Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Artykuły na temat:
Uprawy Ekologiczne
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Wymagania klimatyczne i glebowe ogórka
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe ogórka
Odmiany ogórka
Płodozmian i stanowisko w zmianowaniu ogórka
Uprawa roli i przygotowanie pola
Nawożenie ogórka
Terminy i metody uprawy ogórka
Zabiegi pielęgnacyjne
Ochrona ogórków przed chwastami
Choroby ogórków
Szkodniki ogórka
Zbiór i sposoby przechowywania ogórków
Wymagania jakościowe ogórków
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Artykuł: Agrowłókniny i agrotkaniny
Bardzo fajny artykuł. Sama przymierzam sie do posadzenia tuji i koniecznie użyje agrowłókniny czarnej. Jest w dobrej cenie i wytrzyma odpowiednio długo. Po kilku latach jak tuje już się rozkrzewią nie będzie konieczne wogóle zabezpieczenie agrowłókniną,
Ogrodniczka 2012-09-25 12:37:15
Artykuł: Choroby ogórków
W ostatnich latach plagą jest występowanie Mączniaka Rzekomego Dyniowatych. Niestety nie pomaga już kupowanie nasion odmian odpornych na tą chorobę. Podobnie zmianowanie nasadzeń nie przynosi poprawy tej sytuacji. Częste zmiany pogody od obfitych,
Piotr 2012-07-28 09:18:20
Artykuł: Zabazpieczenia przed kretami
Aktualizacja doniesienia.
Od ostatniego zastosowania zmielonej gorczycy w dniu 10 grudnia 2011 upłynęło już ponad pół roku i nadal ŻADNEGO KOPCA KRETA na moim trawniku nie ma. Jeśli ktoś chce stosować elektroniczne odstraszacze, niech stosuje.

prostaczek 2012-06-26 01:28:48
Artykuł: Uprawa pomidora pod osłonami
kochani pomocy ! Moje piękne pomidory rambozo i słonka dostały ziemiórek co robić . Wyczytałam,że Nomolt będzie dobry ale to nie wszystko. Liście od dołu żółkną a pozostałe dostają plam i u nasady rozwidlenia liści na gałązkach zbrązowiały a na czubkach
Asia 2012-06-22 16:15:55
Artykuł: Wymagania klimatyczne i glebowe pomidora
Nie znam się być może na pomidorach, dawniej rodzice moi mieli pod folią a teraz razem z mężem postanowiliśmy założyć takie folie z pomidorami.Jak na razie mamy ok 150 krzaków. Przede wszystkim nie podlewamy codziennie. Początkowo co dwa dni a teraz
Olusia 2012-06-22 13:04:50
Informacje dodatkowe
Regulamin
Terminy i metody uprawy ogórka

Mała plantacja ogórków
Mała plantacja ogórków


     Ogórki można uprawiać zarówno z siewu jak i z rozsady. Wybór metody zależy od przeznaczenia plonu, planowanego terminu zbioru, ryzyka zachwaszczenia i porażenia przez choroby i szkodniki.

      Uprawa z siewu jest najtańszą metodą produkcji.
Ogórki sieje się, gdy gleba jest dostatecznie nagrzana, co gwarantuje szybkie i równomierne wschody. Wierzchnia warstwa gleby powinna osiągnąć temperaturę przynajmniej 12oC. Im wyższa temperatura tym wschody przebiegają szybciej. Ziemia powinna też być wilgotna, ale nie nadmiernie mokra.
Zbyt długie leżenie nie skiełkowanych nasion w ziemi może narazić je na gnicie lub słabe i nierównomierne wschody. Wschody roślin powinny nastąpić po przeminięciu okresu przymrozków.
W okresie wiosennym wschody roślin pojawiają się po 10 -14 dniach. Siew ogórka można przeprowadzać w kilku terminach, aby przedłużyć okres zbiorów.
Zwykle można wysiewać nasiona od 10 maja do pierwszej dekady czerwca. Ostatnie terminy siewu są czasami bardziej ryzykowne ze względu na niedostatek wilgoci w glebie.
Przed siewem bywa czasem konieczne nawodnienie pola.
Nasiona sieje się w równomiernie rozmieszczonych rzędach lub systemem pasowo-rzędowym. Odległość między rzędami powinna być dostosowana do uprawy ciągnikiem.
W systemie pasowo-rzędowym pas tworzą dwa rzędy roślin zbliżone do siebie . Odległości między pasami muszą być na tyle duże, aby umożliwić wykonywanie prac pielęgnacyjnych i zbioru owoców. Nasiona sieje się na głębokość 1.5- 3 cm. Po wschodach rośliny w rzędzie powinny rosnąć co 15 - 20 cm.

      Uprawa z rozsady ma największe znaczenie dla produkcji przyspieszonej, poplonowej i tam, gdzie istnieje ryzyko zdominowania roślin przez chwasty.
Inną zaletą uprawy z rozsady jest uniknięcie strat we wschodach roślin spowodowanych żerowaniem larw śmietki kiełkówki. Stosując uprawę z rozsady w połączeniu z okrywaniem roślin można uzyskać przyspieszenie plonowania nawet o 3 tygodnie. Uprawa z rozsady daje możliwość uprawy poplonowej ogórka po przedplonie o krótszym okresie wegetacji.
W stosunku do siewu sadzenie rozsady może być przeprowadzone prawie o miesiąc później. Tyle mniej więcej trwa okres produkcji rozsady doniczkowanej w szklarni lub tunelu foliowym. Tradycyjną metodą, teraz już nieco u nas zapomnianą, jest produkcja w doniczkach ziemnych.
Zmodernizowana produkcja rozsad w doniczkach ziemnych bazuje na zmechanizowanej linii do ich produkcji. Ważne jest, aby przygotować odpowiednio żyzne, o dobrej porowatości podłoże i na tyle lepkie, aby można było uformować doniczki. W ziemi musi znajdować się też odpowiedni zapas składników pokarmowych, z których korzysta roślina w czasie wzrostu.
Może to być kompost wzbogacony dodatkiem substancji podwyższających biologiczną aktywność i żyzność gleby jak mączki z krwi, rogowej, kostnej.

      Ziemia do produkcji rozsady powinna być przygotowana wcześniej, aby składniki pokarmowe zaczęły przechodzić w formy dostępne dla roślin. Zwięzłość doniczek może poprawić dodatek gliny. W niewielkiej ilości dopuszcza się również dodatek torfu.
Składniki do wykonania podłoży powinny być wykonane we własnym zakresie lub w innym gospodarstwie ekologicznym, chyba że upoważniona jednostka certyfikująca zezwoli na nabycie ich z innego źródła.
Przed podjęciem decyzji o wzbogaceniu ziemi w składniki pokarmowe dobrze byłoby przeprowadzić analizę podłoża. Do produkcji rozsady można również wykorzystywać różnego rodzaju doniczki pełne, pierścieniowe lub wielodoniczki. Te ostatnie znajdują coraz szersze zastosowanie, ze względu na małe zużycie podłoża, możliwość dobrej kontroli wzrostu roślin i łatwą pielęgnację.
Podłoże do ich napełniania powinno być lekkie, porowate, a jednocześnie dobrze zatrzymujące wilgoć i odpowiednio zasobne. Może być on przygotowane z odkwaszonego torfu wysokiego, wzbogaconego kompostem i nawozami mineralnymi.
Jeśli udział kompostu zbytnio je zagęszcza do rozluźnienia można użyć perlitu lub wermikulitu.
Żródło: Uprawa Buraka Cukrowego w Gospodarstwach Ekologicznych Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Tyburskiego Radom 2004
Komentarze użytkowników: (Ilość opinii : 18 )
Autor: ( 2010-09-18, 12:47:15 )
Mieszkam w Grecjii, latem ogorki mi nie obrodzily ze wzgledu na wysoka temperature otoczenia, czy mozna siac na jesieni? Do listopada pogoda dopisuje i temperatura sie obniza i padaja deszcze od czsu do czasu.
Autor: Józef z Kilic ( 2010-09-18, 18:09:00 )
Myślę, że w strefie geograficznej w której mieszkasz śmiało można siać na jesień. Jeśli w listopadzie temperatury będą powyżej 20 stopni C to powinny ogórki ci ładnie obrodzić.
Autor: Dawid ( 2011-07-25, 14:38:26 )
Mi ogórki dobrze obrodziły ale nie tak ładnie jak rok temu musiałem nawadniać
Autor: milka ( 2012-04-12, 09:56:53 )
U mnie w 2011 roku ładnie obrodziły ogórki zarówno w szklarni jak i na zewnątrz. Już chyba posieję szklarniowe w małe doniczki. Pozdrawiam.
Autor: agatka ( 2012-04-25, 13:37:48 )
jaką najlepiej odmianę ogorków wsadzić żeby nadawały się do konserwowania żeby niebyły za grube tylko bardziej podłuzne, bo jest ich troche i niewiem które wybrać.Z góry dzięki;)
Autor: Kasia ( 2012-05-27, 10:40:32 )
Najlepszą moim zdaniem odmianą jest ogórek śremski. Jest wąski i ma małe ziarenka. Sieję go już 4 rok i nigdy się nie zawiodłam. Pozdrawiam.
Autor: danuta (2012-07-10,11:10) ( 2012-07-10, 11:09:25 )
czy 15 krotne opryski na mszyce jabłoni mogły zniszczyć mi ogórki, liście są małe i żółte
Autor: ( 2013-05-18, 21:24:04 )
Bardzo często podlewam ogórki i nie chce podlewać tak często co zrobić?
Autor: Kisia ( 2013-06-20, 21:52:32 )
Czy moge jeszcze zasadzic ogórki czy mi nic nie wyjdzie ?
Proszę o informacje.
Autor: Hambdyedy ( 2014-02-14, 03:17:16 )
tabletki odchudzające

Bez liku osób w pewnym momencie swojego życia pragną schudnąć. Kobiety zostały z trudem pracuje, ażeby zdołać zachować szczupłą sylwetkę , jakkolwiek gdyby nie jesteś uważny diety natomiast nawyków prowadzących , nie przypuszczalnie schudnąć. Jest wielu ludzi , którzy walczą z trudem słabnąć wagę a są one nieskuteczne. Nie możesz otrzymać natychmiastowe rezultaty w przypadku utraty wagi , bowiem jest owo tok apatyczny tudzież przypuszczalnie należy dyscyplinować swoje nawyki żywieniowe , aby utrzymywać się zmianę. Biorąc kontrolowane diety , wykonywania tudzież przyjmowania tabletek przypuszczalnie przynieść ulgę posiać tych dodatkowych kilogramów .

Jeśliby szukasz tabletek odchudzających , nie trzeba wierzyć te, które mogą sprawić różne skutki uboczne. Powinno się postarać się o pigułki utrata masy ciała , co poprawia ogólny forma zdrowia a poziom energii . Firmy farmaceutyczne zostały w pobliżu użyciu różnych strategii marketingowych strzelić z ucha bagaż redukujący pigułki natomiast przyciągnąć klientów , natomiast wypada stwierdzić różne funkcje te przed zakupem niejaki gwoli siebie .

Wypada orzec reputację firmy sprzedaży pigułki . Poprzednie klientom produktów mogą donieść prawdziwej opinii. Trzeba orzec koszty a skutki uboczne wymienione na pigułki . Pobierz katalog składników stosowanych w pigułki odchudzającej tudzież jest dozwolone dowiedzieć się, azali skład przystosować swoje ciało , bądź nie. Jest dozwolone nawet zmierzać produktów, które pochodzą z gwarancją zwrotu pieniędzy oraz postawić pytanie o ponowne zamówienie stawek tabletki do dokonania oszacowania całkowitych kosztów. Czasami Diet Pills zakończyć czynić po przerwaniu jej zużycia , co prowadzi do odzyskania wagi natomiast nie należy podarować się zwieść aż do zakupu takich produktów . Trzeba poczęstować się , by dowiedzieć się o długoterminowe zobowiązania spośród pigułki .

na odchudzanie
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: ROZSĄDNA ( 2014-05-27, 13:43:45 )
Co za niemądry tekst. Chyba tłumaczenie automatyczne ! Na dodatek naciągactwo na nieznane świństwo bez certyfikatu.
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: ( 2014-07-13, 10:03:36 )
OGORKI BARDZO MOCNO KWITNA LECZ NIE MA WOGOLE OWOCOW KWIATY WRAZ Z ZAWIAZKA PO JAKIMS CZASIE ZULKNA I ODPADAJA

Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: car insurance companies ( 2014-08-08, 04:59:20 )
I am genuinely keen of viewing comical movies at youtube, and this videos is really so humorous, hehehhe.
car insurance companies http://1carinsurancecompanies.com/
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: online payday loans ( 2014-08-11, 21:55:13 )
What's up mates, you are sharing your feelings about blog SEO, I am also new user of web, thus I am also getting more from it. Thanks to everything.
online payday loans http://paydayloanswhiz.com/
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Dodaj swój komentarz:
Autor:    
Przeczytaj regulamin umieszczania opinii.

Reklama
Agrowłókniny rabatka.plSiatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron