Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Wymagania klimatyczne i glebowe ogórka
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe ogórka
Odmiany ogórka
Płodozmian i stanowisko w zmianowaniu ogórka
Uprawa roli i przygotowanie pola
Nawożenie ogórka
Terminy i metody uprawy ogórka
Zabiegi pielęgnacyjne
Ochrona ogórków przed chwastami
Choroby ogórków
Szkodniki ogórka
Śmietka kiełkówka i Śmietka glebowa
Zmienik lucernowiec
Mszyca ogórkowa
Przędziorek chmielowiec
Inne gatunki maszyc
Zbiór i sposoby przechowywania ogórków
Wymagania jakościowe ogórków
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Szkodniki ogórka

Szkodniki ogórków mogą stanowić poważne wyzwanie dla ogrodników i producentów tych warzyw. Atakują one rośliny na różnych etapach ich rozwoju, od nasion i sadzonek po dorosłe rośliny, powodując uszkodzenia liści, łodyg, kwiatów, a także samych owoców. Każdy farmer i rolnik wiek jak baczną uwagę trzeba zwracać na pasożyty i inne owady, że czasami dwa dni zwłoki i skutki mogą być nieodwracalne. Oto kilka najczęściej występujących szkodników ogórków.


Muchówki: Śmietka kiełkówka i Śmietka glebowa

Objawy działalności Śmietki kiełkówki.
Objawy działalności Śmietki kiełkówki.

Są to dwa bardzo popularne a zarazem niebezpieczne pasożyty. Śmietka kiełkówka( Hylemyia florilega Zett.) i śmietka glebowa (Hylemyia platura Meig.) to dwa gatunki muchówek, które mogą powodować znaczące szkody w uprawach rolniczych i ogrodniczych nie tylko ogórków. Śmietka kiełkówka atakuje głównie młode siewki i kiełkujące nasiona wielu roślin powodując ich zamieranie. Śmietka glebowa, znana również jako śmietka kapuściana, specjalizuje się w atakowaniu korzeni roślin głównie kapusty, gdzie larwy wyżerają tunele w korzeniach i zgrubieniach korzeniowych, co prowadzi do więdnięcia i obumierania roślin. Zarządzanie tymi szkodnikami wymaga kompleksowego podejścia, w tym stosowania odpowiedniej rotacji upraw, usuwania resztek roślinnych, które mogą służyć jako miejsce składania jaj, oraz stosowania biologicznych i chemicznych metod kontroli.

Muchówki Profilaktyka - Opis i regulacja występowania

Dorosłe muchówki obu gatunków są do siebie podobne. Dorastają do 6mm długości, a ciało ich jest zabarwione na kolorszary. Posiada parę bezbarwnych skrzydeł. Różnice morfologiczne między gatunkami istnieją w budowie stopy samców. Samce śmietki kiełkówki na stopie drugiej pary odnóży posiadają rząd długich, cienkich włosków,a u samca śmietki glebowejich brak. Larwy bytują w wierzchniej warstwie gleby, są beznogie i zabarwionena kolor kremowożółty. Larwy śmietki kiełkówki dorastają do 7 mm, natomiast glebowej są nieco mniejsze.

Biologia i opis szkodliwości

Wczesną wiosną larwyżerują w rozkładających się resztkach organicznychw glebie, po czym przenoszą się na kiełkujące rośliny. Zasiedlają rośliny wgryzając się doich części podliścieniowej uszkadzając łodygę i liścienie. W przypadku ogórków powodują przerzedzenie wschodów lubcałkowity ich brak.

Profilaktyka i regulacja występowania

Pod uprawę ogórka należy unikać wyboru stanowisk zacienionych i wilgotnych. Staranne przygotowanie pola, szczególnie dobre przykrycie obornika, który wabi samice omawianych gatunków do składania jaj oraz prawidłowo prowadzone zabiegi agrotechniczne, umożliwiające roślinom ciągły wzrost, przyczyniają się do znacznego zmniejszenia zagrożenia uprawy ogórka przez śmietki. W rejonach dużego zagrożenia należy uprawiać ogórek z rozsady produkowanej w wielodoniczkach. Wówczas roślina znajdzie się na polu już w takiej fazie rozwoju, która jest tolerancyjna na obecność szkodnika. Ponadto bezpośrednio wokół rośliny znajduje się warstwa ziemi wolnej od szkodnika, która stanowi barierę utrudniającą dostęp larwom śmietki do rośliny.


Zmienik lucernowiec

Liście ogórka zaatakowane przez Zmienika lucernowca.
Liście ogórka zaatakowane przez Zmienika lucernowca.

Szkodnik Zmienik lucernowiec Lygus rugulipennis Popp. to motyl dzienny z rodziny bielinkowatych, który występuje w wielu regionach Europy, w tym w Polsce. Charakterystyczne dla tego gatunku są żółte skrzydła z czarnymi obrzeżami, co czyni go łatwo rozpoznawalnym wśród innych motyli. Zmienik lucernowiec jest ściśle związany z roślinami z rodziny bobowatych, na których larwy żerują, preferując lucernę, koniczynę i inne. Jego obecność w polach i łąkach jest ważna dla ekosystemów, ponieważ dorosłe osobniki zapylają różne rośliny. Jednak larwy mogą powodować szkody w uprawach rolniczych, zwłaszcza w plantacjach lucerny i koniczyny, przez co motyl ten może być postrzegany jako szkodnik. Zarządzanie populacją zmienika lucernowca wymaga zrównoważonego podejścia, które pozwoli na ochronę bioróżnorodności przy jednoczesnym minimalizowaniu strat w rolnictwie.

Zmienik Lucernowiec - Opis szkodnika

Osobnik dorosły pluskwiaka ma zmienne zabarwienie ciała od oliwkowego do brunatnego i osiąga długość od 4,5 do 6 mm. Larwa Zmienika lucernowca jest nieco mniejsza od osobnika dorosłego. Ciało ma zabarwione na kolor jasnozielony. Posiada słabo rozwinięte skrzydła.

Biologia i opis szkodliwości

Gatunek występuje w 2-ch pokoleniach w ciągu roku. Zimują osobniki dorosłe w resztkach pożniwnych, na miedzach w resztkach roślinnych lub w leśnej ściółce. Maksimum występowania pierwszego pokolenia przypada na okres od końca maja do połowy czerwca, drugiego od połowy lipca do połowy sierpnia. Wszystkie ruchome stadia rozwojowe zmieników lucenrowców odżywiają się sokiem rośliny. Żerują na liściach, zawiązkach kwiatowych, kwiatach, zawiązkach owoców i wierzchołkach pędu. Szkodnik, aby pobrać sok najpierw musi wprowadzić do tkanki roślinnej ślinę, która rozpuszcza błony komórki i dopiero wówczas jest on dostępny dla owada. W miejscu nakłucia komórki rośliny zamierają, tworzą się skorkowacenia tkanki w postaci brązowych o nieregularnych kształtach plam, które w miarę wzrostu rośliny pękają tworząc różnej wielkości dziury w liściach. W przypadku ogórków najgroźniejsze uszkodzenia to uszkodzenia wierzchołków pędów. Na uszkodzonych pędach liście są poskręcane i pomarszczone z różnej wielkości nieregularnymi dziurami. Silnie uszkodzone pędy mogą zamierać.

Profilaktyka i regulacja występowania

Usytuowanie uprawy ogórków z dala od wieloletnich plantacji, szczególnie roślin motylkowych, plantacji nasiennych roślin selerowatych (baldaszkowatych) znacznie ogranicza występowanie zmieników na ogórkach. Unikanie zbyt gęstego wysiewu nasion i małej rozstawy rzędów oraz utrzymywanie plantacji nie zachwaszczonej przez cały okres wegetacji ogranicza szkodliwość zmieników na ogórkach. W przypadku wyst ąpienia szkodnika w dużej liczebności należy wykonać kilkakrotne opryskiwanie roślin środkami czosnkowymi (np. Bioczos*). Zabieg należy powtarzać w odstępach 5 dniowych.


Mszyca ogórkowa

Szkodnik okórka mszyca ogórkowa Aphis gossypii jest małym, zielonym owadem ssącym, który stanowi poważne zagrożenie dla upraw ogórków, a także innych roślin warzywnych i ozdobnych. Te owady żerują na sokach roślinnych, powodując ich osłabienie, zniekształcenie liści i spowolnienie wzrostu, co może prowadzić do znacznych strat w plonach. Mszyce ogórkowe mogą również przenosić różne wirusowe choroby roślin, zwiększając zakres szkód w uprawach. Kontrola tych szkodników wymaga zintegrowanego podejścia, w tym stosowania naturalnych drapieżników, jak biedronki i modliszki, odpowiedniego zarządzania uprawami oraz, w niektórych przypadkach, użycia środków chemicznych o ograniczonym działaniu, aby zminimalizować wpływ na środowisko i zapewnić zdrowy wzrost roślin.

Mszyca ogórkowa
Mszyca ogórkowa

Opis szkodnika

Dorosła mszyca ogórkówka Aphis gossypii Glov. bezskszydła samica jest barwy ciemnozielonej (prawie czarnej) lub żółtawej i dorasta do 1,8 mm długości. Na końcu odwłoka po stronie grzbietowej znajdują się dwa czarne, rurkowate, umieszczone symetrycznie w stosunku do ogonka wyrostki zwane syfonami. Larwy są podobne do osobników dorosłych, są tylko od nich mniejsze.

Biologia i opis szkodliwości Mszycy

W warunkach polowych tan gatunek mszycy w przeciwieństwie do muchówek nie występuje często, ale jak wystąpi może spowodować duże straty. Mszyca ta bowiem charakteryzuje się bardzo dużym potencjałem rozrodczym. Płodność samic formy zielonej w warunkach optymalnych wynosi do 70 larw, a formy żółtawej do 45 szt. larw. Bezpośrednia szkodliwość mszycy ogórkowej polega na wysysaniu soku roślinnego i deformacji liści, szczególnie najmłodszych na wierzchołkach pędów. Natomiast szkodliwość pośrednia polega na przenoszeniu wirusa powodującego mozaikę ogórka.

Profilaktyka i regulacja występowania

Jedynie stosowanie izolacji przestrzennej pomiędzy uprawami pod okryciem, a uprawami prowadzonymi w warunkach polowych może zmniejszyć możliwość zasiedlenia roślin przez ten gatunek mszycy.


Przędziorek chmielowiec

Wynik działalności Przędziorka chmielowca
Wynik działalności Przędziorka chmielowca.

Ten bardzo uciążliwy szkodnik przędziorek chmielowiec Tetranychus urticae, znany również jako przędziorek szklarniowy lub przędziorek zwyczajny, to mały roztocz, który jest uznawany za jednego z najbardziej destrukcyjnych szkodników w rolnictwie i ogrodnictwie. Ten mikroskopijny szkodnik, często o czerwonawym lub zielonkawym kolorze, atakuje szeroką gamę roślin, w tym warzywa, owoce, kwiaty i rośliny ozdobne, a także chmiel, od którego wziął swoją nazwę. Przędziorek chmielowiec żeruje na roślinach, wysysając soki i powodując żółknięcie, brązowienie oraz osłabienie liści, co może prowadzić do ich przedwczesnego opadania i znacznych strat w plonach. Szybka reprodukcja i zdolność rozwoju odporności na pestycydy sprawiają, że przędziorki te są trudne do zwalczenia, a ich kontrola często wymaga zastosowania zintegrowanych strategii zarządzania, w tym biologicznych metod kontroli, takich jak wprowadzenie naturalnych drapieżników.

Przędziorek chmielowiec - Opis szkodnika

Dorosły Tetranychus urcicae Koch. osobnik ma ciało owalne, do 0.5 mm długości, jasnozielone z dwoma dużymi, ciemnymi plamami po bokach i 4 parami odnóży. Larwa zaraz po wylęgu jest bezbarwna, w miarę rozwoju przybiera kolor zielonkawy, dorasta do 0.2 mm. Posiada trzy pary odnóży. Nimfy są podobne do osobników dorosłych.

Biologia i opis szkodliwości

Zimują zapłodnione samice pod grudkami gleby, resztkami roślin, w szczelinach kory, konstrukcji namiotów foliowych i szklarni itp. W okresie wczesnej wiosny przędziorek żeruje na chwastach, następnie przenosi się na rośliny uprawne. Na ogórkach uprawianych w polu może występować do czterech pokoleń. W wyniku żerowania przędziorka chmielowca na zaatakowanych liściach powstają drobne, jasne punkty, które początkowo są nieliczne. W miarę wzrostu liczebności szkodnika plamki te stopniowo obejmują całą powierzchnię liścia. Liść w miejscu żerowania żółknie później brązowieje. Silnie zaatakowane liście zasychają.

Profilaktyka i regulacja występowania

Plantacje ogórków umiejscowione w pobliżu upraw roślin warzywnych lub ozdobnych prowadzonych pod okryciem, w pobliżu sadów, chmielników i ogrodów przydomowych są najczęściej zasiedlane przez przędziorka chmielowca. Unikanie sytuowania plantacji w pobliżu wymienionych miejsc znacznie ogranicza lub nawet całkowicie zapobiega porażeniu ogórków przez tego szkodnika. Okresy suszy i wysokich temperatur powietrza sprzyjają rozwojowi przędziorka. Stosowanie zabiegów agrotechnicznych takich, które umożliwiają nieprzerwany wzrost ogórka, a szczególnie utrzymywanie plantacji przez cały okres wegetacji dobrze nawodnionej i bez chwastów zapobiega stratom przez niego powodowanym.

Żródło: Uprawa Buraka Cukrowego w Gospodarstwach Ekologicznych Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Tyburskiego Radom 2004
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 2minusplus 7 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron