Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawy Ekologiczne
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Plantacja roślin jagodowych
Gdzie sadzić rośliny jagodowe?
Nawożenie roślin jagodowych
Odmiany roślin jagodowych
Pielęgnacja roślin jagodowych
Chroby roślin jagodowych
Szkodniki roślin jagodowych
Szkodniki jeżyny i maliny
Szkodniki porzeczki
Szkodniki agrestu
Szkodniki borówki wysokiej
Szkodniki truskawki
Zbiór roślin jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Artykuł: Agrowłókniny i agrotkaniny
Bardzo fajny artykuł. Sama przymierzam sie do posadzenia tuji i koniecznie użyje agrowłókniny czarnej. Jest w dobrej cenie i wytrzyma odpowiednio długo. Po kilku latach jak tuje już się rozkrzewią nie będzie konieczne wogóle zabezpieczenie agrowłókniną,
Ogrodniczka 2012-09-25 12:37:15
Artykuł: Choroby ogórków
W ostatnich latach plagą jest występowanie Mączniaka Rzekomego Dyniowatych. Niestety nie pomaga już kupowanie nasion odmian odpornych na tą chorobę. Podobnie zmianowanie nasadzeń nie przynosi poprawy tej sytuacji. Częste zmiany pogody od obfitych,
Piotr 2012-07-28 09:18:20
Artykuł: Zabazpieczenia przed kretami
Aktualizacja doniesienia.
Od ostatniego zastosowania zmielonej gorczycy w dniu 10 grudnia 2011 upłynęło już ponad pół roku i nadal ŻADNEGO KOPCA KRETA na moim trawniku nie ma. Jeśli ktoś chce stosować elektroniczne odstraszacze, niech stosuje.

prostaczek 2012-06-26 01:28:48
Artykuł: Uprawa pomidora pod osłonami
kochani pomocy ! Moje piękne pomidory rambozo i słonka dostały ziemiórek co robić . Wyczytałam,że Nomolt będzie dobry ale to nie wszystko. Liście od dołu żółkną a pozostałe dostają plam i u nasady rozwidlenia liści na gałązkach zbrązowiały a na czubkach
Asia 2012-06-22 16:15:55
Artykuł: Wymagania klimatyczne i glebowe pomidora
Nie znam się być może na pomidorach, dawniej rodzice moi mieli pod folią a teraz razem z mężem postanowiliśmy założyć takie folie z pomidorami.Jak na razie mamy ok 150 krzaków. Przede wszystkim nie podlewamy codziennie. Początkowo co dwa dni a teraz
Olusia 2012-06-22 13:04:50
Informacje dodatkowe
Regulamin
Szkodniki roślin jagodowych

     Ochrona przed szkodnikami i chorobami należy do najtrudniejszych składników ekologicznej produkcji owoców. W ochronie roślin wykorzystuje się głównie związki pochodzenia mineralnego i roślinnego.
     Podstawą ograniczania organizmów szkodliwych w uprawach ekologicznych jest poznanie biologii i ekologii szkodników oraz czynników chorobotwórczych, oraz ich antagonistów.
     Plantacje należy zakładać na polu wolnym od szkodników glebowych (pędraki, drutowce i opuchlaki.), z dala od zasiedlonych upraw. Dla ułatwienia rozpo- znania szkodników podano krótki ich opis, sposób żerowania, oraz sposób pobierania i analizowania próbek.
     Pędraki - na roślinach jagodowych to larwy chrabąszcza majowego (Melolontha melolontha). Pędraki żyją w glebie, żywią się korzeniami roślin, i można je znaleźć przez cały sezon. Ich ciało jest dość grube, wygięte w podkówkę, kremowobiałe z ciemniejszym odwłokiem, dużą brunatną głową i trzema parami silnych nóg tułowiowych. Pędraki chrabąszcza majowego dorastają do 50 mm.
     Drutowce - to larwy chrząszczy z rodziny sprężykowatych (Elateridae). Żerują one na korzeniach roślin, osłabiają rośliny, powodują zamieranie np. truskawki, maliny, borówki. Larwy są wydłużone, walcowatego kształtu, średnicy 3-3,5 mm, długości 20-25 mm. Ich ciało pokrywa gruby, twardy, żółtawy oskórek chitynowy.
     Opuchlaki - to chrząszcze z rodziny ryjkowcowatych (Curculionidae), wyjadają charakterystyczne zakola na brzegach liści, wiosną uszkadzają pąki lub obrączkują pędy (porzeczka, borówka), zaś larwy żerują na korzeniach roślin, osłabiają wzrost a także powodują zamieranie truskawki.
Zapobieganie i zwalczanie.
Plantacje roślin jagodowych zakładać na polu wolnym od szkodników glebowych, z dala od zasiedlonych upraw. Ocenę ich występowania wykonuje się w sezonie wegetacji od końca kwietnia do połowy, a najpóźniej do końca sierpnia. Na powierzchni do 1 ha kopie się, po przekątnej pola, 32 dołki 25 cm długości i 25 cm szerokości, na głębokość 30 cm. Pobraną glebę przesiewa się przez sito i liczy larwy. Orientacyjnie przyjmuje się, że próg zagrożenia to 1 pędrak i/lub 1 drutowiec na 2 m2 powierzchni. Jeśli stwierdzi się szkodniki, należy zmienić pole lub zniszczyć szkodniki, stosując metody mechaniczne lub biologiczne. Pędraki ogranicza się metodą mechaniczną (orka, glebogryzarka, talerzówka, uprawa gryki) oraz metodą biologiczną (entomopatogeniczne nicienie lub grzyby). Gorczyca biała i gryka mają właściwości odstraszające drutowce.
     Plantacje truskawki należy zakładać na polu wolnym od nicieni korzeniowych (stopień zasiedlenia sprawdzić na podstawie analizy próbek gleby). Unikać gleb po roślinach, które są żywicielami nicieni, np. marchew, truskawka. Aby ograniczyć nicienie, zaleca się przez kilka miesięcy na polu uprawiać aksamitkę (Tagetes sp,).
Uprawa odmian odpornych na podstawowe choroby i szkodniki ma kluczowe znaczenie w ekologicznej produkcji owoców. Obecnie więcej jest odmian roślin sadowniczych odpornych na choroby niż na szkodniki, ale w wyniku prac hodowlanych udaje się uzyskać odmiany odporne, (np. porzeczka czarna odporna na wielkopąkowca porzeczkowego).
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 3minusplus 4 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron