Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Rzepaku
Odmiany rzepaku
Kierunki uprawy rzepaku
Znaczenie gospodarcze oleju rzepakowego
Zasiewy, plony i zbiory rzepaku.
Budowa i wzrost rzepaku
Rzepak ozimy
Wymagania klimatyczne rzepaku ozimego
Stanowisko rzepaku ozimego
Wymagania pokarmowe rzepaku
Uprawa roli
Odmiany rzepaku ozimego
Nawożenie
Koszenie - zbiór rzepaku
Siew
Choroby i szkodniki
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Stanowisko rzepaku ozimego

     Wybierając stanowisko pod rzepak ozimy należy uwzględnić szereg czynników.
  1. Im wcześniej przedplon schodzi z pola, tym więcej pozostaje czasu na podorywkę, orkę, odleżenie się i wy-dobrzenie roli oraz na staranne przygotowanie jej pod zasiew rzepaku ozimego.
  2. Przedplony pozostawiające rolę w dobrej strukturze, czystą i nieza-chwaszczoną oraz wzbogacające ją dzięki resztkom pożniwnym w próchnicę i azot stwarzają dobre warunki wzrostu i rozwoju dla rzepaku ozimego.
  3. Na glebach zwięzłych, zlewnych, trudnych do uprawy można siać rzepak ozimy tylko po przedplonach wcześnie zbieranych. Uprawa tych gleb jest bardziej pracochłonna, a ponadto silnie uzależniona od przebiegu pogody, gdyż zarówno okresowe susze, jak okresowe nadmiary opadów ograniczają możliwość wykonywania zabiegów uprawowych.
      Do przedplonów wcześnie schodzących z pola zalicza się:
    • ozime żyto pastewne,
    • ozime mieszanki pastewne zbóż z wyką,
    • mieszanki - gorzowską i poznańską, czyli mieszanki wyki ozimej z inkarnatką i życicą wielokwiatową lub trwałą, rajgrasem włoskim lub angielskim,
    • koniczyny, lucerny 2-3 letnie i ich mieszanki z trawami zaorane po pierwszym pokosie,
    • trwałe pastwiska polowe w ostatnim roku użytkowania zaorane po wiosennym wypasie,
    • jare mieszanki pastewne strączkowo-zbożowe na zielonkę.
      Przedplony te zbiera się od początku maja do drugiej połowy czerwca. Gdy optymalny dla danego rejonu termin siewu rzepaku wypada w połowie sierpnia, wówczas pozostaje 8 do 14 tygodni na uprawę, wynawożenie pola i odleżenie się roli.
  4. Na glebach średnio zwięzłych i lżejszych, łatwych do uprawy, wykonanie zabiegów uprawowych wymaga mniejszego nakładu pracy i jest mniej uzależnione od niedoboru lub nadmiaru opadów. Na glebach tych można uprawiać rzepak ozimy po wszystkich wcześnie schodzących z pola przedplonach, a ponadto po nieco później schodzących z pola grochach cukrowych, po wczesnych odmianach ziemniaków, po wczesnych pdmianach grochu jadalnego typu Wiktoria oraz po jęczmieniu ozimym, który schodzi z pola przed rozpoczęciem się tzw. wielkich żniw.
  5. Do późno z pola schodzących przedplonów zalicza się wszystkie zboża, z wyjątkiem jęczmienia ozimego. Zboża są najgorszymi przedplonami rzepaku ozimego. W okresie dojrzewania zbóż struktura gleby ulega pogorszeniu.
  6. Warunki klimatyczne rejonu uprawowego wywierają znaczny wpływ na wybór stanowiska pod rzepak. W rejonach, w których tzw. wielkie żniwa zaczynają się dopiero po 20 lipca, a zatem późno, a rzepak ozimy ze względu na krótką jesień i wcześnie zaczynającą się zimę trzeba zasiać wcześnie - do 10 sierpnia, nie można go w zmianowaniu umieszczać po przedplonach późno schodzących z pola. Krótki bowiem okres około 2 tygodni między zbiorem przedplonu a siewem rzepaku uniemożliwia poprawne przygotowanie roli pod rzepak ozimy i jej odleżenie się. Wobec coraz powszechniejszego stosowania kombajnów zboża dłużej pozostają nie koszone na polu, gdyż zbiera się je dopiero po osiągnięciu pełnej dojrzałości. Natomiast w rejonach, w których tzw. wielkie żniwa zbóż zaczynają się wcześnie, około 10 lipca, a rzepak można zasiać do 25 sierpnia, pozostaje na przygotowanie pola pod zasiew rzepaku około 4-6 tygodni.
  7. Z pozostałych zbóż ozimych i jarych najwcześniej schodzi z pola żyto. Żyto może być przedplonem rzepaku ozimego w rejonach, w których żniwa żyta zaczynają się wcześnie, około 10 lipca, a rzepak można zasiać do 25 sierpnia. Natomiast w rejonach północno-wschodnich, gdzie żyto zaczyna się zbierać późno, około 25 lipca, a rzepak trzeba zasiać około 10 sierpnia, nie można uprawiać rzepaku ozimego po życie. Wartość przedplonowa żyta jest niewielka, ponieważ zwykle umieszcza się je w zmianowaniu w ostatnim roku rotacji, a zatem dzieli je od nawożenia obornikiem w zmianowaniu stosunkowo duża liczba lat. Żyto, podobnie jak pozostałe zboża, korzeni się płytko tworząc wiązkowy system korzeniowy w warstwie ornej. Pozostawia ono mało resztek pożniwnych i nie wzbogaca gleby w azot. Stosowanie obornika po życie pod rzepak ozimy jest wskazane, lecz napotyka zwykle na trudności ze względu na krótki okres od jego zejścia z pola do zasiewu rzepaku ozimego oraz na nawał prac w okresie tzw. wielkich żniw. Lepiej jest zasiać rzepak ozimy po życie bez obornika niż ze względu na nawożenie obornikiem opóźnić siew poza porę optymalną dla danego rejonu.

         Ze zbóż po jęczmieniu ozimym najlepszym przedplonem dla rzepaku ozimego jest jęczmień jary. Schodzi on z pola zaraz po życie lub jednocześnie z nim, pod względem długości okresu pozostającego na uprawę pola pod zasiew rzepaku ozimego nie różni się zatem znacznie od żyta. Ponieważ jęczmień jary uprawia się zwykle po okopowych nawożonych obornikiem, rzepak ozimy zasiany po jęczmieniu jarym dzielą od ostatniego nawożenia obornikiem tylko 2 lata, gdy tymczasem po życie dzieli go zwykle 4-5 lat. Dzięki temu można rzepak ozimy po jęczmieniu uprawiać bez obornika, wyłącznie na nawozach mineralnych, zwiększając ich dawki. Jęczmień jary ma ze zbóż najsłabszy system korzeniowy, toteż pozostawia on najmniej resztek pożniwnych w glebie po zaoraniu ścierniska. Rozkład ich odbywa się w wyniku działalności bakterii glebowych. Unieruchomieniu azotu glebowego przez bakterie zapobiega się większą przedsiewną dawką azotu pod rzepak. Rola po udanym jęczmieniu jarym, w którym chwasty zwalczano herbicydami jest niezachwaszczona. Natomiast wadą jęczmienia jarego jako przedplonu dla rzepaku ozimego są rośliny wschodzące z osypanych podczas zbioru ziarn. Przerastają one młody rzepak hamując jego wzrost.

         W miarę rozszerzania uprawy rzepaku coraz dotkliwiej odczuwa się brak dobrych przedplonów, takich jak groch, koniczyna, lucerna, wczesne ziemniaki itp. toteż coraz częściej uprawia się rzepak ozimy po jęczmieniu jarym. Rzepak ozimy bywa również siany po pszenicy ozimej, a nawet po owsie. Przedplony te jednak schodzą z pola później niż jęczmień jary zostawiając mniej czasu na uprawę roli. Dlatego nie zaleca się siać rzepaku ozimego po pszenicy i po owsie.

  8. Dobre są tylko udane przedplony. W okresie wegetacji powinny one dobrze zacieniać glebę, zagłuszać chwasty, a po zbiorze pozostawić rolę w dobrej strukturze. Nieudane przedplony, np. przerzedzone i zaperzone dwuletnie koniczyny, nie zacieniające roli, przerzedzone stare lucerniki lub zachwaszczone rzadkie grochy mają tylko mierną wartość. Może ona być mniejsza niż dobrego zwartego żyta chroniącego rolę przed przesuszeniem i nie dopuszczającego do rozrastania się perzu i zachwaszczenia się roli.
  9. Plony rzepaku ozimego uzyskiwane w doświadczeniach po najczęściej stosowanych przedplonach wskazują na ich wartość (tab. 4). Rzepak ozimy bez obornika na jednakowej dawce nawozów mineralnych najwyższe plony dał po grochu uprawianym po okopowych i po koniczynie jednorocznej. Podobne, tylko nieznacznie mniejsze plony uzyskano siejąc rzepak ozimy po koniczynie dwuletniej, po grochu uprawianym po kłosowych i po ziemniakach wczesnych. Po mieszankach pastewnych jarych i ozimych plony rzepaku ozimego były wyraźnie mniejsze niż po grochu uprawianym po okopowych i po jednorocznej koniczynie. Najmniejsze plony zebrano po zbożach: jęczmieniu ozimym i życie ozimym.
    Uprawa koniczyny.
    Uprawa koniczyny.
    Groch, koniczyna i ziemniaki wczesne były zatem najlepszymi przedplonami rzepaku ozimego. Następstwo roślin w zmianowaniu: okopowe na oborniku - groch - rzepak ozimy zapewniało nieco wyższy plon od następstwa roślin: okopowe na oborniku - jęczmień - groch - rzepak ozimy, co wytłumaczyć można mniejszą liczbą lat dzielącą rzepak ozimy od nawożenia obornikiem w zmianowaniu. Rzepak ozimy po jednorocznej koniczynie czerwonej dał plony nieco większe niz po dwuletniej koniczynie, gdyż ta ostatnia ulegając przerzedzeniu nie we wszystkich latach dobrze zacieniała glebę. Po ziemniakach wczesnych rzepak ozimy korzystał w największym stopniu z obornika, gdyż dzielił go zaledwie rok od nawożenia obornikiem w zmianowaniu. Średnią wartość przedplonową miały pastewne mieszanki strączkowo-zbożowe, ozime i jare. zawierające około 40% motylkowych.

          Tabela 4. Średnie plony rzepaku ozimego z 5 lat w uprawie bez obornika po 9 przedplonach i na oborniku po 7 przedplonach przy jednakowej nawce nawozów mineralnych.

    Przedplon Liczba lat dzielących rzepak od ostatniego nawożenia obornikiem Plony nasion rzepaku
    uprawa bez obornika zwyżka plonu przy uprawie na oborniku (w t z ha) bez wzgędu na nawożenie obornikiem
    w t z ha w liczbach względnych w t z ha w liczbach względnych
    Groch po okopowych 2 2,40 100

    _

    _

    _

    Koniczyna 1-roczna 4 2,39 99 +0,21 2.49 100
    Koniczyna 2-!etnia 4 2,32 97 +0,20 2,42 97
    Groch po kłosowych 4 2.27 95 +0,16 2,35 94
    Ziemniaki wczesne 1 2,27 95

    -

    -

    -

    Mieszanka jara 4 2.14 89 +0,26 2.26 91
    Mieszanka ozima 4 2.09 87 +0,26 2,22 89
    Jęczmień 4 1.94 81 +0,25 2,06 82
    żyto ozime 4 1.85 77 +0,30 2,01 81


         Najmniejsza była wartość przedplonową zbóż w czystym siewie. Gdy w przeprowadzonym porównaniu pominie się ziemniaki wczesne, to okazuje się że na poziom plonów oddziaływał wyraźnie azot pozostawiony przez poszczególne przedplony w resztkach pożniwnych. W stanowisku po wczesnych ziemniakach tylko jeden rok dzielił rzepak ozimy od nawożenia obornikiem w zmianowaniu, a w stanowisku po grochu uprawianym po okopowych - 2 lata. Natomiast w pozostałych porównywanych 7 stanowiskach dzieliły go 4 lata od ostatniego nawożenia obornikiem. W tych 7 stanowiskach można uważać nawożenie obornikiem za celowe. Celowość zastosowania obornika pod rzepak potwierdziły zwyżki plonów rzepaku uzyskane przy dawce 25 t obornika na hektar (tab. 4). Średnio dla 7 przedplonów zwyżka plonów wynosiła 11%, a mianowicie: rzepak bez obornika 2,14 t z ha rzepak na oborniku 2,38 t z ha zwyżka na oborniku 0,24 t z ha Kolejność plonów według ich wielkości była po porównywanych przedplonach taka sama, zarówno przy stosowaniu, jak i niestosowaniu obornika. Obornik nie zmieniał więc oddziaływania przedplonów na plony rzepaku. Przedplon ma zatem doniosłe znaczenie w uprawie rzepaku ozimego. Pomimo przekonujących dowodów wykazujących wartość poszczególnych przedplonów uprawia się w praktyce coraz więcej rzepaku ozimego po najsłabszych przedplonach, tj. po zbożach. Składa się na to szereg przyczyn, a przede wszystkim brak dobrych przedplonów. Jest ich za mało w stosunku do siedmiokrotnie powiększonego obszaru zasiewów rzepaku ozimego. Powierzchnia zasiewów grochu cukrowego, uprawianego na zielone nasiona, ! .wczesnych odmian grochów jadalnych, zbieranych w stanie dojrzałym, jest mała. Ziemniaki wczesne zajmują niewielkie powierzchnie uprawy, zlokalizowane przede wszystkim w obrębie rejonów podmiejskich i przemysłowych, często na glebach lekkich, nie zawsze nadających się do uprawy rzepaku ozimego. Mało jest również stanowisk po koniczynach i lucernach oraz po ich mieszankach z trawami, bo rolnicy niechętnie rezyg nują z drugiego pokosu lub pastwiska, chcą bowiem zaspokoić niezbędne potrzeby paszowe pogłowia zwierząt.
    Uprawa rzepaku jest nie tylko opłacalna ale i pięknie wygląda..
    Uprawa rzepaku jest nie tylko opłacalna ale i pięknaie wygląda.


         Ponadto rzepak ozimy uprawiany po zbożach przerywa wielokrotne następstwo zbóż w zmianowaniu i w ten sposób przeciwdziała rozpowszechnianiu się chorób grzybowych zbóż: podsuszki, czyli zgorzeli podstawy źdźbła, oraz łamliwości podstawy źdźbła. Choroby te występują zwłaszcza wówczas, gdy w zmianowaniu zboża wielokrotnie następują po sobie. Jednocześnie rolnik zyskuje po rzepaku ozimym dobre stanowisko dla pszenicy ozimej, co pozwala powiększyć obszar jej zasiewów, a pośrednio dochody z gospodarstwa dzięki większej plenności pszenicy ozimej niż żyta i dzięki wyższej cenie pszenicy.

         Rzepak ozimy uprawia się i zbiera tymi samymi maszynami co zboża. Wprowadzenie go do gospodarstwa nie wymaga zatem dodatkowych inwestycji. Zbiór rzepaku przed tzw. wielkimi żniwami dodatnio wpływa na rozkład pracy w gospodarstwie i jednocześnie daje rolnikowi pierwszy dochód zaspokajający wydatki pieniężne gospodarstwa w okresie wielkich żniw. Z tych względów uprawa rzepaku po zbożach rozwinęła się szeroko nie tylko u nas, lecz również w różnych krajach zachodniej i północnej Europy. Nieustannie wzrastające zapotrzebowanie na tłuszcze roślinne zapewnia do tej pory zbyt na nasiona rzepaku ozimego i zachęca nie tylko nas, lecz również inne kraje europejskie, do dalszego zwiększania uprawy tej rośliny. Oto przyczyny, które wobec rozszerzania uprawy rzepaku ozimego zmuszają nas do uprawiania go po zbożach.

         Powiedzieliśmy już, że ze zbóż najlepszym przedplonem jest jęczmień jary, podając jednocześnie argumenty dla uzasadnienia tego twierdzenia. Obecnie posłużymy się wynikami doświadczeń, z których wynika, że przy zwiększonym nawożeniu azotem i odpowiednim podziale całej dawki na jesienną i wiosenną można po jęczmieniu jarym uzyskiwać podobne i tylko nieznacznie mniejsze plony rzepaku ozimego.

         Po grochu całkowitą dawkę azotu, w wysokości 160 kg, na jesięnną wynoszącą 40 kg N i wiosenną 120 kg N, uzyskuje się po jęczmieniu plon podobny do plonu po grochu. Przy takim samym podziale wyższej dawki 200 kg azotu plony rzepaku ozimego po jęczmieniu i grochu kształtowały się podobnie. Wyniki te uzyskano na glebach średnich. Na glebach żyznych uzyskuje się podobne wyniki, lecz w latach o długiej jesieni wysokie dawki azotu pod rzepak ozimy następujący po grochu mogą spowodować jego wybujanie, co prowadzi podczas zimy do wymarzania wybujałych roślin i przerzedzenia roślin w łanie, a w skutkach do obniżenie plonu rzepaku ozimego. Po grochu należy zatem słabiej nawozić azotem niż po jęczmieniu. Doświadczenia te potwierdziły jednak, że również po jęczmieniu można przy jesiennej dawce 30-40 kg azotu oraz zastosowaniu na wiosnę dawki 100-160 kg azotu uzyskiwać plony podobne do plonów rzepaku ozimego po najlepszych przedplonach.
  10. W latach bardzo suchych, o wyjątkowo małej ilości opadów w okresie poprzedzającym zasiew rzepaku ozimego, zdarza się, że wskutek przesuszenia i zbrylenia roli nie można jej po omówionych przedplonach przygotować poprawnie pod zasiew rzepaku ozimego. pokarmowych zawartych w plonie rzepaku ozimego wskazują na jego znaczne potrzeby pokarmowe i na konieczność intensywnego nawożenia. Rzepak ozimy dzięki głęboko sięgającemu korzeniowi palowemu, o długości od 1,5 do 2 m i więcej, może czerpać wodę i pobierać składniki pokarmowe ze znacznej głębokości. Ma on dosyć silne, lecz stosunkowo nieliczne korzenie boczne i mało drobnych korzonków. W porównaniu z korzeniem wiązkowym zbóż korzenie rzepaku słabo przenikają warstwę orną. Dlatego już małe rośliny muszą być zaopatrzone w dostateczne ilości łatwo przyswajalnych pokarmów.
    Nawozy azotowe są niezbędne dla zapewnienia wymagań pokarmowych rzepaku.
    Nawozy azotowe są niezbędne dla zapewnienia wymagań pokarmowych rzepaku.


         Zadajemy sobie wtedy pytanie, czy po zebranym rzepaku ozimym można ponownie w tym samym roku zasiać rzepak ozimy. Ponieważ rzepak ozimy kosi się w fazie dojrzałości technicznej, gdy zielone łodygi i łuszczy- ny zaczynają blednąc, dzięki silnemu zwarciu łodyg i łuszczyn w łanie zacienia on bardzo dobrze rolę chroniąc ją przed przesuszeniem i zbryleniem. Umożliwia to wykonanie podorywki po zbiorze rzepaku ozimego i pozwala wykonać dalsze zabiegi uprawowe. W doświadczeniach wykazano natomiast, że nawet 5-letnie następstwo rzepaku na tym samym polu nie obniża jego plonów. Wzrasta jednak bardzo silnie liczebność w glebie mątwika burakowego, groźnego szkodnika buraka cukrowego, który rozmnaża się nie tylko na burakach, lecz również na rzepaku oraz innych roślinach należących do rodziny roślin krzyżowych. Dlatego nie powinno się uprawiać rzepaku ozimego po sobie, bo jakkolwiek przy następstwie rzepaku po rzepaku utrzymuje się poziom jego plonów, to mątwik rozmnażający się na rzepaku ozimym oraz na roślinach uprawnych i chwastach z rodziny krzyżowych silnie obniża plony buraka cukrowego, a czasem zmusza nawet do zaprzestania jego uprawy. W gospodarstwach uprawiających rzepak i buraki łączny udział obydwu gatunków w strukturze zasiewów nie powinien wynosić więcej niż 25%. Tylko w gospodarstwach nie uprawiających buraków cukrowych i pastewnych oraz roślin z rodziny krzyżowych, np. gorczycy, rzodkwi oleistej, brukwi, rzepy itp., udział rzepaku ozimego i jarego oraz rzepiku może wynosić w strukturze zasiewów nawet 20-25%. Takie zmianowania spotyka się w gospodarstwach bez- inwentarzowych na zachodzie Europy, w których nie uprawia się roślin pastewnych i okopowych, a zatem również buraków. Wtedy zboża zajmują w strukturze zasiewów 80%, a rzepak 20%.
  11. Rzepak ozimy ma dużą wartość jako przedplon dla następujących po nim zbóż. Jest on najlepszym przedplonem dla pszenicy ozimej i jęczmienia ozimego, które po rzepaku ozimym dają wyższe plony niż po grochu, ziemniakach, koniczynie i owsie.
Żródło:
Komentarze (2)
Autor: admin     (2009-10-21,  11:25:18)      [odpowiedzi: 1]
Temat:

Komentarze na temat: Stanowisko rzepaku ozimego


Dyskusja użytkowników na temat: Stanowisko rzepaku ozimego


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 2minusplus 9 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron