Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Plantacja roślin jagodowych
Gdzie sadzić rośliny jagodowe?
Nawożenie roślin jagodowych
Odmiany roślin jagodowych
Pielęgnacja roślin jagodowych
Chroby roślin jagodowych
Szkodniki roślin jagodowych
Szkodniki jeżyny i maliny
Szkodniki porzeczki
Szkodniki agrestu
Szkodniki borówki wysokiej
Szkodniki truskawki
Zbiór roślin jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Szkodniki porzeczki

     Wielkopąkowiec porzeczkowy(Cecidophyopsis ribis) - żeruje w pąkach porzeczki czarnej, wysysa soki roślinne i wraz ze śliną wprowadza substancje enzymatyczne, które powodują nadmierne rozrastanie się komórek. Uszkodzone pąki są nabrzmiałe, wyraźnie powiększone, a wiosną nie rozwijają się, tylko zasychają. Ponadto szpeciel przenosi groźną chorobę wirusową- rewersję porzeczki czarnej.
Zapobieganie i zwalczanie.
Nowe plantacje zakładać tylko ze zdrowych, kwalifikowanych, wolnych od szkodnika sadzonek, z dala od zasiedlonych upraw i pojedynczych krzewów. Wczesną wiosną, przed kwitnieniem porzeczki, zbierać i palić uszkodzone pąki oraz wycinać i palić całe pędy lub krzewy z uszkodzonymi pąkami przed wyjściem z nich szpecieli. Niektóre źródła zalecają 0,5% siarkę do opryskiwania przed kwitnieniem porzeczki. Uwaga: w okresie wysokich temperatur i nasłonecznienia, siarka może powodować poparzenie liści, szczególnie u odmian wrażliwych. Są już odmiany odporne na wielkopąkowca, jak: Ceres i Ben Hope, oraz odporne na rewersję porzeczki czarnej przenoszoną przez wielkopąkowca- Ben Gairn. Przędziorek chmielowiec (Tetranychus urticae- patrz szkodniki truskawki i maliny). Przędziorek uszkadza liście, powoduje wcześniejsze ich żółknięcie i opadanie, co osłabia owocowanie krzewów oraz zmniejsza ich odporność na przemarzanie.
Zapobieganie i zwalczanie
Podobnie jak na truskawce i malinie.
     Przeziernik porzeczkowiec (Synanthedon tipuliformis). Gąsienice żerują w rdzeniu pędów porzeczki, powodują ich osłabienie i zasychanie. Szkodnik ten może zniszczyć znaczną liczbę pędów, co redukuje plon. Obecność przeziernika na plantacji można sprawdzić także odławiając motyle w pułapki feromonowe, w okresie od drugiej połowy maja do początku sierpnia.
Zapobieganie i zwalczanie.
Zaleca się sadzić tylko zdrowe, wolne od szkodnika sadzonki, nowe plantacje zakładać z dala od zasiedlonych upraw, wycinać i palić osłabione pędy, w których żerują i zimują gąsienice przeziernika.
     Krzywik porzeczkowiaczek (Lampronia capitella). Wczesną wiosną gąsienice żerują w pąkach, wyjadając ich wnętrze. Gąsienica niszczy kilka pąków, powodującyich zasychanie i ogołacanie się pędów. Gąsienica początkowo czerwona, później ciemnozielona z czarną głową dorasta do 10 mm.
Zapobieganie i zwalczanie.
Nowych nasadzeń nie zakładać w pobliżu starych, zasiedlonych upraw, wycinać i palić pędy z uszkodzonymi pąkami, w których żerują gąsienice.
     Pryszczarek porzeczkowiec pędowy (Resseliella ribis). Uszkodzenia powodują larwy, które żerują w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk pod korą pędów. Pędy takie więdną i zamierają. Pryszczarek rozwija 2-3 pokolenia w sezonie wegetacji. Muchówki pierwszego pokolenia pojawiają się w końcu maja i w czerwcu, a drugiego w połowie lipca, w okresie zbioru owoców.
Zapobieganie i zwalczanie.
Zaleca się wycinać i palić uszkodzone pędy z larwami. Tam gdzie możliwe, wiosną przed wylotem muchówek z gleby można stosować ściółkowanie roślin, np. czarną folią, włókniną lub kilkunastocentymetrową warstwą ściółki organicznej. Zabieg ten ogranicza liczbę muchówek wylatujących z gleby. Unikać uszkadzania skórki pędów jednorocznych w okresie zbioru, gdyż samice chętnie składają jaja w świeże zranienia.
     Pryszczarek porzeczkowiak kwiatowy (Dasineura ribis). Larwy żerują po kilka lub kilkanaście sztuk w pąkach kwiatowych, które pozostają zamknięte, powiększone i przebarwione. Pryszczarek może zniszczyć znaczną liczbę pąków, co redukuje plon.
Zapobieganie i zwalczanie.
Nowych plantacji nie zakładać obok starych, zasiedlonych upraw. Na mniejszych plantacjach istotne ograniczenie szkodnika można uzyskać zbierając i niszcząc pąki z larwami zanim skończą żerowanie i zejdą do gleby na zimowanie.
     Mszyca porzeczkowa (Aphis schneideri) -granatowo-zielona, wielkości około 2 mm, występuje powszechnie. Żeruje w koloniach na wierzchołkach młodych pędów i na dolnej stronie najmłodszych liści, wysysają soki roślinne. Mszyca przenosi wirusy wywołujące choroby wirusowe.
     Mszyca agrestowa (Aphis grossulariae) żeruje w koloniach na dolnej stronie najmłodszych liści i na nie zdrewniałych pędach, wysysa je i powoduje skręcanie. Jest wektorem wirusów powodujących choroby wirusowe porzeczki.
     Mszyca porzeczkowo-czyściecowa (Cryptomyzus ribis) owalna, błyszcząca bladożółta mszyca, wielkości około 2 mm, żeruje na dolnej stronie liści. Na silnie uszkodzonych liściach powstają przebarwienia i wybrzuszenia, co osłabia wzrost i owocowanie krzewów. Mszyca zwykle liczniej występuje i wyrządza większe szkody na porzeczce czerwonej niż na czarnej.
Zapobieganie i zwalczanie.
Zaleca się wycinać i palić uszkodzone wierzchołki pędów z koloniami mszyc na początku ich występowania. Wczesną wiosną, przed wylęgiem mszyc, można stosować preparaty olejowe do zwalczania jaj mszyc, a później szare mydło w dawce 20 l/ha.
     Zwójka różóweczka (Archips rosanus). Gąsienice w okresie wiosny zwijają pojedyncze liście w rulon lub sprzędzają 2-3 liście razem i żerują w tak przygotowanej kryjówce.
Zapobieganie i zwalczanie.
Zaleca się w zimie wycinać i palić pędy ze złożami jaj, wiosną zaś zbierać i palić uszkodzone liście z gąsienicami. Część gąsienic jest niszczona przez owady drapieżne i pasożytnicze. W początkowym okresie żerowania gąsienic, zanim zwiną liście, można je niszczyć opryskując krzewy preparatem biologicznym Thuridan Krem PA, zawierającym Bacillus thuringiensis.
     Brzęczak porzeczkowy (Pteronidea ribesii) i agrestowy (Pteronidea leucotrochus). Larwy (zielone), żerują w maju i czerwcu na dolnej stronie liści, zjadają ich tkankę i mogą powodować gołożer.
Zapobieganie i zwalczanie.
Zaleca się wycinać i niszczyć liście oraz pędy z larwami brzęczaka.
Żródło:
Komentarze (2)
Autor: admin     (2009-10-21,  11:25:18)      [odpowiedzi: 1]
Temat:

Komentarze na temat: Szkodniki porzeczki


Dyskusja użytkowników na temat: Szkodniki porzeczki


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 2minusplus 1 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron