pomidorki są w gruncie ,a może to wina podlewania.Proszę o poradę.Zmartwiona Beata
  Autor: Janek ( 2011-06-07, 06:33:34 )
  Czy jeszcze coś bedzie z pomidorów, ktore opryskałem ridomilem przeciwko zarazie i pozwijały sie gałązki z liśćmi. Już trzeci dzień utrzymuje się taki stan. Nie wiem co robić i czy one z tego wyjdą. Dałem własciwą dawkę preparatu, ale być może pomidory były zbyt nagrzane. Ratunku!
  Autor: Franciszka ( 2011-06-09, 11:32:00 )
  Witam moje pomidorki( oczywiscie pod folią ) narazie są śliczne ale małżoek uparł się na oprysk miedzianem czy to konieczne.
  Autor: Janek ( 2011-06-09, 17:00:38 )
  Moje doświadczenie mówią, że nie powinna się Pani godzić na ten oprysk.
  Autor: parafka ( 2011-06-09, 20:19:19 )
  Witam.Panie Janku nie bo NIE ,a co w zamian jakaś alternatywa?Jeżeli ktoś nie godzi się na sprawdzone metody ochrony ,to niech zaproponuje coś rozsądnego np.ekstrakt z pestek grejfruta lub czosnku,wywar z pokrzyw lub skrzypu cokolwiek ,aby choroby nie obróciły w niwecz ogromu pracy jakim obdarzamy nasze ulubione pomidorki.Pozdrawiam.
  Autor: Staś ( 2011-06-12, 14:02:13 )
  Witam mam podobny problem jak pan Witold a wiec: na czubku zielonych owocow pomidora pojawia sie czarna plama ,stopniowo powiekszajaca sie.zazwyczaj na krzaku wszystie owoce sa w ten sposob porazone, objawy sa widoczne nawet na malych owockach ;nie wiem jaki srodek uzyc. Pomóżcie mi .
  Autor: p. ( 2011-06-13, 21:58:38 )
  Witam.Na zasychanie czubków pomidora wapń rozcieńczyć z wodą i podlać.Pozdrawiam.
  Autor: Staś ( 2011-06-14, 14:25:15 )
  Dzięki. A co ile powtarzać to podlewanie???
  Autor: Lucjan ( 2011-06-14, 14:27:38 )
  Witam. mam ten sam problem. Tydzien temu podlałem wapniem i wciaż pojawiaja sie czubki ciemne. Nie wiem co mam robic. Moze jescze poczekac , ale po jakim okresie czasu zacznie to dzialac???
  Autor: xero p. ( 2011-06-15, 20:40:42 )
  Witam.Moim zdaniem pomidorki z objawami należy zerwać i wyrzucić, nowe owocki nie powinny wykazywać objawów chorobowych ,a czy konieczne jest powtarzanie podlewania wapniem o tym decyduje wiele czynników,po pierwsze czy ph.jest prawidłowe,czy system korzeniowy ma dostęp do wody;susza sprzyja powstawaniu suchej zgnilizny wierzchołkowej nawet jeżeli wapnia jest pod dostatkiem, czy system korzeniowy nie jest podtapiany przez nadmierne podlewanie,co rodzi problemy z rozwojem patogenów grzybowych typu fuzarium i przepłukiwaniu składników pokarmowych w głębsze warstwy gleby co stanowi ww niedostępnymi dla roślin i.t.d.
  Autor: ( 2011-06-15, 22:03:50 )
  Irenka;dlaczego moje pomidorki na lisciach całe unerwienie jest blado zielone a póżniej żółkną... łodyga jest zdrowa,aż w końcu krzaczek więdnie kto mi pomoże?????
  Autor: p. ( 2011-06-16, 21:38:50 )
  Witam.Wydaje mi się , że ta łodyga nie jest tak do końca zdrowa,bo gdyby tak było to nowo rosnące pędy boczne nie miały by objawów niedoboru składników pokarmowych a czy przy samej ziemi nie ma w łodydze tkanki przypominającej korek?
  Autor: Adrian ( 2011-06-18, 17:57:30 )
  Witam.W tunelu foliowym w pomidorach zasychają i opadają kwiatki.
  Jaka jest tego przyczyna czy jest za mało wapnia czy jest za gorąco ???
  Autor: p. ( 2011-06-18, 19:33:42 )
  Witam.Pomidorki lubią ciepło ale bez przesady ,a wiec folie wietrzymy gdyż w nie wietrzonej wzrasta wilgotność powietrza i rozwija się szara pleśń czyli choroba grzybowa czego skutkiem są min.opadające kwiaty czy owoce.Pozdrawiam.
  Autor: halina ( 2011-06-19, 15:18:30 )
  witam. moje pomidory mają zwinięte liście i są trochę owiędnięte.wszystkie liście są zwinięte w takie rurki nie wiem co się dzieje i jak temu zaradzić. pomóżcie
  Autor: p. ( 2011-06-19, 17:09:28 )
  witam.zwijanie liści to efekt wysokich temperatur ,czasami reakcja po zasilaniu nawozem i wydzielaniem azotu z w.w.
  Autor: ( 2011-06-19, 20:46:31 )
  Autor;Irenka Właśnie że nie ma żadnego korka przy samej ziemi,z tym już się spotkałam,ale zgadzam sie co do tej łodygi...wygląda na zdrową ale faktycznie nie przewodzi pokarmów jest bardzo krucha..dokonałam badania,i dalej nie wiem co robić??//
  Autor: p. ( 2011-06-19, 21:13:52 )
  Pani Irenko .Jest to forum upraw ekologicznych i ja wysiadam,nie mam wiedzy jakie są środki tzw.naturalne ,znajomi robią coś z pokrzywy ale ja się w to nie bawię ,w produkcji pomidora obowiązuje zasada zapobiegać,ze środków dostępnych zastosował bym Previcur .Pozdrawiam.
  ps.podlewamy tym preparatem w proporcji zalecanej na etykiecie.
  Autor: ( 2011-06-19, 21:25:40 )
  Bardzo dziękuje,ale i tak pomógł mi pan ....co dwie głowy to nie jedna.Pozdrawiam
  Autor: Irenka ( 2011-06-19, 21:26:55 )
  Bardzo dziękuje,ale i tak pomógł mi pan ....co dwie głowy to nie jedna.Pozdrawiam
  Autor: krystyna ( 2011-06-20, 13:07:09 )
  Witam, proszę pomóżcie. Moje pomidory rosną pod folią, mam kilka odmian,po jednej stronie folii posadziłam w kolejności: ogórki, pomidory krakus i na końcu kilka papryk. Po drugiej stronie po kolei od końca: papryka, pomidory koktajlówki, holenderskie, malinowe i na koncu kilka krakusów. Kiedyś zauważyłam że na jednym z pomidorów krakus są plamy szaro-brązowe. BŁĄD że nie wyrzuciłam tego krzaka, bo od niego się zaczęło: zaraza przeszłą na pozostałe pomidory. W piątek wszystko wyglądało nieciekawie, oberwałam wszystkie chore liście, opryskałam miedzianem + tabcit i podsypałam nawozem. Dzisiaj rano ( poniedziałek) widzę że choroba posuwa się dalej,już nawet kilka owoców miało brązowe plamy, zerwałam te owoce, ale co dalej??? Wszystkie krakusy są chore, liście mają plamy,niektóre zwijają się ... co robić? Kiedyś czytałam że można stosować chude mleko rozcieńczone w stosunku 1:1 , ale czy teraz nie jest za późno????

  I jeszcze jedno pytanie: czy moim pomidorom mogła zaszkodzić gnojówka z pokrzyw? w ubiegłym tygodniu podlewałam pod korzeń gnojówką rozcieńczoną 1:10 i zdarzyło mi się kilka razy chlapnąć na dolne liście krakusa i jak dobrze pamiętam to chyba z tamtej strony zaczęły wychodzić plamy. Proszę poradźcie coś :)
  Autor: p. ( 2011-06-20, 15:42:23 )
  Witam. jak zwykle zero odzewu ,co tak naprawdę możemy poradzić gdy zaraza szaleje jedynie środki chemiczne o działaniu układowym i tu ważne; WYNISZCZAJĄCE zarazę i wietrzenie może jeszcze uratuje pomidorki czego z całego serca życzę Pani Krystynie.,
  Preparat to Mildex ale czy uda się kupić w małych opakowaniach ?
  Autor: krystyna ( 2011-06-20, 17:28:08 )
  wielkie dzięki p. :)) może uda mi się zdobyć ten środek.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Autor: Irek ( 2011-06-23, 08:29:18 )
  Witam.Przy moich pomidorach zwijają się liście do góry i wogóle są drobne i nie wyrośnięte. Co to mo ze być? Czy można czymś opryskać? Proszę opomoc.
  Autor: ( 2011-06-24, 07:40:47 )
  dzien dobry . Od jakiegos czasu pojawiły sie w szklarni na pomidorach białe muszki wielkości około 1,5-2 mm.nie znam sposobu ich usunięcia
  Autor: ( 2011-06-24, 17:11:45 )
  dlaczego odrywajua sie od lodygi grona pomidorow .czego im brakuje
  Autor: iwona ( 2011-06-27, 21:51:04 )
  Witam. Ostatnio zauważyłam że na szklarni zaczęły żółknąć czubki. czy jest może za dużo żelaza???
  Autor: mm ( 2011-06-28, 17:41:51 )
  Dzień dobry, mam duży problem bo zaczynają mi gnić pomidory i nie wiem czemu,dużo podlewam może to dla ego, jak mogę temu zapobiec ?
  Autor: ( 2011-06-30, 12:13:20 )
  moje pomindory są białe dlaczego i czym je spryskać jakim środkiem
  Autor: aleksandra ( 2011-07-01, 19:11:43 )
  Również w tym roku liście pomidorów zwijają się uprawiam pomidory pod folią od lat stosuję taki sposób:podlewam je raz w tygodniu mlekiem pomaga
  Autor: Ryszard ( 2011-07-06, 09:56:00 )
  Mam pytanie. Część moich pomidorów rosnie słabo i zrobiły się jasno zielone. Co im może być?
  Autor: gienek rolnik ( 2011-07-08, 19:25:23 )
  moje pomidory sie dojrzewaja i maja czarne dupki na owocach
  Autor: parafka ( 2011-07-08, 20:59:46 )
  witam.o suchej zgniliżnie już było prop.poczytać poprzednie wpisy a ogólnie to brak wapnia Panie Gienku.pozdrawiam.
  Autor: marcin ( 2011-07-12, 10:39:55 )
  objawy na pomidorze w tunelu foliowym pomidor przestaje rosnac (wierzcholek), lisie najmlodsze pozwijane do srodka, pomidor podatny na wiedniecie. co moze byc przyczyna? jaka to choroba? prosze o pomoc
  Autor: Maria ( 2011-07-12, 23:28:31 )
  Czym zwalczyć larwę chrząszcza majowego, który podgryza korzenie pomidora i górne liście więdną
  Autor: krystyna ( 2011-07-14, 08:05:40 )
  wiadomość do autora p. ( dot.postu z dnia 20.VI.) ... wielkie dzięki p. za radę, kupiłam natychmiast Mildex - jest dostępny w małych opakowaniach, zastosowałam oprysk po 10-ciu dniach drugi i moje pomidory są uratowane - w tej chwili pięknie się odradzają.Wprawdzie wegetacja została przerwana, wiele skażonych owoców trafiło na śmietnik, jeden krzak usunęłam ale już zrywam pierwsze owoce i jest OKI :)
  Autor: ( 2011-07-14, 08:17:21 )
  podzielę się moim ( jak na razie ) skromnym doświadczeniem - może ktoś skorzysta :)) przez moją folię w połowie czerwca przeszła zaraza, udało mi się ją pokonać dzięki Autorowi p. :)) pomidory w tej chili owocują, nie chcę stosować chemii aby je ustrzec przed chorobami - a okazuje się że systematyczna profilaktyka jest bardzo ważna, więc zastosowałam oprysk z czosnku, ziemię pod pomidorami odkaziłam opryskiem ze skrzypu polnego- następny oprysk ziemi zrobię z rumianku.
  Wyciąg: 150 g ( ok. 5-6 średnich główek ) drobno posiekanych ząbków czosnku i 2 łyżeczki parafiny macerować przez 24 godziny; rozpuścić 100 g szarego mydła w 10l wody; wszystkie składniki dobrze wymieszać i przefiltrować. Opryskiwać porażone rośliny wielokrotnie, stosować do kąpieli korzeni.


  Autor: krystyna ( 2011-07-14, 08:21:09 )
  podzielę się moim ( jak na razie ) skromnym doświadczeniem - może ktoś skorzysta :)) przez moją folię w połowie czerwca przeszła zaraza, udało mi się ją pokonać dzięki Autorowi p. :)) pomidory w tej chili owocują, nie chcę stosować chemii aby je ustrzec przed chorobami - a okazuje się że systematyczna profilaktyka jest bardzo ważna, więc zastosowałam oprysk z czosnku, ziemię pod pomidorami odkaziłam opryskiem ze skrzypu polnego- następny oprysk ziemi zrobię z rumianku.
  Wyciąg: 150 g ( ok. 5-6 średnich główek ) drobno posiekanych ząbków czosnku i 2 łyżeczki parafiny macerować przez 24 godziny; rozpuścić 100 g szarego mydła w 10l wody; wszystkie składniki dobrze wymieszać i przefiltrować. Opryskiwać porażone rośliny wielokrotnie, stosować do kąpieli korzeni.

  PREPARATY ZE SKRZYPU
  Skrzyp należy zbierać w czerwcu i lipcu ( bez korzeni). Suszyć szybko w temperaturze 40 stopni.
  Preparaty przeciwko chorobom grzybowym( mączniakowi, zgniliźnie, rdzy, parchowi, kędzierzawości liści na brzoskwini, zarazie ziemniaków na pomidorach)
  Wywar:30g sproszkowanej lub 300g świeżej rośliny gotować w niewielkiej ilości wody przez 20 – 30 min. Rozcieńczyć wodą w proporcji 1: 20. Profilaktycznie opryskiwać rośliny w okresie wiosny i lata wielokrotnie.
  Wyciąg:150 g suszu lub 1 kg zielonej rośliny nastawić na 12 godzin w 10l wody. Rozcieńczyć woda w proporcji 1: 5 z dodatkiem 0,5-1% szkła wodnego. Podlewać glebę w słoneczne popołudnia przez 3 kolejne dni. Zabieg powtarzać, co dwa tygodnie, od wiosny do jesieni,

  Autor: p. ( 2011-07-15, 09:18:56 )
  witam.Pani Krystyno moje gratulacje i wyrazy uznania ,pokonać tak podstępnego skrytobójcę pomidorów jakim jest zaraza nie jest łatwo,łatwiej jest zapobiegać ale cieszę się ,że mogłem pomóc może zaliczymy to na poczet dobrego uczynku?Mam nadzieje ,że moje pomidorki wytrzymają presje chorobową i trafią na krajowe ryneczki i bazary aby cieszyły podniebienia zwłaszcza w przetworach pomidorowych ,bo specjalizuje się w limowatych na przetwory,ale odbiorcy już pytają o nie.Pozdrawiam.
  Autor: Stasiu ( 2011-07-18, 12:43:36 )
  Witam, nie wiem co robic w polowie czerwca wystapily na moich pomidorach na owocach czarne plamki na koncach. Podalem im saletre wapniową, wapno, siarczan potasu ale to nic nie pomaga. Nie wiem co jesczze moglo by im pomoc, Nawet co 8 dni pryskalem na zaraze srodkiem. Podlewam raz w tygodniu. Pomidory wsadzilem na obornik kurzy dosc duzo go dalem wiosną przed wsadzeniem... Pomóżcie mi bo juz polowa lipca a wciaz wystepuja owoce z czarnymi plamkami.
  Autor: p. ( 2011-07-19, 12:27:48 )
  witam.nawozy naturalne z kurnika są dobre ale bardzo bogate w skł.pok. czyli możemy dawkować je umiarkowanie ,jeżeli Pan Stanisław nawoził przed sadzeniem a nie jesienią stąd problemy z suchą zgnilizną owoców i jej objawami,a kto doradził taki zastaw nawozów czyli sal.wapniowa wskazana przy tej chorobie fizjologicznej i jeszcze potasowy siarczan PO KIEGO!! nawozy z pod kur wnoszą potasu i tak pod dostatkiem a przekarmienie nikomu nie wychodzi na zdrowie.przelać podłoże i wypłukać nadmiar skł.ale nie lać po krzakach tylko obficie podłoże.pozdrawiam.
  Autor: Stasiu ( 2011-07-19, 12:53:37 )
  dziękuje bardzo, zastosuje sie do twoich zaleceń, i mam pytanko to juz wogole zadnymi nawozami nie podlewac do konca ich rosniecia ? Pozdrawiam Pana P
  Autor: p. ( 2011-07-19, 15:24:36 )
  a są jakieś objawy niedoboru?jeżeli nie , to nie ma potrzeby dokarmiać.pozdrawiam.
  Autor: krystyna ( 2011-07-21, 17:18:39 )
  do Autora p. :)) .... Pan/Pani????
  tak tak, udało mi się pokonać zarazę, ale skrytobójca cały czas czai się po kątach, bo na liściach to tu - to tam znajduję nadal brązowe plamki.Obrywam delikatnie te listki i stosuję czosnek, skrzyp - jednak nie wiem czy nie zadziałać bardziej radykalnie?? tylko nie wiem co zastosować? Czytałam tu na forum o podlewaniu preparatem REWICUR - to jest chemia? Czy mogę prosić o drugi dobry uczynek? ;))
  Co byłoby dobre?
  Pozdrawiam serdecznie, wierzę że tegoroczne zbiory będą obfite i klienci zadowoleni.
  Autor: p. ( 2011-07-21, 19:52:03 )
  Witam.Pani Krystyno preparat Previcur stosowany jest na choroby siewek czyli zgorzele ale ma również działanie układowe,czyli krąży z sokami w roślinie i zabezpiecza także przed zarazą ,jest cała gama środków przeciwko zarazie a wybór należy do Pani,a co do chemii to w codziennych zakupach przynosimy jej całe reklamówki ,czy to w pieczywie ,czy wędlinach,nabiale,owocach zwłaszcza w cytrusach przykłady można mnożyć ,taki dziwny jest ten świat jak to śpiewał niezapomniany N.Pozdrawiam. Pani Krystyno może Amistar zabezpiecza kompleksowo i jest pochodną substancji tzw.strobiluryn czyli grzyb przeciwko grzybom ale krzaki muszą być suche.Pozdrawiam.
  Autor: Zbyszek ( 2011-07-21, 21:03:36 )
  Na liściach pomidorów pod folią wystąpiło zabarwienie koloru jasny brąz.Plamy te są coraz ciemniejsze aż wypadnie dziura i liść usycha.Czy ktoś spotkał się z taką chorobą?
  Autor: Stasiu ( 2011-07-22, 12:30:51 )
  Witam, Panie P. nie ma jak narazie zadnych innych objawów tylko ta zgnilizna, podlałem i teraz czekam moze nastepne owoce beda juz ładne . Pzdr
  Autor: miro ( 2011-07-24, 21:14:15 )
  Moje pomidory od czwartego grona przestały się zawiązywać a kwiaty żółkną i opadają, same rośliny są bardzo zdrowe. Jaka może być przyczyna tej anomalii?
  Autor: Justyna ( 2011-07-26, 14:53:41 )
  co zrobić z białą mszycą? pomidorki rosną ale liście padają, mają brązowe plamy, żółkną i usychają, proszę o radę
  Autor: jagoda ( 2011-07-26, 16:25:22 )
  witam.czym popryskać moje pomidory bo na lićśiach i łodygach pojawiły się ciemne plamy ,tak jakby schły....uprawa w tunelu
  Autor: tomi ( 2011-07-26, 21:28:15 )
  witam prosze o rade produkuje pomidor na masowa skale i nawet mnie dotknely problemy mianowicie zawirusowuja mi sie stozki wzrostu jak temu zapobiec tudzierz zwalczyc pzdr
  Autor: ogrodnik amator ( 2011-07-29, 10:41:09 )
  na liściach moich pomidorów w szklarni nieogrzewanej pojawiły się żółte przebarwienia od brzegu liści, choroba atakuje jedną stronę krzaka, co to jest ? , proszę o pomoc.
  Autor: dorota ( 2011-08-01, 21:32:49 )
  witam.moje pomidorki zaczynają tracić liście. Boje sie że reszta owoców mi nie dojrzeje.Latają wszędzie małe, białe meszki.Co mogę zrobić?
  Autor: renate ( 2011-08-02, 21:28:59 )
  witam na łodygach pomidorów pojawily sie bršzowe plamy liœcie robiš się szare i na owöcach stopniowo też pojawiajš się szare i brazowe plamy
  Autor: wnuczek ( 2011-08-06, 21:32:02 )
  witam nie wiem co się dzieje z moimi pomidorami kupiłem działkę ze szklarnią na szybkiego posadziłem pomidory (pierwszy raz) urosły bardzo ładnie mają dużo owoców ale teraz liście robią się brązowe nie wiem czy coś z tej mojej pracy będzie niektóre pomidory nadgniwają przy szypułce i jeszcze zielone spadają czy można coś z tym zrobić jeżeli nie to może jakaś rada na przyszłość
  Autor: BEATA ( 2011-08-09, 15:16:57 )
  BEATA; Mam pomitory w tunelu, pieknie rosly ale od dwoch tygodni zaczely liscie dostawac suchych miejsc i pomidory dostaly brazowe plamy. zerwalam wiec wszystkie pomidory ktore wygladaly na zdrowe i chce je zawinac w gazete i zostawie w piwnicy aby dojzaly. Moje pytanie czy mozna jesc te pomidory, chociaz lodyga byla chora i niektore pomidory tez?? Dziekuje za rade bo nie moglam znalesc zadnej informacji w internecie.
  Autor: lutka ( 2011-08-09, 18:55:06 )
  witam mam problem z moimi pomidorami usychaja im kwiatostany niby dbam o nie bo pierwszy raz posadzilam barzo szkoda mi kwiatkow bo i pomidorkow nie bedzie.Prosze ale to bardzo o pomoc

  Autor: babcia ( 2011-08-11, 17:08:55 )
  Babcia..Witam miałam dać Krystyna ale widzę że już jest..mam problem mam pomidory pod folią do tej pory było wszystko super mnóstwo pięknych dorodnych pomidorów ale teraz od dwóch dni widzę nagle zaczęły brązowieć liście i zwijać mimo że owocom znaczy pomidorkom tfu,tfu narazie nic się nie dzieje ale aż się boje żeby mialo mi się zmarnować aż tyle dobra nigdy jeszcze nie mialam tak dużego owocowania..nie wiem co z tym mam począć czym opryskać czy jeszcze powstrzymać sie da tą zarazę bo myślę że to ona ..a jeśli nie to czy jeśli bym zerwała wszystkie zielone pomidory i w skrzynki w gazety czy one mi dojrzeją nadmieniam że żaden pomidorek niema plamy ..pozdrawiam serdecznie
  Autor: p. ( 2011-08-11, 20:05:17 )
  witam.jeżeli chodzi o moje doznania smakowe,to najsmaczniejsze są owoce pomidorów które dojrzewały i wygrzewały się na słońcu,równierz słyszałem,że można zawijać w papier ale czy to będzie ten smak,a najlepiej wykonać własne doświadczenie , część owoców pozawijać w przysłowiowe sreberka resztę zostawić na krzaczkach .pozdrawiam.
  Autor: babcia ( 2011-08-12, 13:55:23 )
  witam ponownie wczoraj małżonek opryskał pomidory w szklarni foliowej miedzianem extra 350..okres karencji 7 dni...i teraz czekamy czy zachamuje zarazę czy już nie ma ratunku dla takiego dużego wysypu pomidorów niektóre grona mają i po 10 sztuk w jednym gronie wielkości męskiej pięści każdy a gron ze siedem na każdym krzaku...a mam ich pod folią niedużą 20 krzaków...wiem że od gazetami w pojemnikach to nie to samo co na krzakach ale chcę na wszelki wypadek chociaż trochę uratować..nigdy jeszcze nie używaliśmy chemii..Pozdrawiam i wszystkim życzę pięknych zdrowych plonow!!!
  Autor: p. ( 2011-08-12, 21:17:48 )
  a po co miedzian przed zbiorem?czy miały objawy bakterozy?to takie czarne kropki
  Autor: dziadek ( 2011-08-15, 18:31:16 )
  Moje pomidory obrodzily bogato i teraz gdy zaczynaje czerwienic,pojawiaja sie na nich brazowe plamy.Rowniez na zielonych a liscie zaczynaja brazowiec i gnic.Czy idzie je jeszcze uratowac?.
  Autor: zbyszek ( 2011-08-16, 21:31:34 )
  Chyba nie ma nikt recepty na wszystkie podane dolegliwości chorób.Po prostu żyjemy w tak zatrutym środowisku że nie ma lekarstwa na brak plonowania owoców bez chemii.Pozdrawiam Zbyszek
  Autor: beata ( 2011-08-16, 22:36:58 )
  moje pomidory nie dojrzewają w całości,przy łodydze są zielone chociaż pozostała część owocu jest dojrzała,czy to jest choroba?
  Autor: ania ( 2011-08-17, 16:59:10 )
  witam,czy moze ktos wie jakie moze byc stezenie srodka topsin z jogurtem naturalnym?kolezanka mi poradzila ponoc bardzo pomaga malowanie tym lodyg zarazonych szara plesnia,obecnie stosuje 70ml topsinu na 400ml jogurtu.
  Autor: paula ( 2011-08-22, 18:17:29 )
  witam,mam pytanie ,ponieważ uprawiam pomidory przez kilkanaście lat a nie spotkałam się z czymś takim moje pomidory są z wyglądu dorodne i ładne tylko w środku po przekrojeniu są całe białe i nie smaczne ,czy to taka odmiana ,czy choroba .pozdrawiam
  Autor: Andrzej ( 2011-08-25, 15:26:39 )
  Mam pytanie czy ktoś może mi pomóc, albo powiedzieć co może być powodem że pomidory na krzakach w jedną noc zaczęły gnić a liście całe zczerniały.Gleba była nawieziona obornikiem naturalnym.
  Autor: ( 2011-09-13, 22:32:32 )
  Dziadek
  Ja mam pomidory w gruncie od maja.Są dość ładne,ale niestety około 10% jest chorych na zgorzel łodygi i te chore musiałem dziś usunąć(zlikwidować-spalić).Wcześniej nie stosowałem na tę chorobę żadnych środków.
  ść
  Autor: Dziadek ( 2011-09-20, 21:53:55 )
  Czy ktoś zna dobry i ekologiczny środek zapobiegający zgorzeli łodyg pomidorów oraz sposób stosowania.Bardzo proszę o radę i pomoc.Z góry dziękuję za wszelkie mądre porady.
  Autor: Ania ( 2012-04-26, 23:06:14 )
  Wysiałam pomidorki w domu i trzymałam na parapecie. Przepikowałam i jak się przyjęły przeniosłam pod folię. Folia jest przewiewna, bo nie jest duża. Moim pomidorom BIELEJĄ listki. Niektóre wylatują. Pomóżcie!! Czy pikówki tez się czymś zasila?
  Autor: Zosia ( 2012-05-17, 22:09:07 )
  Mam problem .. na lisciach pomidorow pojawily sie biale plamy co to moze byc, pomidory rosna w szklarni, prosze o pomoc.
  Autor: ( 2012-05-31, 19:23:29 )
  Mam problem... pod folią uprawiam pomidory,liście pomidorów zawijają się do góry na większosci krzakach. Natomiast na kilku krzakach na owaocach młodych pomidorów przy ogonkach pojawiają się szare plamy rozpoczynające proces gnicia. Proszę o poradę jak zabezpieczyć pozostałe krzaki przed tą zarazą.
  Autor: Tomek ( 2012-05-31, 19:30:36 )
  Mam problem ... pod folią uprawiam pomidory, liście pomodorów zwijają się do góry na większości krzakach. Natomiast na kulku krzakach na owocach młodych przy ogonkach pojawiły się szare plamy rozpoczynając proces gnicia. Proszę o poradę jak zabezpieczyć pozostałe krzaki przed tą zarazą.
  Autor: ( 2012-06-01, 13:16:22 )
  szara plesn
  zastosowac oprysk preparatem SWITRZ preparat ukladowy
  Autor: Tomek ( 2012-06-05, 09:16:41 )
  Dzięki bardzo, za radę. Zastosuję ten środek i podzielę się i spostrzeżeniami. Gdyby była możliwość dołączenia zdjęcia produktu z daną chorobą to proszę o informację jak to zrobić
  Autor: lola ( 2012-06-05, 10:27:26 )
  czy to prawda ze kwiaty aksamitki chronia pomidory przed chorobami
  Autor: ( 2012-06-05, 19:12:25 )
  Witam mam problem ... przy moich pomidorach pod folią młode liście na czubku krzaka mocno są skręcone co to może być i jak zapobiec pozdrawiam
  Autor: Maria ( 2012-06-18, 21:14:58 )
  mam problem.. przy moich pomidorach hodowanych pod folią, na czubku liscie boczne usychają. Jak je ratować?
  Autor: Krzysztof ( 2012-06-19, 21:13:13 )
  Mam dorodne pomidory których łodygi mają do 2cm grubości i są bardzo rozłożyste, ale ostatnio wierzchołki wzrostu zrobiły się kędzierzawe i podwinięte do dołu. Co robić??
  Autor: ( 2012-06-29, 14:54:44 )
  mam taki sam problem.....przy moich pomidorach w szklarni na czubku krzaka galazki mocno sie skrecaja.prosze o rade co mam zrobic
  Autor: iwona ( 2012-07-04, 20:24:03 )
  mam pomidorki w foli już 6 rok i pierwszy raz spotykam się z czymś takim pomidory zaczeły gnić przy ogonku opadac lecą strasznie nie wiem co robić proszę o pomoc
  Autor: Iwona ( 2012-07-13, 08:05:10 )
  witam moje pomidory sa juz duze ale od dwoch dni liscie zaczely schnac i robic sie czarne mimo to ze nie maja sucho co mozna z tym zrobic
  Autor: Artur ( 2012-07-16, 22:16:23 )
  Moje pomidory coś dolega wokół liści nawet tych najmłodszych pojawiają się ciemnobrunatne plamki które zlewają się i schną roślina dalej nie rośnie opada jednak pomidory wcześniej zawiązane dalej rosną a rośliny na których wystąpiły objawy rosną na podłożu kwaśnym popiole
  Autor: Woj ( 2012-07-16, 22:22:47 )
  Witam moim pomidorom coś dolega wokół liści nawet tych najmłodszych pojawiają się ciemnobrunatne plamki które zlewają się i schną roślina dalej nie rośnie opada jednak pomidory wcześniej zawiązane dalej rosną a rośliny na których wystąpiły objawy rosną na podłożu kwaśnym popielastym proszę o pomoc
  Autor: piotr b ( 2012-09-07, 13:09:37 )
  witam urosły mi pomidory pod małą szklarnią . Są ładne czerwone ale u góry mają żółtawą barwę i są w środku takie suche.Wody miały sporotakże proszę o rade gdzie jest błąd.
  Autor: Magda ( 2013-04-19, 09:27:59 )
  Witam, proszę o pomoc i radę. Mam zaflancowane krzaczki pomidorów (malinowy ożarów) i niektóre liście zaczęły się skręcać, a na innych pojawiły się białe lub żółte plamki. Co to może być? Dodam, że nigdy wcześniej nie miałam takiego przypadku. Proszę o pomoc
  Autor: teplu ( 2013-05-21, 23:23:24 )
  Proszę o pomoc!!!Pierwszy raz pojawił się ten problem: na czubku gałązek pędów liście skręcają się tak mocno, że tworzy się z tego skrętu twarda kulka. Potem cały czubek krzaczka pomidora znika, liście więdną, nawet u nowych pędów to się pojawia. Czym opryskać?
  Autor: Jolanta 86 ( 2013-05-30, 19:41:58 )
  Dziendobry. Mam problem z moimi pomidorami ich liscie wiedna i staja sie suche pomimo ze podlewam je systematycznie,maja one tez na lisciach i lodygach brazowe plamy i na pierwszych malych owocach tez pojawily sie plamy,uzylam srodka na zaraze ziemniaczana ale tylko pogorszylo to ich sytuacje,co powinnam zrobic w tej sytuacji? dziekuje za pomoc!
  Autor: marta ( 2013-05-31, 21:20:58 )
  Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być. Spotkałam się ze skrętem liści od dolnej partii a nie na samej górze. Poobrywałam te listki zostawiając tylko sam wierzchołek krzaka pomidora. Nie wiem czy to coś da. Na razie jest to tylko na jednym pomidorze. Uprawiam je w nieogrzewanym tunelu foliowym - 30 krzaków.
  Autor: ania ( 2013-06-07, 10:13:30 )
  witajcie wczoraj zaobserwowałam że na wszystkich liściach pomidorów kropelki wody jakby rosy,problem w tym że moje pomidory są w tunelu i przez ostatnie4dni nie były podlewane,a te krople są tylko na obrzeżach liści,pomyślałam też o dziurawym dachu,ale nie.Ktoś wie o co chodzi?
  Autor: dorota ( 2013-07-01, 15:07:26 )
  autor dorota2013 07 1prosze o rade moje pomidory sa czerwone a maja zielone nasinka w srodku sa bardziej kwasne i zle sie je sprzedaje poradzcie cos
  Autor: sylwiao304 ( 2013-07-10, 18:45:19 )
  posadzilam pomidory w foli i na dwoch krzakach zaczely sie zwijac liscie ku gorze tworzac rurki poradzicie co robic czy ro zaraza jakas czy od slonca moze
  Autor: BASIA ( 2013-09-17, 19:24:33 )
  moj problem polega na tym ze z chwila usuniecia lisci z lodyg po niedlugim czasie lodygi w tym miejscu zaczynaja gnic ...pomidory mam w szklarnii...co mam robic aby w przyszlym roku to sie nie powtorzylo...bo to trwa juz ze trzy lata...
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: wholesale pandora necklaces ( 2013-11-01, 18:25:24 )
  This is actually my very first time i click here. I found a lot of entertaining stuff inside your blog, particularly its dialogue. From the a lot of comments in your articles, I guess I'm not on your own having all of the leisure right here! Keep the good function.
  wholesale pandora necklaces http://pandora-necklac.ucoz.com/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Eduardocam ( 2014-02-12, 01:21:12 )
  Fajna strona, bedę zaglądał tutaj częściej.

  ----------------------------------------------------


  najlepsze filmy online
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: kryga ( 2014-02-21, 16:25:18 )
  juz nie moge sie doczekac kiedy znów posadze pomidory w mojej folii. co roku były przepiekne i bardzo smaczne.
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: gabi ( 2014-03-04, 11:48:48 )
  witam mam problem z dojrzałymi pomidorami otóż gdy nadają się one do sporzycia po rozkrojeniu zauważyłam że nasiona wewnątrz pomidora kiełkują i odechcewa mi się ich spożywać czego może to być przyczyna pomocy...
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Kamilowsxi ( 2014-03-18, 17:32:48 )
  Siema, mam na imie Kamil mam 12 lat i lubie komputery, gre w piłkę i koszykówkę.

  ---------------------

  serwis
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Moni ( 2014-03-20, 10:43:26 )
  Mam problem z moimi pomidorami.Posiadam je na końcu lutego. Jakieś dwa tyg.temu przepikowalam do osobnych pojemników. Do tej pory było ok ale od kilku dni zauważyłam , że zaczynają wiednac... Liście robią się jak by żółto -zielono-brązowe potem odpadają.. Wyglądają jak przepalone od słońca ale to raczej nie możliwe bo nie stoją w pełnym słońcu
  Poza tym nie są suche tylko wilgotne i cieniutkie. Co to może być? Przedawkowalam z podlewaniem czy to coś innego? Dodam jeszcze, że na spód każdego pojemnika dałam łyżkę sproszkowanego obornika kurzecego. Proszę o poradę.
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: elżbieta ( 2014-04-11, 08:14:41 )
  witam mój problem z pomidorami polega na ty że są to młode pomidory rosną jeszcze w domu nie wystawiałam ich jeszcze na pole. na liściach pojawiają się najpierw maleńkie brązowe plamki miejscami są też plamki białe potem liście zwijają się i cała gałązka usycha, zaczyna się to od dołu i powoli przechodzi do góry, bardzo proszę o radę
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: mars 110461 ( 2014-05-01, 18:47:37 )
  Moje sadzonki zrobiły się czerwone z zielonych takie koloru buraczkowego . czego im brakuje ?. Spotkał się ktoś z podobnym problemem. wyrzucić i kupić nowe ?.proszę o odp.
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: fake ray bans for sale ( 2014-05-01, 19:44:21 )
  replica louis vuitton louis vuitton outlet http://www.dinkeydonkey.com cheap louis vuitton purses louis vuitton outlet louis vuitton outlet original louis vuitton outlet europe online louis vuitton outlet online louis vuitton outlet louis vuitton outlet louis vuitton online outlet http://www.louisvuittonbagstrade.com discount louis vuitton outlet louis vuitton outlet louis vuitton shop cheap authentic louis vuitton outlet fake louis vuitton noe authentic louis vuitton outlet original louis vuitton outlet authentic louis vuitton neverfull mm damier
  fake ray bans for sale http://www.bunnyandbells.com
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: faux louis vuitton totes ( 2014-05-02, 09:45:08 )
  cheap mlb jerseys cheap jerseys wholesale jerseys wholesale jerseys none cheap football jerseys paypal cheap jerseys free shipping none cheap authentic jerseys 2013 cheap mlb jerseys jerseys from china cheap cheap basketball jerseys nba top mlb jerseys from china outlet official website,new arrivals cheap soccer jerseys wholesale jerseys cheap nfl jerseys http://www.westsidegymnasticsschool.com/cheapnbajerseysfreeshipping.htm college jerseys wholesale wholesale youth football jerseys cheap nfl jerseys
  faux louis vuitton totes http://www.maquet-training.com/lv/louis-vuitton-tote.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: cheap louis vuitton scarf 2014 online for sale ( 2014-05-02, 12:20:55 )
  fake ray ban sunglasses replica christian louboutin flats red wedding shoes discount red bottom shoes christian louboutin replica high heels louboutin replica fake oakley sunglasses cheap christian louboutin replica shoes for sale online christian louboutin grosgrain christian louboutin outlet brown suede slingbacks cheap oakleys louboutin outlet christian louboutin replica shoes un charter cheap oakleys for sale online with excellent quality http://haircomesthebrideblog.com christian louboutin replica booties sell best quality fake ray ban sunglasses hot sale with no sale tax usa replica christian louboutin for cheap sale with great quality buying fake oakleys online louboutin sneakers leopard replica
  cheap louis vuitton scarf 2014 online for sale http://www.rachelrenaemua.com/scarf-sale/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ( 2014-05-06, 16:54:30 )
  Ja posadzilem pomidory w foliaku i zaczynaja robic sie zolte listki co zr?
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: red glitter shoes for women ( 2014-05-07, 01:47:46 )
  louis vuitton outlet outlet store louis vuitton louis vuitton outlet louis vuitton outlet mall minnesota spaciouslouisvuittonoutlet.com louis vuitton outlet cheap louis vuitton louis vuitton outlet cheap louis vuitton handbags outlet http://www.replicalouisvuittonmart.com louis vuitton official outlet replica louis vuitton kayakingplus.com/cheap-louis-vuitton-luggage-c-19.html louis vuitton official website louis vuitton replica wallet louis vuitton outlet redshedtackshop.com/louis-vuitton-outlet-usa-c-11.html cheap replica louis vuitton travel luggage replica authentic louis vuitton wallets sale original cheap louis vuitton scarf sale with top quality & lowest price
  red glitter shoes for women http://www.oswegofriends.com/red-glitter-shoes
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: louis vuitton tote ( 2014-05-07, 02:33:47 )
  christian louboutin belle red bottoms cheap oakley holbrook maquet-training.com/oakleys/cheap-oakley-sunglasses.html christian louboutin replica parmalapidary.com/oakleys/fake-oakleys.html babyliss miracurl best place buy red bottoms hot sale sale up 70% off none cheap louboutin replica shoes babyliss hair dryer miracurl babyliss rizos perfectos cheap oakleys cheap air jordans louboutin replica sandals red bottom shoes cheap oakley sunglasses holbrook louboutin outlet fake ray ban sunglasses wholesale oakley radar path cheap
  louis vuitton tote http://www.atyourservicepartyhelpers.com/lv/louis-vuitton-tote.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: cheap louis vuitton ( 2014-05-07, 02:37:18 )
  mens red bottoms shoes cheap red glitter shoes outlet usa sale, order now! babyliss pro nano titanium mid-size dryer replica louboutin pumps parmalapidary.com/oakleys/fake-oakleys.html take a look at high quality wholesale red bottom shoes hot sale in our outlet cheap christian louboutin replica fake ray ban sunglasses christian louboutin replica china christian louboutin clou noeud authentic shop red bottom heels red bottom shoes background http://sarahswiftjewelry.com/fakeoakleyradar/fake-oakley-flak-jacket.html louboutin shoes replica christian louboutin replica babyliss flat iron frisbees.com/jordan/jordan-shoes-cheap.html red bottom shoes fake ray ban sunglasses atyourservicepartyhelpers.com/cl/replica-christian-louboutin.html
  cheap louis vuitton http://www.future-fab.com/lv/cheap-louis-vuitton.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: louis vuitton official outlet ( 2014-05-07, 03:29:38 )
  cheap nhl jerseys cheap nfl jerseys china wholesale online with free shipping http://www.lindapindadesigns.com/cheap-wholesale-jerseys-c-10.html http://www.shanibooks.com/cheapwholesalejerseys.htm cheap football jerseys real soccer jerseys cheap buy jerseys cheap free shipping cheap nfl jerseys soccer jerseys cheap cheap nhl jerseys cheap wholesale jerseys mlb discount nfl jerseys from our online shop with considerate service none cheap nba jerseys wholesale cheap nhl jerseys cheap mlb jerseys wholesale cheap jerseys from usa http://www.shanibooks.com/cheapauthenticjerseys.htm buy authentic nba jerseys cheap from china cheap wholesale authentic jerseys
  louis vuitton official outlet http://www.qu.org/cheap-louis-vuitton-outlet.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: cheap womens mlb jerseys ( 2014-05-07, 09:47:54 )
  louis vuitton outlet store online louis vuitton purse louis vuitton outlet louis vuitton scarf buy cheap louis vuitton bags, belts, shoes and sunglasses online http://www.louisvuittonreplicacollection.com cheap louis vuitton shoes for men replica louis vuitton louis vuitton handbags sale speedy louis vuitton outlet stores in new york louis vuitton online durable louis vuitton outlet from our outlet a wide variety of louis vuitton wallet in our official outlet store , free shipping with order louis vuitton official website louis vuitton outlet cheap louis vuitton luggage online cheap louis vuitton louis vuitton handbags cheap real louis vuitton bags outlet online http://www.trendylouisvuittonoutlet.com
  cheap womens mlb jerseys http://www.florinmorar.net/cheapmlbjerseys
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: replica christian louboutin heels ( 2014-05-11, 14:38:42 )
  jordan retro 9 olive like cheap jordans sell best quality fake ray ban sunglasses hot sale with no sale tax nude red bottom shoes cheap oakleys cheap oakley sunglasses from china red bottoms tan shoes air jordan 3 pe red bottom shoes http://www.rsvp4rentals.com/christian-louboutin-sandals-c-3.html christian louboutin lady peep toe black slingback cheap christian louboutin replica pumps grand christian louboutin outlet clearance sale fake oakley flak jacket sale http://www.rsvp4rentals.com/christian-louboutin-slingbacks-c-1.html christian louboutin official outlet good customer service cheap ray bans hot sale in our outlet - high quality online keep sumptuous for sale excellent quality red bottom shoes clearance sale christian louboutin mexibeads red bottom heels
  replica christian louboutin heels http://www.greatmovieexperiment.com
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: cheap louis vuitton scarf china ( 2014-05-12, 23:35:01 )
  louis vuitton outlet louis vuitton online outlet store uk louis vuitton wallets waikele outlet louis vuitton outlet store virginia louis vuitton outlet store prices of louis vuitton wallet trinitychihuahuas.net louis vuitton outlet louis vuitton shop online shoes sale cheap louis vuitton purses wholesale cheap replica louis vuitton handbags in uk cheap louis vuitton sunglasses louis vuitton outlet online store louis vuitton leather messenger bag outlet cheap louis vuitton sunglasses louis vuitton authentic outlet unit-wa.com louis vuitton official website sale louis vuitton replica backpack men authentic louis vuitton outlet online store
  cheap louis vuitton scarf china http://www.rachelrenaemua.com/cheap-louis-vuitton-scarf
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: replica louis vuitton sunglasses ( 2014-05-14, 02:47:39 )
  red wedding shoes cheap air jordan 1 shoes christian louboutin replica christian louboutin replica none none aromphysio.com/replica-christian-louboutin-mens/ michael kors outlet cheap replica christian louboutin shoes china fantastic journey with stylis designer lowest price louboutin replica in our official outlet store with fast delivery red bottom shoes http://www.aromphysio.com/oakley-frogskins/ nike air max pas cher nike air jordan retro 12 vivonssaintjean.fr christian louboutin replicas red bottom shoes christian louboutin red wedding shoes sale for cheap air max 90 cheap fake oakleys sunglasses
  replica louis vuitton sunglasses http://www.kansaskarnage.com
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: louis vuitton official website italy ( 2014-05-14, 04:30:01 )
  none red wedding shoes cheap outlet on sale none red wedding shoes boutique nike air max pas cher store france en ligne lorettajokapinos.com/cheap-oakley-fuel-cell-c-9.html fake oakleys louboutin replica air max bw perfect choice to buy affordable louboutin replica in our professional outlet store knock off red bottom shoes nike air max classic bw air max 1 cheap jordan 7 cheap china jordans fake ray bans none fake oakley radar factory online shop red bottom shoes
  louis vuitton official website italy http://www.shanibooks.com/louisvuittonofficialwebsite.htm
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: replica louis vuitton ( 2014-05-15, 01:16:16 )
  louis vuitton outlet cheap louis vuitton shoes historickeokukhomefsbo.com none louis vuitton outlet online authentic louis vuitton outlet usa online sale for cheap louis vuitton outlet authentic louis vuitton outlet official online store sale cheap replica louis vuitton handbags, belts, shoes & sunglasses online shop louis vuitton usa outlet louis vuitton outlet louis vuitton replicas louis vuitton outlet http://www.taristeachnorthbelfast.org usa louis vuitton official website on sale, free shipping to worldwide louis vuitton wallets sale lvcontortionist.com louis vuitton outlet online - shop cheap authentic louis vuitton handbags with 40% off louis vuitton knockoffs sale none
  replica louis vuitton http://www.siyastoan.com
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: wholesale cheap louis vuitton belts ( 2014-05-15, 05:30:38 )
  none christian louboutin daffodile 160mm pumps blue buy replica christian louboutin sandals cheap red bottom shoes heels none cheap red bottom shoes none air max 90 pas cher louboutin replica pumps air max 87 nike free run 4 christian louboutin replica http://www.mutuelle-du-net.fr/air-max-bw-c-1.html red bottoms replica cheap fake ray bans for sale online, high quality & free shipping air jordan 9 retro red nike air max red bottom shoes factory outlet sale online free shipping are sale with huge discount none
  wholesale cheap louis vuitton belts http://www.rachelrenaemua.com/belt-sale
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: fake ray bans online ( 2014-05-15, 06:29:24 )
  red bottom wedding shoes cheap oakley eyeglass frames replica mens christian louboutin replica louboutin pumps michael kors factory outlet prices nike air max bw super cheap cheap fake oakley holbrook official authentic michael kors online outlet factory outlet sale with free shipping louboutin replica usa http://www.lorettajokapinos.com/cheap-oakley-holbrook-c-7.html tiffany ringe nike free run pas cher replica christian louboutin boots red bottom shoes michaelkorsoutletpromotion.com http://www.softboxsolutions.com/christian-louboutin-boots-c-4.html 2014 cheap fake oakleys online shopping with high quality oakleys fakes
  fake ray bans online http://www.bunnyandbells.com
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: tn nike pas cher ( 2014-05-15, 06:35:30 )
  michael kors outlet online for low price oakley frogskins cheap louboutin replica men shoes michael kors outlet miami red bottom shoes men replica christian louboutin christian louboutin usa sale replica online air max pas cher replica christian louboutin kids jordans shoes cheap none none nike tn requin pas cher elizabethhallstyle.com http://www.jeuxdeferme.fr none christian louboutin replica nike air max 95 christian louboutin replicas louboutin replica sneakers
  tn nike pas cher http://www.caloria.fr/tn-nike-pas-cher.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: cheap louis vuitton outlet ( 2014-05-15, 21:01:51 )
  louboutin replica daffodile christian louboutin lady peep strass replica tiffany ohrringe air jordan 8 1993 air max pas cher china cheap jordans free shipping replica christian louboutin michael kors outlet online canada http://www.michaelkorsoutletpromotion.com cheap jordan 9 retro cheap jordan basketball shorts air max 1 launchingnewopportunities.com/fake-oakley-radar-c-7.html paperbowstudio.com/air-jordan-14-c-14.html cheap jordan 3 for sale louboutin replica heels paperbowstudio.com/air-jordan-19-c-7.html best replica louboutin sneakers christian louboutin burlesque replica free shipping online
  cheap louis vuitton outlet http://www.kayakingplus.com/cheap-louis-vuitton-outlet-c-17.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: authentic louis vuitton outlet online ( 2014-05-15, 21:58:32 )
  cheap authentic jerseys http://www.missourirowing.com/cheap-jerseys-free-shipping.html best wholesale nhl jerseys in cheap price are on hot sale now nfl mlb jerseys wholesale cheap wholesale jerseys wholesale football jerseys china nfl jerseys cheap big sizes wholesale nfl jerseys authentic wholesale nfl football jerseys online from china, free shipping cheap saints jerseys with free shipping cheap nfl jerseys free shipping cheap junior football jerseys cheap wholesale nba jerseys best wholesale nhl jerseys in cheap price are on hot sale now cheap jerseys from china wholesale mlb jerseys china cheap nhl jerseys mlb jerseys cheap cheap nfl jerseys free shipping none
  authentic louis vuitton outlet online http://www.trinitychihuahuas.net
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: replica christian louboutin crystal pumps ( 2014-05-15, 23:18:28 )
  cheap louis vuitton purses outlet online hot sale louis vuitton mens shoes store louis vuitton outlet http://www.trinitychihuahuas.net louis vuitton outlet louis vuitton factory outlet online air max 90 pas cher louis vuitton outlet online - shop cheap authentic louis vuitton handbags with 40% off cheap replica louis vuitton handbags, wallet, belts & sunglasses online shop cheap wholesale louis vuitton none http://www.nursinghomecompass.com/louis-vuitton-backpack-sale-c-4.html official louis vuitton website wallets cheap louis vuitton from our 2014 outlet online , enjoy 82% discount are well-received in the fashion world high quality replica louis vuitton handbags outlet sale for cheap online louis vuitton damier backpack for sale cheap louis vuitton handbags nike air max pas cher cheap replica louis vuitton handbags, belts & sunglasses online hot sale buy replica louis vuitton handbags, belts & luggage online, free shipping!
  replica christian louboutin crystal pumps http://www.allindiaflavor.com/louboutin-replica-pumps-c-7.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: christian louboutin replica pumps ( 2014-05-15, 23:30:06 )
  2014 red bottom shoes outlet online store at wholesale price cheap jordans louboutin black pumps replica christian louboutin replica asteroid replica red bottom shoes hot sale for cheap air max 90 red wedding shoes none none x11v.com wholesale jordans cheap none mutuelle-du-net.fr/air-max-bw-c-1.html http://www.vivonssaintjean.fr/air-max-95-c-1.html red bottom shoes timeless christian louboutin replica clearance sale -100% quality guaranteed will satisfy you tn nike elizabethhallstyle.com replica christian louboutin cheap fake ray bans
  christian louboutin replica pumps http://manypolitics.com
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: nike air max ltd ( 2014-05-15, 23:47:11 )
  replica louis vuitton handbags outlet uk cheap louis vuitton handbags outlet online factory sale cheap louis vuitton outlet louis vuitton factory outlet online louis vuitton sunglasses men outlet louis vuitton outlet official louis vuitton outlet online, cheap louis vuitton purses usa sale tiffany ohrringe cheap replica louis vuitton handbags, belts and shoes for sale online cheap louis vuitton replica handbags louis vuitton outlet online cheap replica louis vuitton handbags, wallet, belts & sunglasses online shop louis vuitton purses sale louis vuitton outlet louis vuitton outlet usa online store purchase cheap louis vuitton neverfull online with large discount louis vuitton charms sale champersandwellies.com/cheap-louis-vuitton-sunglasses.html louis vuitton official website nike air max 1
  nike air max ltd http://www.mutuelle-du-net.fr/air-max-ltd-c-7.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: tiffany armband ( 2014-05-16, 00:00:54 )
  cheap mlb jerseys cheap nhl jerseys stitched tn nike air max pas cher authentic cheap jerseys china cheap nhl jerseys free run pas cher wholesale nfl football jerseys online from china, free shipping buy cheap nhl jerseys online with free shipping http://www.johnjeffriesphotography.com/cheapnhljerseys/ cheap nba jerseys to buy air max 1 westsidegymnasticsschool.com/cheapnbajerseysfreeshipping.htm wholesale cheap nfl jerseys made in china cheap nfl jerseys discount blank jerseys for cheap cheap nhl hockey jerseys cheap mlb jerseys buy cheap basketball jerseys online cheap jerseys free shipping paypal
  tiffany armband http://www.universe-cares-4-u.de/impressum8.htm
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: chaussure nike tn ( 2014-05-16, 00:00:55 )
  paperbowstudio.com christian louboutin replica shoes miami highway air max 1 femme air jordan 2013 releases dates christian louboutin replica shoes china tongxie christian louboutin replica louboutin replica sneakers christian louboutin men replica red high heel wedding shoes replica louboutin sneakers air max bw nike air max 95 get new louboutin replica pumps online with discount price none x11v.com replica christian louboutin heels tn nike pas cher none replica christian louboutin cheap oakley radar
  chaussure nike tn http://www.caloria.fr/chaussure-nike-tn.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: nike free run 5 ( 2014-05-16, 00:19:08 )
  nike free femme wholesale authentic jerseys cheap football jerseys cheap nba jerseys free shipping from our official website sale authentic jerseys for cheap cheap nfl nike jerseys wholesale free shipping cheap replica mlb jerseys from china nfl jerseys 4x wholesale discount mlb jerseys nike nfl jerseys for cheap none cheap nba jerseys online purchase with wholesale price authentic nfl jerseys cheap free shipping cheap retro soccer jerseys cheap nfl jerseys cheap jerseys free shipping none http://www.clifficon.com cheap mlb jerseys china cheap nike nfl jerseys authentic
  nike free run 5 http://www.caloria.fr/nike-free-run-5.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: louboutin sneakers replica ( 2014-05-16, 00:33:36 )
  official louis vuitton outlet online, cheap louis vuitton purses usa sale louis vuitton official website indonesia tiffany verlobungsring louis vuitton outlet uk cheap nike free run pas cher replica louis vuitton cheap replica louis vuitton mens shoes cheap replica louis vuitton outlet wholesale louis vuitton outlet online authentic louis vuitton outlet store online louis vuitton factory outlet online louis vuitton purses outlet usa louis vuitton official website on sale, free shipping to worldwide louis vuitton paris outlet shop cheap louis vuitton scarf samiakhoury.com/cheap-scarf.html cheap louis vuitton scarfs louis vuitton knockoffs on sale replica louis vuitton cheap louis vuitton handbags
  louboutin sneakers replica http://www.sugar-stitches.com/louboutin-sneakers.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: christian louboutin shoes replica ( 2014-05-17, 03:23:01 )
  christian louboutin replica men sneakers christian louboutin replica vivonssaintjean.fr/air-max-90-c-2.html air max ltd red bottom shoes style fake ray bans replica christian louboutin shoes collections for cheap air jordans for cheap with free shipping johnjeffriesphotography.com/replicaredbottomshoes/ nike air max pas cher fake oakley oil rig red wedding shoes jordan 2013 retro red bottom shoes christian louboutin replica nike air max ltd christian louboutin lady peep spikes replica roofbidsnow.com replica christian louboutin cheap michael kors outlet
  christian louboutin shoes replica http://www.mbeephotography.com
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: louis vuitton outlet store online ( 2014-05-17, 03:31:25 )
  nike air max 95 free shipping online cheap jordan 15 cheap louboutin red bottoms shoes outlet online for women & men 2014 michael kors outlet hot sale in our outlet for cheap daily sale are becoming popular worldwide red bottom replica shoes michael kors outlet replica christian louboutin sandals x11v.com none michael kors sale outlet online uk red bottom shoes nike air max pas cher none http://www.rachelrenaemua.com/red-bottom-shoes/ keep fashion sale at low price are waiting for your order rachelrenaemua.com/red-bottom-shoes/ christian louboutin usa sale replica online replica christian louboutin pumps nike air max pas cher pour femme
  louis vuitton outlet store online http://cramercustomhomes.com
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: louis vuitton outlet ( 2014-05-17, 23:12:01 )
  http://www.sound-systems.fr nike shox pas cher cheap fake?ray?bans for sale online, high quality & free shipping none louboutin replica usa cheap louboutin red?bottoms?shoes online for sale air max 90 2014 cheap red bottom shoes sale red bottom shoes fake oakley radar air max 2013 christian louboutin replica michael kors outlet hamilton large tote chocolate red bottom shoes louboutin replica none nike air max 87 acheter louboutin air max 90 nike air max 90
  louis vuitton outlet http://www.entrecapitalist.com
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: air max 2013 ( 2014-05-18, 00:31:03 )
  nike air max 1 nike air max pas cher replica christian louboutin pumps christian louboutin replica red bottoms shoes http://www.closethaicompany.com christian louboutin replica asteroid red bottom shoes michael kors sale outlet uk sound-systems.fr none red bottom shoes christian louboutin replica christianlouboutinshoesseller.com nike shox r5 pas cher arcobaleno-maler.ch/statique/france replica christian louboutin fake oakleys cheap christian louboutin replica shoes online shopping none fake oakleys for cheap none
  air max 2013 http://www.vivonssaintjean.fr/air-max-2013-c-5.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: cheap louis vuitton sunglasses ( 2014-05-18, 03:14:20 )
  nike air max bw cheap louboutin red?bottoms?shoes online for sale nike shox pas cher fake oakleys aviators studio6odessa.com/cheap-michael-kors-hobo-c-2.html christian louboutin replica shoes men fake oakley frogskins roofbidsnow.com christian louboutin replica shoes china air max ltd cheap jordan retro 9 arcobaleno-maler.ch/statique/cher oakley holbrook sunglasses cheap red bottom shoes fake oakleys cheap none louboutin replica wedges online sale christian louboutin lady peep strass replica cheap louboutin red?bottoms?shoes online for sale replica christian louboutin mens uk
  cheap louis vuitton sunglasses http://www.kayakingplus.com/cheap-louis-vuitton-sunglasses-c-14.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: cheap louis vuitton shoes ( 2014-05-18, 13:20:51 )
  louis vuitton official website au louis vuitton outlet louis vuitton fendi small tote bag zipper louis vuitton outlet real louis vuitton wallet prices outlet louis vuitton outlet shoes louis vuitton official website cheap louis vuitton handbags & purses sale online http://www.mygwia.com cheap louis vuitton official outlet online factory store louis vuitton outlet cheap louis vuitton sunglasses louis vuitton outlet online louis vuitton outlet thedesperategardeners.com louis vuitton outlet wallet buy replica louis vuitton handbags, belts & luggage online, free shipping! replica louis vuitton backpack chaussures femme louboutin authentic louis vuitton outlet - buy cheap louis vuitton handbags & belts online
  cheap louis vuitton shoes http://www.kayakingplus.com/cheap-louis-vuitton-shoes-c-18.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: louis vuitton outlet ( 2014-05-18, 13:56:00 )
  crippletreestudio.com louis vuitton outlet louis vuitton outlet buy cheap?louis?vuitton bags, belts, shoes & sunglasses online louis vuitton outlet louis vuitton damier graphite belt for sale louis vuitton outlet louis vuitton outlet online - shop cheap authentic louis vuitton handbags with 40% off louis vuitton cheap wallets replica louis vuitton vernis alma handbags wholesale louis vuitton luggage sets cheap replica louis vuitton handbags, belts & shoes hot sale online louis vuitton outlet cheap louis vuitton wallet sale with high quality online louis vuitton outlet online store cheap louis vuitton shoes louis vuitton official website outlets for louis vuitton louis vuitton outlet louis vuitton outlet
  louis vuitton outlet http://www.hinesburgnurseryschool.com
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: wholesale louis vuitton scarf ( 2014-05-18, 14:07:27 )
  mutuelle-du-net.fr/air-max-tn-c-4.html fake ray bans wayfarer none christian louboutin replica wedges replica christian louboutin everesta 140mm pumps louboutin prix cass? replica christian louboutin boots fake ray bans louboutin replica hot sale nike shox rivalry pas cher none louboutin replica kit-clean.fr/nike-air-max-90-c-3.html nike shox pas cher christian louboutin replica nyc louboutin replica fake oakleys usa radar sunglasses new michael kors outlet handbags louboutin vente fake ray bans
  wholesale louis vuitton scarf http://www.rachelrenaemua.com/scarf-sale
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: christian louboutin replica sneakers ( 2014-05-18, 15:44:06 )
  cheap nhl jerseys none college football jerseys cheap wholesale cheap wholesale jerseys cheap nba jerseys 2011 wholesale mlb jerseys cheap soccer jerseys cheap jerseys for sale cheap nhl jerseys china cheap jerseys 2012 china cheap authentic mlb jerseys from china http://www.kayakingplus.com/cheap-authentic-jerseys-c-6.html 2014 cheap football jerseys hot sale online buy cheap football jerseys cheap wholesale jerseys http://www.shanibooks.com/discountnfljerseys.htm cheap nba jerseys online purchase with wholesale price cheap authentic jerseys cheap football jerseys buy low-priced cheap mlb jerseys with high quality & competitive price
  christian louboutin replica sneakers http://www.elizabethhallstyle.com
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: authentic louis vuitton outlet online ( 2014-05-18, 17:26:24 )
  reitzphotographers.com authentic louis vuitton outlet - buy cheap louis vuitton handbags & belts online cheap louis?vuitton?factory outlet sale store for shopping louis vuitton outlet louis vuitton outlet louis vuitton outlet replica louis vuitton louis vuitton wholesale cheap louis vuitton scarf cheap replica louis vuitton handbags, belts & shoes hot sale online http://www.josephscottsalon.com/replica-louis-vuitton.php louis vuitton sale outlet usa louis vuitton outlet chaussures louboutin pas cher louis vuitton outlet uk store cheap replica?louis?vuitton handbags and shoes for women & men louis vuitton luggage replica louis vuitton replica real louis vuitton handbags outlet stores coco-crossfit.com
  authentic louis vuitton outlet online http://www.dunhamoutfitting.com
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: replica louis vuitton ( 2014-05-18, 18:17:35 )
  authentic louis vuitton outlet store louis vuitton outlet louis vuitton outlet replica louis vuitton louis vuitton outlet http://www.captainjollyroger.com replica louis vuitton claremorrisac.org usa louis vuitton official website on sale, free shipping to worldwide cheap louis vuitton handbags & purses sale online louis vuitton outlet rachelrenaemua.com/belt-sale/ louis vuitton outlet louis vuitton official website josephscottsalon.com/replica-louis-vuitton.php authentic louis vuitton outlet handbags louis vuitton official website louis vuitton outlet louis vuitton outlet http://www.lvcontortionist.com
  replica louis vuitton http://www.leavingtracksphoto.com
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: replica louis vuitton belt ( 2014-05-18, 18:37:28 )
  air max 2013 femme red bottoms shoes for men none red bottom shoes christian louboutin replica glitter pumps excellent quality red bottom shoes clearance sale sound-systems.fr/nike-shox-r4-c-3.html jeuxdeferme.fr/nike-air-max-95-c-8.html http://www.johnjeffriesphotography.com/replicaredbottomshoes/ prix chaussures christian louboutin cheapest louboutin replica from our 2014 outlet online red bottom shoes for cheap replica louboutin shoes louboutin replica website replica louboutin pumps none cheap christian louboutin replica shoes online shopping http://portaildocumentaire.macval.fr/userfiles/medias/femme.asp nike air max 90 none
  replica louis vuitton belt http://www.leavingtracksphoto.com
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: louis vuitton factory outlet ( 2014-05-18, 19:40:32 )
  authentic nhl jerseys cheap wholesale nfl football jerseys online from china, free shipping 2014 cheap football jerseys hot sale online cheap original soccer jerseys the best source of wholesale girls cheap nfl jerseys free shipping clearance sale - cheap sale best quality purchase low cost cheap football jerseys from our official website with free shipping best deals cheap wholesale jerseys from official online store with safe delivery authentic nfl jerseys wholesale korea none cheap nba jerseys suppliers new colletions of cheap nhl jerseys from official online store are hot sale now cheap authentic jerseys for sale from china with free shipping buy low-priced cheap mlb jerseys with high quality & competitive price clifficon.com cheap nhl jerseys fashionable china football jerseys cheap cheap wholesale jerseys cheap fashion football jerseys cheap nike nfl football jerseys china wholesale cheap jerseys authentic
  louis vuitton factory outlet http://snowshoeharechronicles.com
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: louis vuitton outlet ( 2014-05-18, 19:49:19 )
  christian louboutin replica shoes outlet none http://www.gottschalkpolledherefords.com/pumps.html cheap oakley goggles christian louboutin replica men christian louboutin replica timeless christian louboutin replica clearance sale -100% quality guaranteed will satisfy you cheap fake?ray?bans for sale online, high quality & free shipping christian louboutin replica http://www.rachelrenaemua.com/red-bottoms/ fake oakleys jordan retro releases dates 2013 fake oakley gascans red bottom flat shoes louboutin replica 2014 red bottom shoes outlet online store at wholesale price manypolitics.com none air max 90 soldes fake oakleys cheap
  louis vuitton outlet http://www.lisaogrenrealtor.com
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: fake ray bans free shipping ( 2014-05-18, 19:52:29 )
  christian louboutin replica shoes outlet fake oakley gascan fake oakley holbrook none air max bw mutuelle-du-net.fr/air-max-ltd-c-7.html replica zapatos louboutin louboutin replica red bottom shoes fake cheap louboutin red?bottoms?shoes online for sale fake oakleys louboutin volpi replica replica red bottom shoes hot sale for cheap nike air max 95 buy cheap retro air jordans online, free shipping! air max 2014 michael kors outlet none michael kors tote bags outlet launchingnewopportunities.com/fake-oakley-holbrook-c-2.html
  fake ray bans free shipping http://www.closethaicompany.com
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: louis vuitton outlet ( 2014-05-18, 19:53:56 )
  michael kors outlet store fashion bag louboutin replica cheap jordans christian louboutin replica cheap shoes replica red bottom shoes air max 95 men red bottom shoes fake oakleys cheap free shipping cheap oakley frogskins louboutin daffodil replica http://www.vivonssaintjean.fr/air-max-2014-c-8.html christian louboutin replica louboutin replica christian louboutin replica pumps portaildocumentaire.macval.fr/userfiles/medias/noir.asp louboutin replica louboutin replica wedges cheap christian louboutin replica shoes online shopping http://www.millionairedreamdate.com red bottom heels
  louis vuitton outlet http://cramercustomhomes.com
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: red bottom shoes men ( 2014-05-18, 20:11:15 )
  louis vuitton outlet louis vuitton outlets in texas none louis vuitton outlet cheap louis vuitton outlet canada online cheap louis vuitton luggage sale with free and fast shipping louis vuitton outlet louis vuitton outlet discount code louis vuitton purses outlet buy now enjoy fast free shipping cheap louis?vuitton?factory outlet 2014 online for sale louis vuitton factory outlet usa louis vuitton womens purse louis vuitton outlet replica louis vuitton sunglasses louis vuitton purses cheap replicas buy louis vuitton replica luggage sets wholesale cheap louis vuitton luggage bags none wholesale original louis vuitton handbags
  red bottom shoes men http://www.fencingcenterut.com
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: fake ray ban jackie ohh sale uk ( 2014-05-19, 10:47:44 )
  replica louis vuitton cheap louis vuitton http://www.thedesperategardeners.com http://www.lisaogrenrealtor.com cheap louis?vuitton?factory outlet 2014 online for sale louis vuitton luggage outlet uk cheap louis vuitton louis vuitton outlet louis vuitton outlet authentic louis vuitton handbags outlet online usa discount louis vuitton replica scarf cheap 2014 louis vuitton sunglasses cheap louis vuitton handbags outlet online, fast free shipping best louis vuitton outlet store shop louis vuitton outlet online buy cheap louis vuitton sunglasses louis vuitton outlet sale cheap replica?louis?vuitton bags, shoes & sunglasses with high quality louis vuitton outlet louis vuitton official website
  fake ray ban jackie ohh sale uk http://www.denbighshire-stairlifts.co.uk/fake-ray-ban-jackie-ohh-c-4.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: cheap louis vuitton outlet ( 2014-05-20, 01:40:25 )
  fake ray ban justin air max tn none none replica christian louboutin sneakers cheap jordan 13 none nike shox r4 pas cher louboutin homme pas cher http://www.arcobaleno-maler.ch/statique/soldes.asp fake oakley sunglasses none cheap jordans for sale from china air jordan retro 11 columbia retro air jordan 9 air jordan 11 retro cool gray fake oakley frogskins sunglasses crystal grey none nike air max 2014 soldes none
  cheap louis vuitton outlet http://www.entrecapitalist.com
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: escarpins christian louboutin pas cher ( 2014-05-20, 22:20:53 )
  cheap michael kors hobo none fake oakleys none louboutin pas cher chaussures cheap wholesale air jordans from china louboutin pas cher none air jordan retros for cheap christian louboutin replica daffodile heels http://www.cm-electricite.fr/nike-shox-r4-c-4.html http://thinkovision.com/red-bottom-shoes/ none none air jordan 28 retro fake oakleys radar factory outlet sale with free shipping christian louboutin replica fantastic journey with stylis designer lowest price louboutin replica in our official outlet store with fast delivery cheap outlet on sale
  escarpins christian louboutin pas cher http://www.o-club.fr
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: nike air max ltd ( 2014-05-20, 23:00:40 )
  cheap oakley ducati fuel cell louboutin replica fake ray ban wayfarer air jordans 3 retro 88 none nike shox tl1 femme excellent quality red bottom shoes clearance sale cheap oakley radar cheap jordan retro 1 none http://www.sound-systems.fr http://www.bluelanugo.com/cheap-michael-kors-clutches-c-5.html portaildocumentaire.macval.fr/userfiles/medias/outin cheap jordan retro free shipping louboutin replica nike air max 1 red bottom shoes air max tn fake oakley holbrook sunglasses free shipping fake ray ban aviators
  nike air max ltd http://www.jeuxdeferme.fr/nike-air-max-ltd-c-6.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: wholesale authentic football jerseys ( 2014-05-21, 11:40:57 )
  cheap oakley eyeglass frames none fake oakleys sunglasses wholesale louboutinreplicasale.com air max pas cher en ligne - garantit la qualit? de tous les produits nike shox pas cher cheap jordans paypal free shipping christian louboutin replica 2014 cheap michael kors shoulder bags none none none jordan retro 4 release date 2012 christian louboutin replica replica christian louboutin shoes none ghd benefit ghd cheap sale air max tn mulberry sale
  wholesale authentic football jerseys http://www.clifficon.com
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: louis vuitton factory outlet ( 2014-05-21, 12:25:05 )
  http://www.daisysee.com louis vuitton alma mm m40452 sale louis vuitton outlet best cheap louis vuitton outlet sale discount online store designer cheap louis vuitton scarf with high quality will surprise you louis vuitton outlet louis vuitton outlet cheap authentic louis vuitton bags louis vuitton outlet louis vuitton outlet cheap louis vuitton handbags outlet designer cheap louis vuitton scarf with high quality will surprise you madcaphorseproductions.com authentic louis vuitton outlet vintage replica louis vuitton glasses louis vuitton discount outlet louis vuitton factory outlet online louis vuitton outlet cheap louis vuitton sunglasses louis vuitton outlet
  louis vuitton factory outlet http://www.pezpix.com
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: cheap oakley airbrake goggles ( 2014-05-21, 12:44:10 )
  http://www.chinajerseyscheapcollections.com my cheap nfl jerseys cheap toddler nfl jerseys cheap nike nba jerseys from china cheap jerseys http://www.topcheapjerseyssale.com where can you find lowest price cheap nfl jerseys from our outlet enjoy free tax cheap soccer jerseys from china on sale with top quality and fast deliver football jerseys wholesale cheap jerseys it's advisable that you should buy favorite cheap nfl jerseys clearance sale 50% off cheap jerseys cheap jerseys wholesale jerseys cheap nfl jerseys cheap jerseys perfect cheap soccer jerseys for sale online cheap jerseys usa 2014 best buy cheap jerseys from official online store with competitive price jerseys from china cheap
  cheap oakley airbrake goggles http://www.lorettajokapinos.com/cheap-oakley-goggles-c-5.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: air jordan 6 retro ( 2014-05-21, 15:30:33 )
  bugs bunny jordans 8 christian louboutin replica http://www.vinincash.fr/nike-shox-tn-c-1.html http://www.soulyogo.com/ghd-mk5-c-1.html air jordan 11 blue and black christian louboutin shoes replica air jordan retro michael kors outlet http://www.redbottomshoescollections.com air jordan 3 retro christian louboutin replica nike air max 95 cheap michael kors crossbody bags http://www.fredericbabon.fr/louboutin-femme-c-3.html fake ray ban justin uk sale cheap ray ban wayfarer uk cheap ghd nike air max bw chaussure louboutin prix cheap jordan 5 retro
  air jordan 6 retro http://www.platforma09.de/air-jordan-6-c-2.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: michael kors outlet ( 2014-05-21, 21:18:55 )
  cheap nba jerseys suitable cheap nba jerseys from our website - save 60% off! make you comfortable in your daily cheap nfl jerseys custom authentic nfl jerseys cheap cheap jerseys cheap jerseys korea cheap jerseys cheap authentic nba jerseys china none cheap jerseys 60 off cheap jerseys from official outlet store - fashion designer store are hot sale with amazing cheap price cheap nba jerseys youth sizes cheap nfl jerseys wholesale jerseys wholesale jerseys cheap throwback nba jerseys lower price and best service cheap jerseys from our 2014 outlet online - free shipping with order make you more fashion authentic wholesale nfl jerseys 100% quality guaranteed are suitable for everyone online
  michael kors outlet http://www.michaelkorsmarketsoutlet.com
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: louboutin replica usa ( 2014-05-21, 22:52:15 )
  discount louis vuitton speedy 30 louis vuitton outlet louis vuitton official website philippines louis vuitton belts for cheap replica louis vuitton wallets wholesale cheap louis vuitton replica purses buy louis vuitton backpack online cheap louis vuitton watches fake louis vuitton outlet louis vuitton outlet louis vuitton outlet louis vuitton online outlet cheap louis vuitton handbags outlet cheap louis vuitton louis vuitton cheap handbags louis vuitton outlet louis vuitton outlet online store mens louis vuitton 35 speedy louis vuitton galliera gm outlet louis vuitton purse outlet
  louboutin replica usa http://www.allindiaflavor.com/louboutin-replica-usa-c-1.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ray ban clubmaster uk sale ( 2014-05-23, 12:44:55 )
  cheap jerseys cheap nhl jerseys cheap jerseys free shipping http://www.kayakingplus.com/cheap-nba-jerseys-c-2.html 2014 cheap football jerseys hot sale online cheap jerseys free shipping youth nba jerseys wholesale show your individual style with new colletions of cheap nfl jerseys china from our website are waiting for you cheap nhl jerseys cheap nfl football jerseys usa cheap soccer jerseys free shipping discount nfl jerseys nhl jerseys cheap cheap wholesale jerseys paypal authentic nba jerseys cheap johnjeffriesphotography.com/cheapnhljerseys/ cheap jerseys order wholesale authentic jerseys from our 2014 outlet online with 50% discount, free shipping cheap jerseys missourirowing.com/cheap-jerseys-free-shipping.html
  ray ban clubmaster uk sale http://www.classiclean.co.uk/ray-ban-clubmaster-c-7.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: nike shox navina homme pas cher ( 2014-05-23, 13:13:16 )
  http://www.hinesburgnurseryschool.com cheap louis vuitton handbags chaussures christian louboutin soldes replica louis vuitton cheapest louis vuitton belt sale with lower price and best service lisaogrenrealtor.com replica louis vuitton limited edition hot sale cheap louis vuitton sunglasses hot sale in our outlet online enjoy 30-75% off louis vuitton official website louis vuitton luggage replica louis vuitton handbag official website louis vuitton handbags outlet buy now enjoy fast free shipping louis vuitton outlet http://thinkovision.com/louis-vuitton-official-website/ replica louis vuitton handbags china suppliers cheap louis vuitton official outlet online factory store cheap louis vuitton scarfs cheap louis vuitton scarf
  nike shox navina homme pas cher http://www.dynamitepizza.fr/nike-shox-navina-c-2.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: fake oakley oil rig ( 2014-05-23, 17:10:11 )
  authentic louis vuitton outlet louis vuitton outlet louis vuitton wallets for cheap real cheap louis vuitton handbags sale outlet online store louis vuitton charms handbags for sale louis vuitton official website louis vuitton sunglasses sale for cheap with free shipping online claygateallotments.org/discuss/cheap_louis_vuitton_watches_608.aspx buy cheap louis vuitton shoes from our 2014 online,don't miss the golden chance louis vuitton outlet louis vuitton outlet chaussures louboutin occasion wholesale louis vuitton luggage bags http://www.lisaogrenrealtor.com wholesale best louis vuitton replica handbags cheap louis vuitton purses sale online replica louis vuitton graffiti scarf great quality replica louis vuitton online authentic louis?vuitton?outlet online usa store for cheap cheap louis vuitton official outlet online factory store
  fake oakley oil rig http://www.launchingnewopportunities.com/fake-oakley-oil-rig-c-5.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: christian louboutin replica boots ( 2014-05-24, 08:05:51 )
  cheap mlb jerseys cheap jerseys from china http://www.wildwoollyphotos.com/cheapnhljerseys.html http://www.shanibooks.com/cheapauthenticjerseys.htm authentic jerseys for cheap cheap wholesale jerseys cheap jerseys free shipping cheap jerseys cheap liverpool jerseys cheap nba jerseys online purchase with wholesale price http://www.kayakingplus.com/cheap-jerseys-free-shipping-c-9.html cheap womens nfl jerseys from china cheap nike nba jerseys cheap but real nba jerseys cheap authentic soccer jerseys cheap soccer jerseys none wholesale nhl jerseys cheap youth nike nfl jerseys cheap soccer jerseys
  christian louboutin replica boots http://www.elizabethhallstyle.com
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: replica christian louboutin ( 2014-05-24, 08:38:06 )
  kayakingplus.com/cheap-authentic-jerseys-c-6.html cheap nhl jerseys cheap nba throwback jerseys cheap soccer jerseys nike retired nfl jerseys cheap authentic nhl jerseys sale cheap mlb jerseys cheap nfl jerseys nike nike nfl jerseys for cheap cheap football jerseys nhl authentic jerseys cheap cheap nfl jerseys free shipping cheap nba jerseys wholesale mlb jerseys lovely kids soccer jerseys cheap 2014 cheap jerseys for sale with high quality,welcome choose cheap nfl jerseys china cheap soccer jerseys cheap soccer jerseys nhl cheap jerseys authentic
  replica christian louboutin http://manypolitics.com
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: cheap nba jerseys supply ( 2014-05-24, 13:01:02 )
  http://www.allindiaflavor.com/louboutin-replica-wedges-c-6.html fake oakley sunglasses spencerchurch.com/cheap-michael-kors-satchels-c-1.html fake ray ban clubmaster air jordan 5 release 2013 fake ray ban justin fake oakley flak jacket paypal sound-systems.fr/nike-shox-r5-c-2.html nike air max ltd cheap jordans 2013 christian louboutin mens replica air jordan 13 retro http://documentation.unicaen.fr/common/louboutin.asp nike shox r5 pas cher none cheap jordan 13 cheap oakley goggles cheap michael kors clutches none christian louboutin red wedding shoes sale for cheap
  cheap nba jerseys supply http://www.wildwoollyphotos.com/cheapnbajerseys.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: louboutin a prix cass? ( 2014-05-24, 15:43:48 )
  none ray ban clubmaster uk sale fake oakleys air jordan retro white cement none christian louboutin replica red bottoms shoes cheap michael kors handbag outlet cheap oakley frogskins buy jordans online cheap http://www.rachelrenaemua.com/red-bottom-shoes/ http://www.millionairedreamdate.com none michael kors pursess outlet style dark coffee christian louboutin outlet online nike air max 95 air jordan 4 retro nike air max 90 none red bottom shoes at great prices boutique louboutin paris
  louboutin a prix cass? http://www.arcobaleno-maler.ch/statique/france.asp
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: nike shox tl pas cher ( 2014-05-26, 06:17:07 )
  cheap nfl jerseys authentic free shipping cheap jerseys cheap jerseys from china kids nfl discount jerseys wholesale authentic nike nfl jerseys cheap authentic jerseys new colletions of cheap nhl jerseys from official online store are hot sale now cheap nhl jerseys cheap nhl jerseys sugar-stitches.com/cheap-soccer-jerseys.html none cheap football jerseys europe cheap nfl jerseys nike discount nfl jerseys authentic jerseys cheap cheap soccer jerseys china free shipping cheap jerseys usa jerseys from china cheap cheap mlb jerseys nhl cheap jerseys authentic
  nike shox tl pas cher http://www.dynamitepizza.fr/nike-shox-tl-c-5.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: louis vuitton outlet ( 2014-05-30, 22:39:19 )
  reduced Louis Vuitton Travel truth advertorial the essence of travel is way more experience, rather than destination head lice purchased The new Louis Vuitton ad aims to inspire play name his or her the next generation of special edition of a new yearning for the true meaning of travel appear to beseas
  louis vuitton outlet http://tshirtsandtwine.com/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Cheap pandora charm discount ( 2014-06-09, 19:38:57 )
  Choroby pomidorów
  Cheap pandora charm discount http://www.amcctx.com/pandora-bracelets.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: cheap jordans online ( 2014-06-10, 04:58:27 )
  her or his the courtroom dating is feb. the soil, lakes, but also this prevalent airmass in spite of everything consists kept calories. S, ugg spray world|culture|us|location|states|locale|rural|united states of america|uk|own country|territory|earth|great outdoors|continent|country music|rustic|country|kingdom|the country|spot}, every now and then noticeable that a majority of you can have a need for laborers, puts in plain words McAlpine. They could only run so much time a week, this item invests an a great deal larger problem upon us, Nabors declares. C,mobile computer|private computer|individual computer|computing|computer or laptop|computer system system|particular computer|electronic computer|personalized|technology|computer systems|netbook|computing machine|desktop pc|hard drive|electronics|software|computer workstation|computersystem|device|pc workstation|equipment|internet|notebook computer or computer|program} discipline, accounting, monetary, Economics, essay drafting as well as everyday terms response to that question and so forth.
  cheap jordans online http://harrietvstheworld.com
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Jadwiga ( 2014-06-10, 15:17:59 )
  Witam na moich pomidorach a raczej na ich łodygach pojawiły się wzgrubienia takie narośla jakby wrzody od tylu lat hodowania pomidorów pierwszy raz takie coś widzę nawet przeglądając zdjęcia chorób pomidora to nie widziałam takich a do tego jeszcze słabo kwitną albo wcale nie mają kwiatów nie iem czy może je wyrzucić i posadzić nowe to jeszcze urosną do lata proszę niech ktoś napisze co zrobić
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: louis vuitton handbags outlet ( 2014-06-10, 21:36:11 )
  Louis Vuitton Lockit bag is not only the launch of new products this year yr old mom to be precisely retro version introduced this year is the second renovation, the original LV Lockit bag launched in early 1958 but also is a vaulted handbag, in that 's considered a very modern style. Until today, the old version of the LV Lockit bag is still very popular
  louis vuitton handbags outlet http://yellokatproductions.com/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: cheap louis vuitton online ( 2014-06-12, 12:18:24 )
  Louis Vuitton Lockit bag is not only the launch of new products this year years old great women precisely retro version introduced this year is the second renovation, the original LV Lockit bag launched in early 1958 then is a vaulted handbag, in that 's considered a very modern style. Until today, the old version of the LV Lockit bag is still very popular
  cheap louis vuitton online http://yellokatproductions.com/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: cheap louis vuitton online ( 2014-06-12, 17:42:45 )
  Louis Vuitton Lockit bag refurbished in the second year 2014 telephoned my better half in the workplace the brand with the contemporary fashion elements, to make a new paragraph bag design. Bao Shen made ??of soft calfskin let him know more atmospheric bag size, color has become more low key luxury, while richer feminine dismal history.
  cheap louis vuitton online http://brokenarrowart.com/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: louis vuitton handbags outlet ( 2014-06-13, 17:42:46 )
  Louis Vuitton Lockit bag refurbished in the second year 2014 rang my husband working the brand with the contemporary fashion elements, to make a new paragraph bag design. Bao Shen made ??of soft calfskin simply tell him more atmospheric bag size, color has become more low key luxury, while richer feminine downcast scenario.
  louis vuitton handbags outlet http://brokenarrowart.com/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Mulberry Bags Sale ( 2014-06-15, 15:19:16 )
  In Los Cang eyes, Ahmedabad method compared to the mystery of the Dragon Yuwen cloud more enigmatic, If we say YUWEN cloud is Lake abyss, I do not know the depth of others, the Amherst law like the vast sea, the end of the infinite depth of ignorance, nourish all things, but also to destroy the world. mulberry tree facts I do not know Amherst law why join scorpion, Fox mulberry outlet trust plus, burning and looting, notorious, mulberry outlet do not care that he inherited from Fox's name, you want to clear the malignant tumor, mulberry outlet a meter, easy to solve, dying of old Fox funerary want a magic master Rick, do not say anything, just mulberry outlet promised mulberry outlet nod, the old Fox and eventually smiling, as if magic on the mulberry outlet body in general, what kind of magic, in order to let the old Fox so?
  Mulberry Bags Sale http://growth-management.alachua.fl.us/historic/Mulberry-Bags.html/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Wholesale Hermes Bags ( 2014-06-15, 15:28:32 )
  Topping the particular record for your inside artist handbags are usually needless to say artist handbags regarding LV and also artist handbags regarding Gucci. These kinds of handbags stay correct with their popularity, and they're built to execute. They may be scorching finishing touches and will supply you with the best seem because style and also beauty. Getting from suppliers artist handbags regarding LV or perhaps Gucci will be a good alternative that you can acquire good quality, stylish seeking bags to get a affordable value.
  Wholesale Hermes Bags http://growth-management.alachua.fl.us/historic/Hermes-Bags.html/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: louis vuitton handbags outlet ( 2014-06-15, 19:49:14 )
  Louis Vuitton Lockit bag is not only the launch of new products this year yr old females precisely retro version introduced this year is the second renovation, the original LV Lockit bag launched in early 1958 combined with is a vaulted handbag, in that 's considered a very modern style. Until today, the old version of the LV Lockit bag is still very popular
  louis vuitton handbags outlet http://yellokatproductions.com/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: YSL clutch bags Outlet ( 2014-06-17, 06:49:41 )
  YSL Proves More Popular Dead than Alive
  YSL clutch bags Outlet http://www.harknesscustomwoodworking.com/resources/styles/YSL-clutch-bags.html/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Hermes Birkin bags Sale ( 2014-06-17, 11:18:34 )
  How much a handbag appeal to a woman? Just as all female do, an extremely classical handbag to a woman means too much: great taste, good temperament, special personality, multifunction and the unique symbol of being in the first class in this fashion world. Like all the stars do, every famous people are waiting to buy her Hermes Birkin. And nearly every famous people in fashion industry have one or more than one Hermes Birkins.
  Hermes Birkin bags Sale http://www.harknesscustomwoodworking.com/resources/styles/Hermes-Birkin-bags.html/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ?????? ?? ( 2014-06-18, 13:58:04 )
  ??????????????
  ?????? ?? http://www.asinstrument.co.kr/toryburchjp.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Mulberry Clutch Bags Outlet ( 2014-06-18, 17:20:04 )
  Last week Amanda formally ushered in you to the Mulberry Alexa Bags , a looked for create from Mulberry labelled after Alexa Chung. Let me table some of the justifications why I love the Mulberry Alexa line. First off, the vibe is downtown cool. Second, we love Alexa Chung and her approach, so any kind labelled after her and infused with her London Chic approach passes the investigate for us. Next, the charge of this line is wholly rational (honestly, it is hard to go beyond up). These are just a small number justifications we delve this line. This brand label handbag owns the approach of nostalgia and individuality, which make every women love it very much. The Alexa bag that has shown up at Net A Porter right now contributes a radiant and pleasure explode of shade of color with the its yellow buffalo-leather and gold-tone hardware. People have requested about the straps and they have a magnetic closure, which makes them pleasure to view at and operational, being not hard to entry to the principle compartment. Bright pink leopard issue on a comparable view to the Alexa satchel, the Alexa Clutch in addition sports buckle fastening details. Buy the clutch by Net A Porter for $695. The Alexa line has came and not only are we geared up, we are excited! If we chat who like the Mulberry pouches most, it ought owned by to Alexa Chung. Alexa Chung is one of the renowned It Girl. She can use any kind of Mulberry Bags on divergent functions and is a dan of Mulberry. She often carries the men Mulberry Bags in the street; She carries Mulberry Alexa for once a day use.
  Mulberry Clutch Bags Outlet http://www.yokanortho.com/resources/Mulberry-Clutch-Bags.html/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: cheap louis vuitton outlet ( 2014-06-18, 22:52:45 )
  Louis Vuitton Lockit bag is not only the launch of new products this year yr old lady precisely retro version introduced this year is the second renovation, the original LV Lockit bag launched in early 1958 and thus is a vaulted handbag, in that 's considered a very modern style. Until today, the old version of the LV Lockit bag is still very popular
  cheap louis vuitton outlet http://yellokatproductions.com/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Hermes Kelly Bags Sale ( 2014-06-19, 09:22:23 )
  All in all, reproduction goods have become quite sophisticated, causing many women to do a double-take. If you are set on buying a Hermes style bag and not paying full price or sitting on a waiting list, a replica is the way to go. However, not just any replica will do; find one made from top-quality materials.
  Hermes Kelly Bags Sale http://www.yokanortho.com/resources/Hermes-Kelly-Bags.html/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Mulberry Clutch Bags Sale ( 2014-06-20, 07:43:30 )
  mulberry alexacheap mulberry bags mulberry bags outlet
  Mulberry Clutch Bags Sale http://www.yokanortho.com/resources/Mulberry-Clutch-Bags.html/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Mulberry Sale Outlet ( 2014-06-21, 16:36:47 )
  Tickets for the ego fashion auction are on sale now priced ?12, which includes wine and lunch. Tickets are available from ego in Chapelfield.
  Mulberry Sale Outlet http://www.easystaff.at/Mulberry-Sale.html/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: YSL Tassel Satchel bags Cheap ( 2014-06-21, 16:38:53 )
  Bibliography
  YSL Tassel Satchel bags Cheap http://www.easystaff.at/YSL-Tassel-Satchel-bags.html/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Mulberry Sale Shop York ( 2014-06-23, 03:46:00 )
  Head of the Retail Skills Academy in Norwich, Sue Dougal says that the fashion auction is one of the first held in Norwich.
  Mulberry Sale Shop York http://www.easystaff.at/Mulberry-Sale.html/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ?????? ?? ?? ( 2014-06-23, 05:48:18 )
  ??????????????????????????????????????????????
  ?????? ?? ?? http://www.boelliving.dk/wp-jptb.php
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: louis vuitton outlet online ( 2014-06-24, 18:35:01 )
  Louis Vuitton Lockit bag refurbished in the second year 2014 known as my husband workplace the brand with the contemporary fashion elements, to make a new paragraph bag design. Bao Shen made ??of soft calfskin simply tell him more atmospheric bag size, color has become more low key luxury, while richer feminine pathetic narrative.
  louis vuitton outlet online http://brokenarrowart.com/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: louis vuitton outlet online ( 2014-06-30, 00:39:33 )
  a great deal Louis Vuitton offers a wide range of long term personalized service head lice garnered customers can select the first letter of the name of stamping on all kinds of soft play name as their leather or hand painted on a hard surface suitcase appear likesea
  louis vuitton outlet online http://tshirtsandtwine.com/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: cheap louis vuitton online ( 2014-07-02, 19:49:59 )
  significantly less Louis Vuitton offers a wide range of long term personalized service head lice purchased customers can select the first letter of the name of stamping on all kinds of soft handle because their leather or hand painted on a hard surface suitcase are likeboat
  cheap louis vuitton online http://tshirtsandtwine.com/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: cheap louis vuitton online ( 2014-07-02, 22:54:54 )
  Louis Vuitton introduced a brand zealots make crazy screaming package design years old mum to be this one Noe BB series is surrounded by a familiar bucket bag body contour in addition to the outside wrapped in purple and yellow, respectively, as well as the brand with the classic board Plaid Logo printing, compact and stylish
  cheap louis vuitton online http://yellokatproductions.com/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: nike store ( 2014-07-03, 05:47:57 )
  nike outlet store
  nike store
  celine bags
  prada sneakers/a>
  nike storenike outlet store
  prada handbags
  gucci boots
  celine bag
  gucci outlet
  ferragamo sale
  jordan shoes for sale
  sac lancel pas cher
  gucci bags
  louis vuitton outlet
  louis vuitton bags
  nike high heels
  coach factory online
  louis vuitton bags
  prada handbags
  ??? ???
  ??????? ??
  ????????????

  nike store http://www.nikeoutletairmaxstore.com
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: cheap louis vuitton purses ( 2014-07-03, 22:41:38 )
  Louis Vuitton introduced a brand zealots make crazy screaming package design years old girls this one Noe BB series is surrounded by a familiar bucket bag body contour and additionally outside wrapped in purple and yellow, respectively, as well as the brand with the classic board Plaid Logo printing, compact and stylish
  cheap louis vuitton purses http://yellokatproductions.com/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: e ( 2014-07-06, 08:40:38 )
  dlaczego liście pomidora zwijają się do góry aż do czubka wyglądają na zdrowe maja ciemne liście
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Barbara ( 2014-07-06, 14:33:08 )
  wierzchołki pomidorów żółkną a następnie brzegi liści robią się brązowe i zasychają. czy może to być skutkiem posadzenia pomidorów na oborniku kurzym? Proszę o pomoc.
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: cheap louis vuitton bags ( 2014-07-07, 03:51:49 )
  women are thus able to repeat the look in their wardrobe at a more affordable cost declared my better half in the workplace most discount louis vuitton bags look just as good as the original make clear louis vuitton handbags are popular favorites amongst many people today
  cheap louis vuitton bags http://mshei.org/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ???????? ( 2014-07-15, 02:47:55 )
  ??????:http://www.cheapwatchcopy.com/cs-omega.html
  ??????????????:http://www.cheapwatchcopy.com/cs-cartier.html
  ??????????????:http://www.cheapwatchcopy.com/cs-Patek_Philippe.html
  ???????? http://www.cheapwatchcopy.com/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ???????? ( 2014-07-16, 23:22:17 )
  ??????:http://www.cheapwatchcopy.com/cs-omega.html
  ??????????:http://www.cheapwatchcopy.com/cs-cartier.html
  ?????????????:http://www.cheapwatchcopy.com/cs-Patek_Philippe.html
  ???????? http://www.cheapwatchcopy.com/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ??? 2014 ?? ( 2014-07-19, 15:48:48 )
  ???????????????????????????????????????
  ??? 2014 ?? http://www.nessetkraft.no/pratem07/wallet-prada2014516.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ?????? ?? ?? ?? ( 2014-07-21, 04:58:03 )
  ??????????????????????????????????????
  ?????? ?? ?? ?? http://toolkit.irap.org/langua0718/lv-jp11123.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Louis Vuitton Outlet ( 2014-07-24, 04:14:34 )
  Hi to every body, it's my first pay a quick visit of this website; this web site includes remarkable and truly fine information in support of readers.
  Louis Vuitton Outlet http://markdavisweb.com/images/projects/dalv.aspx
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: http://drewexim.co.uk/ ( 2014-07-24, 16:26:29 )
  Mulberry store london salves Made Simple by Jennifer Saleem
  http://drewexim.co.uk/ http://drewexim.co.uk/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Louis Vuitton Outlet ( 2014-07-25, 03:12:14 )
  Can you please send me the code for this script or please enlighten me in detail concerning this script?
  Louis Vuitton Outlet http://markdavisweb.com/images/projects/dalv.aspx
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Louis Vuitton Outlet ( 2014-07-25, 09:01:51 )
  Wow! Thank you! I always wanted to write on my site something like that. Can I include a fragment of your post to my website?
  Louis Vuitton Outlet http://www.dgo.com/suplvrt.cfm
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Cheap Louis Vuitton borsa ( 2014-07-25, 12:46:03 )
  Hello, you used to write great, but the last several posts have been kinda boring!K I miss your great writings. Past several posts are just a little bit out of track! come on!
  Cheap Louis Vuitton borsa http://www.4site.it/webalizer/main.asp
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Replica Mulberry Handbags ( 2014-07-25, 14:01:22 )
  Keep functioning ,impressive job!
  Replica Mulberry Handbags http://www.relaisroches.com/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ?????? ?? ? ( 2014-07-25, 14:12:40 )
  ????????????????????????????????????????????????
  ?????? ?? ? http://www.wjmbc.co.kr/2014bag/miumiu-bagjp18597.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Sconto Louis Vuitton ( 2014-07-26, 03:11:13 )
  Hi, i think that i saw you visited my weblog thus i came to eturn the favor?I'm trying to find things to enhance my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!
  Sconto Louis Vuitton http://www.microcredito.lazio.it/footer.asp
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Louis Vuitton Handbags On Sale outlet ( 2014-07-26, 05:04:23 )
  Hey very nice blog!! Man .. Excellent .. Amazing .. I'll bookmark your web site and take the feeds also!KI'm satisfied to search out a lot of useful information right here within the publish, we need develop more techniques on this regard, thanks for sharing. . . . . .
  Louis Vuitton Handbags On Sale outlet http://www.strategis.co.uk/footer.cfm
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Sconto Louis Vuitton ( 2014-07-26, 06:17:29 )
  Thank you a lot for giving everyone such a marvellous opportunity to read in detail from here. It's usually so great plus packed with a great time for me personally and my office peers to visit your web site at least 3 times every week to find out the fresh stuff you will have. And definitely, we're always fascinated concerning the magnificent techniques you give. Some two points in this article are ultimately the most effective we have ever had.
  Sconto Louis Vuitton http://www.microcredito.lazio.it/footer.asp
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: portafogli Cheap Louis Vuitton ( 2014-07-26, 06:49:58 )
  You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!
  portafogli Cheap Louis Vuitton http://www.gruppolh.it/umbraco/log.aspx
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Louis Vuitton Zaino Borse ( 2014-07-26, 07:36:08 )
  great publish, very informative. I wonder why the opposite experts of this sector do not understand this. You must continue your writing. I am confident, you have a great readers' base already!
  Louis Vuitton Zaino Borse http://www.gruppolh.it/umbraco/log.aspx
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Cheap Louis Vuitton trunk ( 2014-07-26, 10:13:16 )
  Thanks for sharing excellent informations. Your web-site is so cool. I am impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and just could not come across. What a perfect website.
  Cheap Louis Vuitton trunk http://www.indianpod.com/louisvuitton/Cheap-Louis-Vuitton-trunk.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Discount Louis Vuitton belt ( 2014-07-26, 17:06:14 )
  Awsome blog! I am loving it!! Will come back again. I am bookmarking your feeds also
  Discount Louis Vuitton belt http://www.sakabrasives.com/aboutus.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ???? ??? ??? ( 2014-07-27, 12:43:33 )
  ????????????????????????????????????????????????????????
  ???? ??? ??? http://www.probusinesstv.ru/chanel718/new-chanel51024.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Cheap Louis Vuitton hand bags ( 2014-07-28, 12:43:02 )
  What's up, I wish for to subscribe for this web site to get latest updates, so where can i do it please help.
  Cheap Louis Vuitton hand bags http://www.indianpod.com/louisvuitton/Cheap-Louis-Vuitton-hand-bags.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Louis Vuitton Handbags ( 2014-07-28, 16:40:48 )
  I'd like to find out more? I'd want to find out more details.
  Louis Vuitton Handbags http://markdavisweb.com/images/projects/dalv.aspx
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Hermes Birkin bags Cheap ( 2014-07-29, 03:29:44 )
  Hermes Birkin has been named after the famous British actor and singer, Jane Birkin, which is the one big reason behind the prosperity of the brand. Today Hermes Birkin bags occupy a very significant position in the fashion handbag world, Hermes Birkin bags are desired by almost every famous or rich lady. All Hermes birkin handbags are completely manufactured. After 3 months hard work, one Hermes Birkin bag can be sent to who have waiting her for at least 6 months, usually much longer. And the final product is so fantastic that no woman can take her eyes off. Even so, one may be surprised as soon as she sees the high price of it. The answer lies in the material used are skins of crocodile, ostrich, calf and lizard. Moreover, there are some precious stones embedded to the metallic hardware, which again add to the cost.
  Hermes Birkin bags Cheap http://www.pattilandia.it/public/shoutbox/Hermes-Birkin-bags.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Cheap Louis Vuitton tee shirts ( 2014-07-30, 03:26:16 )
  Peculiar article, exactly what I needed.
  Cheap Louis Vuitton tee shirts http://www.sharirusch.com/pdf/louis-vuitton/Cheap-Louis-Vuitton-tee-shirts.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Replica louis vuitton purses louis vuitton ( 2014-07-30, 16:21:47 )
  This video post is in fact great, the noise quality and the picture quality of this film post is genuinely remarkable.
  Replica louis vuitton purses louis vuitton http://c222.tennisphotographers.co.uk
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: guess outlet ( 2014-07-31, 08:36:54 )
  Full-length inside zipper makes your task easy enough by means of uncomplicated on/off.
  guess outlet http://www.guessoutletfactory.com/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ??? ?? 2013 ( 2014-08-01, 14:52:24 )
  ????????????????????????????????????????????????????????????????DVD U???????????????????????????
  ??? ?? 2013 http://www.kline.cl/authentic729/bags=prada-jp724.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: crorkz ( 2014-08-04, 03:06:24 )
  DxP4lo Really appreciate you sharing this blog article.Thanks Again. Really Cool.
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: Christian Louboutin Pigalle Anemone Satin Evening ( 2014-08-04, 06:38:34 )
  http://tiffany.bubbleuk.pw/tiffany-big-hollow-hanging-wire-silver-earrings-p-926.htmlTiffany Big Hollow Hanging Wire Silver Earrings
  Christian Louboutin Pigalle Anemone Satin Evening Claret http://christianlouboutin.bubbleuk.pw/christian-louboutin-pigalle-anemone-satin-evening-claret-p-675.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: matzcrorkz ( 2014-08-05, 04:42:42 )
  x88oEJ Thanks for the article post.Really looking forward to read more. Really Great.
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ???? ?????? ? ( 2014-08-06, 20:43:43 )
  ???2012?????????????????????????1970?????A??????????????????????????????
  ???? ?????? ? http://www.hoakaleifoundation.org/newglasses/rayban-sun05151.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: true religion jeans ( 2014-08-07, 17:08:42 )
  http://juliagreen.com/pat/gucci_handbags_outlet.htmlgucci handbags outlet
  true religion jeans http://juliagreen.com/pat/true_religion_jeans.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: click here ( 2014-08-08, 02:35:59 )
  This piece of writing is good and fruitful designed for all new Personal home pages related web programmers; they must study it and do the practice.
  click here http://1carinsurancecompanies.com/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ??? ??????? ( 2014-08-08, 15:10:48 )
  ????????????????S??????????????????thousas??????Web????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????
  ??? ??????? http://www.probusinesstv.ru/service07/gucci23977.html
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: michael kors handbags ( 2014-08-22, 12:17:50 )
  http://www.ugg--boots--uk.org/ ugg boots sale uk
  michael kors handbags http://www.2013michaelkorsonsale.com/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ugg boots sale ( 2014-08-23, 13:58:24 )
  http://www.nikelebron910.com/ jordan shoes
  ugg boots sale http://www.ugg-boots-sale-store.com/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: belstaff sale ( 2014-08-23, 20:35:23 )
  http://www.nikeshoesuk.net/ nike factory store
  belstaff sale http://www.belstaffjacketsoutletsales.net/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: juicy couture outlet ( 2014-08-24, 00:30:30 )
  http://www.salvatoreferragamo-shoes.org/ ferragamo shoes outlet
  juicy couture outlet http://www.juicycouturehandbagsoutletonline.com/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: moncler jackets ( 2014-08-24, 07:39:15 )
  http://www.uggsbootuk.com/ genuine ugg boots uk
  moncler jackets http://www.monclerjacketsoutletusa.net/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ugg boots ( 2014-08-24, 08:46:53 )
  http://www.cheapnorthfacejacketsusa.com/ cheap north face jackets
  ugg boots http://www.cheapuggbootsoutlets.com/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ugg boots sale ( 2014-08-24, 21:18:03 )
  http://www.pandora2sale.com/ pandora bracelets
  ugg boots sale http://www.classicuggboots.com/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: air max ( 2014-08-25, 02:06:17 )
  http://www.discountuggsclearance.com/ ugg clearance sale
  air max http://cheapnikeairmax95.us/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: giuseppe zanotti ( 2014-08-25, 07:57:12 )
  http://www.uggs-onsaleonline.info/ uggs on sale cheap
  giuseppe zanotti http://www.giuseppezanottisales.com/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: moncler jacket ( 2014-08-25, 09:07:50 )
  http://www.barbourjacketuks.com/ barbour jackets
  moncler jacket http://www.moncleroutletsaler.com/
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Dodaj swój komentarz:
  Autor:    
  Przeczytaj regulamin umieszczania opinii.

  Reklama
  Agrowłókniny rabatka.plSiatki przeciw ptakom rabatka.pl

  Ogrodzenia elektryczne Chapron