Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Wymagania klimatyczne i glebowe buraka.
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe buraka
Odmiany buraka
Płodozmian i stanowisko w zmianowaniu buraka
Uprawa roli i przygotowanie pola
Nawożenie buraka
Terminy i sposób uprawy
Zabiegi pielęgnacyjne buraka
Ochrona buraka przed chwastami
Choroby buraka
Szkodniki buraka ćwikłowego
Sposoby przechowania buraków
Przygotowanie buraków do sprzedaży
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Nawożenie buraka



      Zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego żyzność gleby i jej aktywność biologiczną należy podtrzymywać i w miarę możliwości podwyższać. Osiąga się to poprzez uprawę roślin motylkowych, uprawę roślin głęboko korzeniących, zdolnych do pobierania składników pokarmowych z głębszych warstw gleby oraz stosowanie nawozów (kompost, obornik, gnojówka, nawozy zielone, naturalne kopaliny i inne).
Tak więc dodatni bilans substancji organicznej i składników pokarmowych w glebie uzyskuje się stosując prawidłowy płodozmian oraz właściwe nawożenie. W uprawach ekologicznych dużym źródłem składników pokarmowych są nawozy zielone i reszki pożniwne. Ilość dostępnych form składników pokarmowych w nawozach zielonych i resztkach pożniwnych jest różna i zależy od gatunku uprawianej rośliny oraz wysokości wytworzonego plonu.

      Ważną rolę w podnoszeniu i zachowaniu żyzności gleby odgrywa utrzymanie optymalnego odczynu gleby, który dla gleb lekkich wynosi około pH 6, a dla gleb ciężkich około pH 7. Prawidłowy odczyn gleby wpływa korzystnie na proces symbiozy i asymilację wolnego azotu z powietrza przez bakterie z rodzaju Rhizobium i Bradyrhizobium, współżyjących z roślinami motylkowymi. Korzystnie wpływa także na aktywność innych mikroorganizmów glebowych, w tym bakterii wolnożyjących w glebie z rodzaju Azotobacter, które również wiążą wolny azot z powietrza oraz na lepsze pobieranie składników pokarmowych przez rośliny.
Optymalny odczyn gleby dla buraka ćwikłowego wynosi pH 6- 7,5. Jeśli pH jest niższe to glebę należy wapnować.Ważny jest nie tylko odczyn gleby, ale także zawartość dostępnego wapnia w glebie, którego optymalny poziom dla buraka ćwikłowego wynosi 1000-2000 mg/l gleby.

      Wysoki poziom wapnia w glebie ogranicza pobieranie metali ciężkich, a także kumulację azotanów w korzeniach buraka. W przypadku konieczności wapnowania należy pamiętać, że jednorazowa dawka nawozów wapniowych, w przeliczeniu na CaO, nie może przekraczać 1,5-2 t/ha. Oznacza to, że dawka nawozu wapniowego zawierającego 50% CaO nie powinna przekraczać 3- 4 t/ha.
W uprawach ekologicznych dopuszcza się stosowanie tylko węglanowych form nawozów wapniowych lub wapniowomagnezowych pochodzenia naturalnego. Skuteczność wapnowania uzależniona jest od dobrego wymieszania nawozu z glebą. Burak lubi gleby zasobne w wapń, ale źle znosi świeże wapnowanie, dlatego też, jeżeli istnieje konieczność wapnowania, to należy je zastosować pod roślinę przedplonową.

      Burak ma duże wymagania pokarmowe w stosunku do magnezu, zatem dobrą formą nawozu wapniowego do odkwaszania gleby pod buraki jest mielony dolomit, który jest zasobny w ten pierwiastek.
Z uwagi na dużą produkcję masy organicznej z jednostki powierzchni wymagania pokarmowe buraka są dość wysokie. Jednak ze względu na silny i głęboko sięgający system korzeniowy jego potrzeby nawozowe nie są wysokie. W uprawie po roślinach o słabym systemie korzeniowym, jak ogórek czy cebula, obficie nawożonych nawozami organicznymi, buraki ćwikłowe można uprawiać w zasadzie bez dodatkowego nawożenia, zwłaszcza przy uprawie na pęczki.

      Przy innych kierunkach uprawy wskazane jest jednak zastosowanie, na krótko przed siewem, małej dawki (10-15 t/ha) dojrzałego kompostu. W przeciwnym razie młode rośliny, jeszcze o niezbyt silnym systemie korzeniowym mogłyby odczuwać niedobór składników pokarmowych. Podstawą racjonalnego nawożenia są wyniki analiz chemicznych gleby, z pola przeznaczonego pod uprawę buraków. W razie konieczności uzupełnienia dużego niedoboru któregoś ze składników pokarmowych, można zastosować odpowiedni nawóz .
Burak ćwikłowy jest warzywem o dużej wrażliwości na niedobór boru. Godnym polecenia jest więc zastosowanie przed jego uprawą boraksu w dawce 20-30 kg/ha.
Żródło: Ekologiczne metody uprawy Buraka Ćwikłowego Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Babika
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 5minusplus 4 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron