Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Wymagania cebuli w stosunku do środowiska
Odmiany cebuli i ich przydatność
Stanowisko w zmianowaniu i płodozmian
Uprawa roli i przygotowanie pola
Nawożenie cebuli
Metody uprawy cebuli
Pielęgnowanie cebuli
Ochrona cebuli przed chwastami
Zabiegi profilaktyczne
Agrowłókniny i agrotkaniny
Choroby cebuli
Szkodniki cebuli
Zbiór i dosuszanie cebuli
Przechowywanie cebuli
Wymagania jakościowe i przygotowanie cebuli do sprzedaży
Wymagania w czasie transportu
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Agrowłókniny i agrotkaniny

Agrowłóknina
Za informacje i agrowłókniny dziękujemy rabatka.pl gdzie dostępna jest agrowłóknina ceny
     Ściółkowanie agrowłókniny czy też agrotkaniną jest jednym z podstawowych zabiegów nieodzownych w uprawie wielu roślin zarówno warzyw jak i owoców. Mało kto wyobraża sobie uprawę truskawek bez zastosowania agrowłókniny. Truskawki są bardzo delikatne tak więc odpowiednie wyściółkowanie podłoża zapewni, iż plony będą bardziej wartościowe i uzyskamy za nie lepszą cenę w skupie czy na targowisku w sprzedaży bezpośredniej. W tym artykule pozwolimy sobie więc na opisanie kilku sposobów ściółkowania matami ściółkującymi, zwrócimy także uwagę na zalety stosowania tkanin, włóknin i folii ogrodniczych. Agrotkanina najczęściej wykonana jest z polipropylenu, wyglądem przypomina worek lub plandekę polipropylenową czyli materiał wykonany z cienkich tasiemek polipropylenowych, które utkane są w agrotkaninę. Agrotkaniną idealnie nadaje się do ściółkowania pod korę, świetnie sprawdza się do wykładania rabat z kwiatami, pod iglaki.

Czym się różni agrowłóknina od agrotkaniny

      O zaletach ściółkowania powiemy później, jednak agrotkaniny bardzo korzystnie wpływają na wegetację roślin i w sposób naturalny zapobiegają zachwaszczeniu rabat. Polipropylen, z którego wykonane są agrotkaniny ogrodnicze jest materiałem nie odpornym na działanie szkodliwego promieniowania UV dlatego konieczne jest dodatkowa stabilizacja i stosowanie chemicznych warstw ochronnych przeciwko działaniu promieni słonecznych. Po prostu należ zwrócić uwagę czy agrotkanina, którą chcemy kupić jest odporna na promieniowanie UV. Oczywiście takie zabezpieczenie nie jest konieczne gdy agrotkaninę układamy pod korę lub pod kamyszki . Przy zakupie należy także zwrócić uwagę na rózne grubości agrotkanin, tutaj obowiązuje zasada, że im grubsza agrotkanina tym wytrzymalsza i lepiej będzie chronić wsadzone tuje, iglaki czy róże przed chwastami . Najpopularniejszym kolorem agrotkaniny jest kolor czarny, jest to najkorzystniejsze rozwiązanie. Można także spotkać inne kolory takie jak zielony czy brązowy jednak użyte barwniki niekorzystnie wpływają na wytrzymałość i odporność agrotkaniny na oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego.

     Agrowłóknina jest bardzo podobna do geowłókniny, i strukturą przypomina mate z nieregularnie i chaotycznie splatanych włókien. Podczas produkcji agrowłókninie nadawany jest często regularny wzór w postacie odciśniętych perforacji. Agrowłókniny idealnie nadają się do okrywania szczególnie te w kolorze białym. Przepuszczają światło iw ten sposób okrywając rośliny zapewniamy im idealne warunki do wegetacji. Pod agrowłókniną rośliny mają bardziej stabilne warunki termiczne i wilgotnościowe. Woda tak łatwo nie odparowywuje, słońce nie operuje tak mocno, a ewentualne przymrozki mają bardziej łagodny przebieg. Białe włókniny często opisywane są jako zimowe i wiosenne. Agrowłóknina wiosenna to zazwyczaj niższa gramatura materiału poniżej 25g/m2, powyżej tej watości mamy już do czynienia z agrowłókninami zimowymi czyli stsowanymi do okrywania drzew i krzewów źle znoszących zimowe mrozy. Agrowłókniny zimowe stosowane są powszechnie przez rolników do okrywania roślin okopowych których wsad lub wegetacja rozpoczyna się wczesną wiosną czym szczególnie narażone są na przemarzanie i podatne są na wiosenne przymrozki. W nowoczesnej uprawie stosuje się zmechanizowany proces okrywania pól agrowłókniną, specjalne maszyny rozkładają i okopują brzegi. Czarna agrowłóknina stosowana jest do ściółkowania podobnie jak agrotkanina, zaletą agrowłókniny jest jednak bardziej jednolita struktura materiału. Agrowłóknina nie pruje się i łatwiej ją ciąć. Przecięcie agrotkaniny ogrodniczej wiąże się z pruciem i plątaniem. Dlatego agrotkaniny zaleca się ciąć na gorąco specjalnym nożem lub po prostu rozgrzaną lutownicą.

Układanie agrowłókniny

Układanie agrowłókniny pod tuje
     Rozkładanie agrowłókniny i innych tkanin ogrodniczych wykonujemy na dwa sposoby. Defakto wybór metody determinuje jakie rośliny wsadzamy. Jeżeli chcemy ściółkować pod żywotniki, choinki, jałowce lub inne iglaki łatwiej nam najpierw wsadzić sadzonki potem rozkładać agrowłókninę i mocować ją specjalnymi kołkami do agrowłókniny. Jeżeli ściółkujemy pod małe sadzonki np. truskawki łatwiej najpierw rozpiąć agrotkaninę i zamocować kotwicami (szpilkami do agrotkaniny) dopiero potem ponacinać otwory i dokonać nasadzenia. Ważne jest dobre zamocowanie agrowłókniny, jka już wspomnieliśmy służą do tego specjalne kołki, jeżeli zamocowanie nie będzie pewne, możemy się spodziewać iż agrowłóknina zostanie zerwana przez pierwszy mocniejszy podmuch wiatru.

Okrywanie drzewek i krzewów agrowłókniną

Okrywanie drzewka agrowłókniną
     Jak już wspomnieliśmy okrywanie wykonujemy agrowółkninami białymi, do okrywania zimowego najepiej sprawdzają się agrowłókniny o gramaturze powyżej 2ogramów. Jeżeli chemy okrywać małe drzewka lub krewy moża uzyć specjalnych gotowych worków wykonanych z agrowłókniny. Aby okrycie było skuteczne i chroniło roślinę przed mrozem zaleca się by zaczynało się już od gleby, i obejmowało całą roślinę. Jeżeli używamy agrowłókninowych worków wystarczy założyć je na krzak i szpilkami do agrowłókniny zamocować cały kaptur wykonany z agrowłókniny do ziemi. Jezli ziemia podczas okrywania jest zmarznięta bo robimy zabiego np. w lutym, wtedy konieczne jest zastąpienie szpilek np. kamieniami lub ciężkimi przedmiotami które uniemozliwoą zerwanie agrowłókniny przez wiatr.

Kołki do agrowłókniny

     Kołki nazywane popularnie szpilkami lub kotwicami do mocowania agrowłóknin, są bardzo przydatnym narzędziem. Ich używanie jest bardzo łatwe. Występują w kilku formach i długościach. Zasadniczo ilu ogrodników tyle opini, ale dostępne są kołki do agrowłókniny gładkie wyglądam przypominające szpilkę lub gwóźdź. Natomiast kotwice do agrowłóknin, które wyróżnia kilka grotów w kształcie trójkąta lepiej trzymają się w glebie jednak są trudniejsze do wbijania w ziemię. Bez względu jakich kołków do mocowania agrotkaniny uzyjemy najważniejsze jest to by jej nie podwiewało. Niektórzy w ogóle nie stosują kołków tylko przyciskają agrowłokninę ziemią, workami z piaskiem lub po prostu kamieniami.
Żródło:
Komentarze (7)
Autor: ~ecias     (2017-03-27,  12:27:27)      [odpowiedzi: 1]     (IP: 91.231.23.11)Odpowiedz
Temat:

sadzenie truskawek


Na czym lepiej posadzić truskawki na agrotkaninie czy agrowlokninie?
Autor: admin     (2009-10-21,  11:25:18)      [odpowiedzi: 4]
Temat:

Komentarze na temat: Agrowłókniny i agrotkaniny


Dyskusja użytkowników na temat: Agrowłókniny i agrotkaniny


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 2minusplus 3 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron