Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Wymagania klimatyczne i glebowe ogórka
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe ogórka
Odmiany ogórka
Płodozmian i stanowisko w zmianowaniu ogórka
Uprawa roli i przygotowanie pola
Nawożenie ogórka
Terminy i metody uprawy ogórka
Zabiegi pielęgnacyjne
Ochrona ogórków przed chwastami
Choroby ogórków
Szkodniki ogórka
Zbiór i sposoby przechowywania ogórków
Wymagania jakościowe ogórków
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Ochrona ogórków przed chwastami

Podstawowe wykorzystanie ogórka.
Podstawowe wykorzystanie ogórka.


      Ochrona przed chwastami
Ogórek należy do warzyw o średniej wrażliwości na zachwaszczenie, nie mniej jednak może ono powodować duże straty. Wschody ogórka mogą pojawiać się równoległe ze wschodami pierwszych siewek chwastów, a nawet mogą je wyprzedzać. Gdy jest sucho i zimno okres do wschodów przedłuża się do 15-20 dni.
Długo wschodzące i przyhamowane we wzroście rośliny ogórka, z powodu niskich temperatur, mogą zostać zagłuszone przez chwasty. W doświadczeniach przeprowadzonych w Skierniewicach opóźnienie pielenia o 13 dni w stosunku do terminu optymalnego, tj. takiego, w jakim powinno się je wykonać, obniżało plon o 26% (średnia z 11 lat).
Po 35 dniach od siewu, chwasty rosnące w ogórkach, wytworzyły świeżą masę wynoszącą aż 6,8 t/ha (średnia z 12 lat) i mieściły się w zakresie od 3,1 do 24,8 t/ha, w zależności od roku.

      Termin siewu ogórka zbiega się z okresem wiosennego, masowego pojawiania się chwastów. Główna masa systemu korzeniowego ogórka rozwija się płytko, do głębokości 25 cm, a średnica powierzchni zajętej przez system korzeniowy może dochodzić nawet do 2 m. Większość gatunków chwastów ukorzenia się głębiej i przerasta poprzez system korzeniowy ogórka.
Chwasty pojawiające się przed zbiorami oraz w czasie ich trwania, też są kłopotliwe. Sprzyjają bowiem pojawianiu się chorób i utrudniają zbiór. Ogórek toleruje obecność chwastów przez pierwsze 3-5 dni od wschodów. Później musi być odchwaszczany. Krytyczny okres konkurencji chwastów mieści się między 10- 12 a 24 dniem licząc od zakończenia wschodów. Przynajmniej w tym przedziale czasowym chwasty powinny być zwalczane.
Do powszechnie występujących gatunków, stanowiących poważne zagrożenie, należą między innymi: żółtlica drobnokwiatowa, komosa biała, szarłat szorstki, rdesty, jasnota różowa, starzec zwyczajny, gwiazdnica pospolita, pokrzywa żegawka, gorczyca polna, tobołki polne, tasznik pospolity, chwastnica jednostronna.

      W ochronie ogórka powinno się wykorzystywać różne zabiegi profilaktyczne i pielęgnacyjne ograniczające poziom zachwaszczenia. Należy tu wymienić następujące zalecenia:
  • Uprawiać ogórek w stanowiskach jak najmniej zachwaszczonych, wolnych od perzu i wieloletnich chwastów dwuliściennych.
  • Wybierać odmiany o dużych powierzchniach blaszek liściowych, szybko rosnące, dobrze zakrywające glebę, tolerancyjne lub odporne choroby. Takie odmiany lepiej sobie radzą z konkurencyjnym działaniem chwastów niż odmiany o mniejszych liściach.
  • Unikać nawożenia źle przefermentowanym obornikiem, gdyż zawiera on duże ilości zdolnych do kiełkowania nasion chwastów. W ogórku z późniejszych terminów siewu lub sadzenia można przyorać obornik i nawozy organiczne (np. komposty) wczesną wiosną, szczególnie na glebach ciężkich, zlewnych i nadmiernie wilgotnych, ale po ich przyoraniu jesienią - jest zwykle mniej chwastów.
  • Okres od rozmarznięcia gleby do siewu lub sadzenia rozsady wykorzystać na niszczenie chwastów zabiegami mechanicznymi. Zabiegi te powtarzane jednak zbyt często prowadzą do rozpylenia i przesuszenia gleby.
    Zamiast wielokrotnych uprawek można przygotować pole do siewu jedną uprawką mechaniczną, np. agregatem uprawowym (np. kultywator o zębach sztywnych lub półsztywnych z wałem strunowym), glebogryzarką lub broną wirnikową. Ostatnią uprawkę najlepiej wykonać w zaciemnieniu- w jedną godzinę po zachodzie lub przed wschodem słońca.
    Uprawa w zaciemnieniu zmniejsza poziom zachwaszczenia i hamuje pojawianie się siewek chwastów.
  • Do produkcji rozsady używać podłoży wolnych od nasion chwastów. W kilka dni po posadzeniu ogórka uprawianego z rozsady sprawdzić stan przyjęcia się roślin i uzupełnić "wypady", gdyż na nie zajętych przez rośliny miejscach będą rozrastały się chwasty.
  • Przewidując mechaniczne zwalczanie chwastów, odległości między rzędami roślin należy dostosować do rozstawy kół ciągnika i posiadanych narzędzi do uprawek międzyrzędowych.
  • Duże kłopoty stwarzają chwasty w przyspieszonej uprawie ogórka pod płaskim nakryciem włókniną polipropylenową lub folią perforowaną.
    Odchwaszczanie można w takim przypadku wykonać dopiero po zdjęciu osłon. Nakrywanie ogórka osłonami wpływa nie tylko na przyspieszenie plonowania, ale także na wzrost chwastów.
  • W celu zniszczenia siewek chwastów pojawiających się przed wschodami ogórka można wykonać w kilka dni po siewie bronowanie broną chwastownik w poprzek lub skośnie w stosunku do rzędów. Zabieg ten wykonuje się bardzo rzadko, bowiem łatwo można uszkodzić wschodzące siewki ogórka.
  • Chwasty usuwać, zanim zdążą się rozrosnąć, zwracając szczególną uwagę na te, które zachwaszczają rzędy. Usuwanie rozrośniętych i głęboko korzeniących się chwastów z rzędów uszkadza korzenie ogórków.
  • W ogórku z siewu pierwsze mechaniczne odchwaszczanie międzyrzędzi, w połączeniu z ręcznym pieleniem rzędów, najlepiej wykonać po około 10-12 dniach po wschodach i powtórzyć po około 24 dniach.
    W ogórku uprawianym z rozsady pierwsze odchwaszczanie wykonuje się zazwyczaj w 2-3 tygodnie po posadzeniu, czasami później.
  • Mechaniczne wzruszanie międzyrzędzi wykonywać płytko, nie głębiej niż na 2-3 cm, aby nie uszkodzić płytko korzeniących się roślin ogórka. Zwykle stosuje się 2-3 mechaniczne spulchniania międzyrzędzi i 2-3 pielenia ręczne.
    Jeżeli pole nie jest zachwaszczone i nie jest zaskorupiona powierzchnia gleby, to nie ma potrzeby wzruszania międzyrzędzi. Nakład pracy na odchwaszczanie 1 ha zależy od stopnia zachwaszczenia. Szacunkowo przyjmuje się, że może on wynosić około 250 robotnikogodzin/ha.
  • Ostatnią uprawkę wykonywać najpóźniej przed zakryciem międzyrzędzi liść mi ogórka. Gdy chwastów w tym czasie nie ma lub jest ich niewiele lepiej z niej zrezygnować, przyspieszy ona bowiem tylko szybkie wschody chwastów, które przerosną ponad ogórki już po zakryciu międzyrzędzi. Takie chwasty trzeba usuwać ręcznie.
  • Czasem podczas pierwszego pielenia nagarnia się ziemię na szyjkę korzeniową roślin formując niewielki kopczyk. Pędy rozkłada się przy tym w ten sposób, aby równomiernie pokryły całą powierzchnię, co ogranicza wyrastanie chwastów.
  • W celu zahamowania wzrostu chwastów można powierzchnię gleby przed sadzeniem rozsady lub siewem ściółkować materiałami nieprzepuszczającymi światła, np. czarną folią, lub czarną włókniną. Ściółka nie chroni całkowicie ogórka przed chwastami, bo nie jest zakryta cała powierzchnia pola. Między pasami folii rosną chwasty, które trzeba zwalczać mechanicznie lub ręcznie.
    W nacięciach folii czy włókniny, obok roślin ogórka wyrastają chwasty o wiązkowym systemie korzeniowym (np. komosa biała). Przerastają one ponad rośliny i oplatają korzeniami system korzeniowy ogórka. Takie chwasty trzeba usuwać ręcznie, ostrożnie, aby nie podrywać systemu korzeniowego ogórka.


      Do mechanicznego zwalczania chwastów można wykorzystać pielniki z nożami kątowymi i gęsiostópkami, najlepiej w połączeniu z międzyrzędowymi wałkami strunowymi lub bardzo płytko działające wolnoobrotowe glebogryzarki międzyrzędowe. Pracę ręczną można ułatwić korzystając z motyk albo grac i spulchniaczy. Zalecane w niektórych krajach maszyny i narzędzia takie jak pielniki szczotkowe, i inne nie są u nas jeszcze dostępne. Ich przydatność do zwalczania chwastów w ogórku nie była też w Polsce przebadana.
Możliwe jest termiczne zwalczanie chwastów specjalnymi wypalaczami spalającymi propan. Zabieg taki można zastosować po wschodach chwastów na całej powierzchni pola bezpośrednio przed siewem lub sadzeniem rozsady ogórka oraz do zwalczania chwastów w międzyrzędziach stosując wypalacze z osłonami.
Wypalacze do chwastów w ogórku nie były w Polsce badane i nie są obecnie dostępne. Ograniczają zachwaszczenie organiczne ściółki i rośliny okrywowe, w które można sadzić rozsadę lub wysiewać ogórki.

      Przed sadzeniem lub siewem ogórków należy rozdrobnić rośliny okrywowe i uprawić glebogryzarką lub innym narzędziem wą- skie pasy (o szerokości 10 cm) w odległościach dostosowanych do planowanej rozstawy rzędów. W uprawione pasy można sadzić rozsadę lub wysiewać ogórki. Jednak w miejscach wzruszenia gleby, czyli w rzędach roślin będą rosły chwasty.
Żródło: Uprawa Buraka Cukrowego w Gospodarstwach Ekologicznych Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Tyburskiego Radom 2004
Komentarze (2)
Autor: admin     (2009-10-21,  11:25:18)      [odpowiedzi: 1]
Temat:

Komentarze na temat: Ochrona ogórków przed chwastami


Dyskusja użytkowników na temat: Ochrona ogórków przed chwastami


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 3minusplus 2 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron