Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Rzepaku
Odmiany rzepaku
Kierunki uprawy rzepaku
Znaczenie gospodarcze oleju rzepakowego
Zasiewy, plony i zbiory rzepaku.
Budowa i wzrost rzepaku
Rzepak ozimy
Wymagania klimatyczne rzepaku ozimego
Ochrona upraw rzepaku w czasie zimy
Ocena strat powstałych zimą
Ochrona upraw rzepaku wiosną
Wymagania wilgotności i temperatury rzepaku
Deszczowanie rzepaku ozimego
Stanowisko rzepaku ozimego
Wymagania pokarmowe rzepaku
Uprawa roli
Odmiany rzepaku ozimego
Nawożenie
Koszenie - zbiór rzepaku
Siew
Choroby i szkodniki
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Wymagania klimatyczne rzepaku ozimego

     Rzepak ozimy jest mniej zimotrwały od żyta i pszenicy ozimej, a bardziej zimotrwały od jęczmienia ozimego. który wymarza w naszych warunkach częściej od rzepaku.
Uprawa rzepaku ozimego.
Uprawa rzepaku ozimego.
  1. Przebieg pogody w okresie bezpośrednio poprzedzającym zimę ma wpływ na przezimowanie rzepaku. Gdy temperatura w jesieni obniża się stopniowo, rośliny rzepaku pod wpływem nasłonecznienia w ciągu dnia wytwarzają węglowodany, lecz wskutek obniżania się temperatury do około 0°C podczas nocy nie zużywają ich na procesy wzrostu. Węglowodany gromadzą się wtedy w komórkach. Im więcej komórka roślinna zawiera węglowodanów rozpuszczalnych, np. cukrów prostych i dwucukrów, tym bardziej uodparnia się na mrozy. Proces ten nazywa się hartowaniem roślin. Rośliny dobrze zahartowane późną jesienią wytrzymują potem nawet bardzo silne mrozy. Gdy natomiast rośliny nie zahartowały się, a zima zaczyna się nagle silnymi mrozami, rośliny mogą ulec poważnym uszkodzeniom.
  2. Rzepak zahartowany w jesieni wytrzymuje mrozy do -15°C bez okrywy śnieżnej. Okrywa śnieżna chroni rośliny rzepaku przed mrozami, jeżeli śnieg spadł na zamarzniętą poprzednio glebę. Rzepak wytrzymuje wówczas mrozy do -25°C, a nawet i więcej. Natomiast śnieg zalegający przez dłuższy czas na nie zamarzniętej glebie powoduje zwykle gnicie rzepaku. Rośliny oddychają i z braku dostępu powietrza duszą się wskutek gromadzenia się dwutlenku węgla pod śniegiem, zamierają, a następnie gniją.
  3. Skorupa lodowa również może powodować gnicie roślin. Tworzy się ona wskutek tajania wierzchniej warstwy okrywy powoduje narastanie skorupy lodowej, która może pozbawić rośliny dostępu powietrza i spowodować ich wygnicie.

  4. Gdy zima przerywana jest okresami odwilży, np. w styczniu lub lutym, rośliny tracą odporność nabytą dzięki zahartowaniu, są bardziej wrażliwe i łatwo wymarzają, jeżeli ponownie wystąpią silne mrozy. Szkody są szczególnie dotkliwe wówczas, gdy przy silnym spadku temperatury nie ma okrywy śniegowej.
  5. Zmienne następstwo mrozów i odwilży powoduje podczas mrozów podnoszenie się górnej warstwy gleby i jej osiadanie w czasie odwilży. Wskutek ruchów gleby korzenie rzepaku ulegają uszkodzeniu, a korzonki włośnikowe urywają się.
  6. Ostre, wysuszające i mroźne wiatry mogą silnie uszkodzić rzepak nie pokryty śniegiem. Pozbawiają one tkanki roślinne wody, której roślina nie może pobrać wskutek zamarznięcia głębszych warstw gleby. Zaopatrzenie roślin w wodę ulega zakłóceniu lub całkowitemu przerwaniu, gdyż woda w głęboko zamarzniętej glebie staje się dla nich niedostępna. Uszkodzenia te występują zwłaszcza na pagórkowatych wzniesieniach ogołoconych z okrywy śniegowej i wystawionych na działanie wschodnich wiatrów. Mówimy wtedy, że rzepak uległ wysmaleniu.
  7. Na polu nie pokrytym śniegiem najwrażliwszy na mróz jest korzeń rzepaku. Mniej wrażliwa jest łodyżka nadliścieniowa, a najmniej wrażliwy pąk wierzchołkowy. Dlatego w latach o ostrych i bezśnieżnych zimach przemarza przede wszystkim korzeń. Po rozmarznięciu gleby na przedwiośniu spotyka się rośliny o zielonych jeszcze liściach sercowych, lecz przy pociągnięciu ich korzeń urywa się wskutek rozpoczynającego się gnicia. Rośliny o przemarzniętym korzeniu zamierają.
  8. Odmiennie kształtuje się przemarzanie korzenia i pąka wierzchołkowego pod cienką kilkucentymetrową warstwą śniegu. Cienką okrywę śniegową podtrzymują rozetki liści rzepaku. Jeżeli np. na powierzchni okrywy śniegowej temperatura wynosi -23°C, to na powierzchni ziemi dzięki cienkiej warstwie śniegu wynosi juz tylko -15oC. Wtedy pąk wierzchołkowy, który znajduje się u rzepaku kilka centymetrów nad powierzchnią ziemi lub więcej, w zależności od wydłużenia podstawy pędu głównego, jest narażony na działanie silniejszego mrozu niz korzeń mieszczący się w ziemi. Dlatego pod cienką okrywą śniegową pod wpływem silnych mrozów uszkodzeniu ulega przede wszystkim pąk wierzchołkowy, a korzeń mieszczący się w ziemi - dzięki mniejszemu obniżeniu się temperatury na poziomie ziemi i w ziemi niż na powierzchni okrywy śniegowej - może nie ulec przemarznięciu.
  9. Gruba okrywa śniegowa, np. 10-centymetrowa i grubsza, nawet przy silnych mrozach zwykle skutecznie chroni rośliny przed przemarznięciem. Pod grubą okrywą śniegową temperatura na powierzchni ziemi i na wysokości pąka wierzchołkowego rzepaku (nie wybujałego) jest wyższa niż na powierzchni okrywy śnieżnej.
  10. Przesycenie gleby wodą przyczynia się do wymarzania wskutek większych ruchów górnej warstwy gleby podczas jej zamarzania i tajania. Gdy natomiast podczas roztopów wiosennych woda utrzymuje się przez dłuższy czas na powierzchni ziemi wskutek nierozmarznięcia podglebia. wówczas następuje wymakanie i gnicie rzepaku ozimego.
  11. Uszkodzenia rzepaku w okresie zimy mogą zatem powstawać z rozmaitych przyczyn, a ginięcie roślin powoduje często kilka z wymienionych przyczyn.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 2minusplus 8 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron