Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Wymagania klimatyczne i glebowe pomidora
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe pomidora
Odmiany pomidora
Przygotowanie rozsady pomidora
Uprawa pomidora w polu
Uprawa pomidora pod osłonami
Ochrona pomidora przed chwastami
Choroby pomidorów
Szkodniki pomidora
Zbiór, przechowanie i przygotowanie do sprzedaży
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Zbiór, przechowanie i przygotowanie do sprzedaży

     Zbiór i przygotowanie do sprzedaży Do dłuższego przechowywania przydatne są tylko owoce zielone. Owoce zapalone i czerwone mają znacznie krótszy okres składowania. Zbiór pomidorów powinien być bardzo staranny, nie powodujący uszkodzenia skórki. Owoce zapalone i czerwone mogą być zbierane z szypułkami, gdyż są przeznaczane tylko do krótkotrwałego składowania, natomiast owoce zielone przeznaczone do dłuższego przechowywania powinny być zbierane bez szypułek, po osiągnięciu odpowied-niej dojrzałości i wytworzeniu substancji galaretowatej. Pozostawienie szypułek prowadzi do silniejszego porażenia chorobami przechowywanych owoców. Aby zmniejszyć uszkodzenia w czasie zbioru, jednocześnie przeprowadza się sortowanie owoców, odrzucając owoce chore, uszkodzone, niekształtne lub nie spełniające wymagań jakościowych. Owoce pomidorów dzieli się na cztery typy handlowe: owoce okrągłe, owoce żebrowane, owoce podłużne (wydłużone), owoce "wiśnia" (koktajlowe) lub w gałązkach groniaste.
Pomidorki koktajlowe.
Pomidorki koktajlowe.


     Wyróżnia się trzy klasy jakości handlowej pomidorów: klasa Ekstra, klasa I i II. Pomidory zaliczane do klasy Ekstra powinny być najwyższej jakości, o jędrnym miąższu i charakterystycznym dla danej odmiany kształcie, wyglądzie i stopniu dojrzałości. Pomidory w klasie I powinny być dobrej jakości, wystarczająco jędrne o cechach charakterystycznych dla danej odmiany. Nie dopuszcza się pęknięć owoców i zielonej piętki. W klasie tej dopuszcza się lekkie wady kształtu, barwy, wady skórki i lekkie odgniecenia owoców. Do klasy II zalicza się pomidory, które nie odpowiadają wymaganiom klas wyższych, ale spełniają określone wymagania minimalne. Dla pomidorów zaklasyfikowanych dla klasy Ekstra, I i II, jako średnicę minimalną ustala się: dla pomidorów "okrągłych": i "żebrowanych" powyżej 35 mm; dla pomidorów "podłużnych" powyżej 30 mm. Dopuszcza się tolerancje jakościowe, które wynoszą 5% liczbowo pomidorów nie spełniających wymagań dla klasy Ekstra i 10% dla klasy I i II. W klasie II nie dopuszcza się jednak owoców z objawami gnicia lub zgniecionych. Dla wszystkich klas jakości dopuszcza się 10% liczbowo lub wagowo pomidorów o wielkości niezgodnej z deklarowaną, lecz mieszczącą się w sąsiednich przedziałach wielkości.
Sortowanie owoców przeprowadza się najczęściej ręcznie chociaż w dużych pakowniach stosuje się specjalne linie do sortowania i pakowania pomidorów (wg wielkości, zabarwienia, masy owocu).

     W każdym opakowaniu pomidory powinny być jednolite, tj. tego samego pochodzenia, tej samej odmiany lub typu handlowego, tej samej jakości i wielkości. W klasie Ekstra i I pomidory powinny być jednolite pod względem stopnia dojrzałości i barwy. Widoczna w opakowaniu część pomidorów powinna być reprezentatywna do całej jego zawartości. Pomidory powinny być pakowane w taki sposób, aby były należycie zabezpieczone przed uszkodzeniem. Do transportu i przechowania stosuje się opakowania o małej pojemności, w których owoce układa się jedną lub dwoma warstwami. Mogą to być opakowania z tworzyw sztucznych, drewniane lub kartonowe. Często są to specjalne wytłaczanki z zagłębieniami w których układa się owoce z kielichem i krótką szypułką. Mogą być stosowane również przekładki harmonijkowe i specjalne foremki. Pomidory przeznaczone do przetwórstwa mogą być pakowane w skrzynki o większej pojemności lub płytkie palety skrzyniowe.
Udane zbiory pomidora przemysłowego.
Udane zbiory pomidora przemysłowego.

Oznakowanie pomidorów pochodzących z produkcji ekologicznej, polega na zamieszczeniu bezpośrednio na opakowaniu lub na etykiecie trwale przymocowanej do opakowania napisu " produkt rolnictwa ekologicznego" oraz nazwy producenta, numeru certyfikatu, nazwy upoważnionej jednostki certyfikującej i jej numeru identyfikacyjnego.

      Przechowywanie owoców Optymalną temperaturą do długotrwałego przechowywania owoców zielonych (10-12 tygodni) jest 12°-13oC, wilgotność względna powietrza na poziomie 85-90%, skład gazowy atmosfery 5% CO2 i 3% O2 oraz 0% CO2 i 2% O2. Dojrzewające owoce pomidorów produkują dużo etylenu i są wrażliwe na jego działanie. W atmosferze zawierającej etylen następuje przyspieszenie dojrzewania i starzenia się owoców. Zielone owoce pomidorów przechowywane w normalnej atmosferze, w temperaturze 12-13°C dojrzewają stopniowo i po 4-6 tygodniach niemal wszystkie owoce są wybarwione. Owoce przechowywane w kontrolowanej atmosferze rozpoczynają wybarwianie dopiero po ich przeniesieniu do normalnej atmosfery i wyższej temperatury. Proces dojrzewania i wybarwianie pomidorów najszybciej przebiega w temperaturze 18 - 24°C. W temperaturze niższej proces ten przebiega znacznie wolniej natomiast w temperaturze powyżej 25°C często obserwuje się nierównomierne wybarwianie owoców i szybkie ich mięknięcie. Optymalna temperatura do przechowania pomidorów już dojrzewających zależna jest od stopnia zabarwienia owoców i wynosi: dla owoców słabo zapalonych (10-30% powierzchni wybarwionej) 10°-13°C; mocno zapalonych (30-60% powierzchni wybarwionej) 10°-15°C. Wilgotność względna powietrza powinna wynosić 85-90%. Długość okresu składowania owoców zapalonych do osiągnięcia pełnej dojrzałości waha się od 1 do 2 tygodni. Ponadto owoce zapalone mogą być przechowywane w temperaturze 12°C, i wówczas okres ich dojrzewania będzie znacznie dłuższy niż w temperaturze powyżej 18°- 20°C. Należy jednak podkreślić, że długość składowania czerwonych pomidorów dojrzewających poprzednio w niższej temperaturze jest nieco krótszy niż pomidorów dojrzewających w wyższej temperaturze.
Pakowanie pomidoró w opakowania zbiorcze.
Pakowanie pomidoró w opakowania zbiorcze.


     W jednym opakowaniu należy składować owoce będące w takiej samej fazie dojrzałości. Kontrolę składowanych pomidorów należy przeprowadzać 1-2 razy w tygodniu, wybierając owoce dojrzałe oraz usuwając chore.
Owoce o zabarwieniu różowo-pomarańczowym i jasno- czerwonym mogą być składowane 1 do 2 tygodni w temperaturze poniżej 10°C z zachowaniem wysokiej wartości handlowej. W pełni dojrzałe owoce tolerują jeszcze niższą temperaturę i przez okres 7-10 dni można je składować w temperaturze 6-8°C. Przetrzymywanie czerwonych owoców w temperaturze 5°C (lub niższej) powoduje zwiększenie strat, utratę jędrności owoców, pogorszenie smaku i aromatu oraz znaczne skrócenie okresu składowania w temperaturze 20°C.

      Warunki transportu pomidorów Warunki transportu i krótkotrwałego składowania są uzależnione od stopnia dojrzałości owoców pomidorów.
Żródło: Ekologiczne metody uprawy Pomidora w Gruncie i Pod Osłonami Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Babika
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 2minusplus 4 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron