Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Pszenica Jara
Pszenica Ozima
Badanie siły kiełkowania nasion
Pomiar wilgotności zboża
Wilgotnościomierz do zboża
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Wilgotnościomierz do zboża

Pszenica

Na rynku spotkać można wiele różnych urządzeń do pomiaru wilgotności zbóż. Często z szerokiego wachlarza ofert bardzo trudno wybrać jest tą, która będzie dla nas najodpowiedniejsza. Jedyną niezmienną kwestią jest ta, że wilgotnościomierz jest niezbędny do sprawdzenia zebranych plonów by mieć pewność, że zboże jest odpowiedniej jakości, której nie straci podczas magazynowania. Jest to niezmiernie istotne podczas oddwania plonów do punktów skupu i zakładów zbożowych.


Wilgotnościomierze do zbóż (podążając za nowoczesnością) są coraz łatwiejsze w użyciu, proste do kalibracji, lekkie oraz poręczne, a także zasilane standardowymi bateriami 9V by w każdej chwili i miejscu można było skorzystać z ich praktycznej funkcji. Miernik wilgotności zboża w zasadzie już po paru sekundach wskazuje pełną informację na temat ilości wody w ziarnie. Dodatkowym atutem mierników wilgotności ziarna jest wysoka precyzja pomiaru (parametr błędu w zależności od modelu waha się maksymalnie do ok. +/- 1,5%) oraz możliwość pracy w zróżnicowanej temperaturze - standardowo do 45ºC.

Pomiar próbki ziaren może odbywać się poprzez:
- pomiar całego ziarna (metoda pojemnościowa) - bez naruszania struktury ziaren
- pomiar zmielonego ziarna (metoda rozkruszkowa) - wilgotność wyznaczana jest w czasie naruszenia struktury ziaren za sprawą, np. tarczy tnących czy śrub gniotąco-mlących
Obie metody są równie skuteczne oraz dają rzetelny i dokładny odczyt.

Każdy gatunek zbóż ma swój zakres pomiarów. W zależności od wybranego modelu miernika można mierzyć wilgotność konkretnych ziaren. Aparaty są w stanie wskazać wilgotność najpopularniejszych zbóż, m.in. pszenicy, pszenicy durum, jęczmienia, jęczmienia 6 rzęd., pszenżyta, żyta, kukurydzy, owsa, rzepaku, grochu, fasoli, łubinu żółtego, siemienia lnu, słonecznika, prosa, gorczycy, soji, rzepaku, itd.


Czołowymi producentami wilgotnościomierzy do ziaren są mierniki firm Dramińskiego, Farmacopmu, Farmexu czy Pomelaca.

Wilgotnościomierz GMM dramiński
Jesli chodzi o pierwszego producenta (Dramiński) na szczególne zainteresowanie zasługują dwa modele:
- model GMM, który mierzy wilgotność próbki składającej się z całych ziaren (metoda pojemnościowa). Urządzenie jest w stanie wskazać wilgotność aż 39 gatunków zbóż, roślin straczkowych czy oleistych. Wilgotność ziaren określana jest za pomocą krzywych kalibracyjnych (wyznaczonych na podstawie obowiązujący norm, które zostały zapisane w pamięci urządzenia). Dodatkowo użytkownika ma możliwość nanoszenia poprawek na wcześniej zapisane krzywe poprzez kalibrację miernika. Wilgotność dla zbóż mierzona jest w zakresie 7-35% oraz dla kukurydzy - 8-43%. Dokładność modelu GMM to 1% w zakresie do 10% wilgotności
- model GMS Grain Master, którego metodą pomiaru jest rozdrobnienie ziarna za sprawą ostrzy tnących. Dokładność - 1% w zakresie do 10% wilgotności i 1,2% w zakresie powyżej 10% wilgotności.


Miernik wilgotności zboża Pomelac
Kolejny producent (firma Pomelac) poleca miernik wilgotności zboża, gdzie pomiar (16 rodzajów zbóż) następuje metodą pojemnościową. Sposób użycia nie jest skomplikowany - wystarczy wsypać ziarno, wybrać rodzaj zboża i dokonać pomiaru. Oferowany wilgotnościomierz charakteryzuje się dokładnością (+/- 0.5%), a wbudowany czytelny wyświetlacz oraz prosty panel sterowania stanowią dodatkowe atuty. Zakres pomiaru ziaren w oferowanym modelu jest nastepujący:
- dla ziaren jest to przedział 8-35%
- dla nasion oleistych - 5-25%




Miernik wilgotności ziaren willie 66
Firma Farmcomp wychodząc na przeciw różnorakim potrzebom klientów wypusciła na rynek wilgotnościomierz ze specjalną sondą bagnetową, która pozwala na sprawdzenie temperatury substancji. W modelu Wilie 66 mierzone może być zarówno całe jak i rozdrobnione ziarno. Konstrukcyjnie oferowany model przypomina miernik firmy Pomelac. Za pomocą niniejszego miernika można uzyskać pomiar 13 rodzajów zbóż m. in. pszenicy, jęczmienia, kukurydzy, żyta, owsa, rzepaku, słonecznika, czy fasoli. Wilgotnościomierz Willie 66 ma zakres pomiaru odpowiedni dla ziaren (8-35%) oraz nasion oleistych (5-25%), a także parametr dokładności +/- 5%. W aparatach do mierzenia wilgoci w zbożu serii Willie pomiar wykonywany jest poprzez przepuszczenie przez próbkę prądu o wysokiej częstotliwości. Jest to możliwe poprzez wyposażenie urządzenia w miernik z mikroprocesorem, w który wgrano tabelę konwersji mającą na celu przetworzenie pomiaru na wartość wilgotności.

Inną propozycją firmy Farmcomp jest wilgotnościomierz do zbóż Unimeter Super Digital, którego pomiar następuje po rozgniecieniu próbki ziaren. Oferowany miernik wilgoci jest wyposażony w zamknięty (brak wpływu czynników zewnętrznych na wynik testu) mechanizm miażdżący, który sprawia, że pomiar jest niezwykle dokładny (+/- 0,5%) - nawet w przypadku świeżo zebranego plonu. Wilgotnościomierz charakteryzuje się szybkim pomiarem - wynik uzyskać można już po 30 sekundach. Za pomocą urządzenia można kontrolować jakość 12 najpopularniejszych gatunków zbóż (jęczmienia, pszenicy, kukurydzy, grochu, lnu, owsa, żyta, pszenżyta, fasoli, rzepaku, słonecznika, gorczycy, koniczyny, traw).


Wilgotnościomierz zbóż MT-Pro
Firma Farmex kusi uniwersalnym modelem wilgotnościomierza do ziaren MT-Pro. Urządzenie pozwala na sprawdzenie wilgotności 23 gatunków ziaren. Dodatkowym atutem modelu MT-Pro jest możliwość kalibracji w celu modyfikacji danych. Zakres pomiaru ziaren waha się w granicy od 5% do 40%. Pewność precyzji pomiaru i jakości zbóż daje wysoka dokładność aparatu (+/- 0,5% według normalnej skali wilgotności przechowywanego ziarna). Temperatura pracy miernika wilgotności mieści się w przedziale 0-45ºC.





Powyższe zestawienie różnych modeli wilgotnościomierzy dostępnych na rynku ma przybliżyć potencjalnym nabywcom charakter i funkcjonalność konkretnych aparatów by z szerokiej gamy wybrać najlepszy, który w pełni odpowidał będzie wymaganiom - a przede wszystkim dokładnie wskazywał pomiar wilgoci ziaren.
Żródło:
Komentarze (1)
Autor: ~Krzysztof     (2017-06-28,  11:13:19)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 46.227.37.10)Odpowiedz
Temat:

Dramiński GMM


Witam, potrzebuję porady odnośnie wyboru miernika wilgotności. Chcę kupić coś w rozsądnej cenie, aby mierzyć wilgotność pszenicy i rzepaku. Czy taki wilgotnościomierz Dramiński GMM będzie wystarczający ?


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 2minusplus 1 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron