Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Wymagania klimatyczne i glebowe ogórka
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe ogórka
Odmiany ogórka
Płodozmian i stanowisko w zmianowaniu ogórka
Uprawa roli i przygotowanie pola
Nawożenie ogórka
Terminy i metody uprawy ogórka
Zabiegi pielęgnacyjne
Ochrona ogórków przed chwastami
Choroby ogórków
Szkodniki ogórka
Zbiór i sposoby przechowywania ogórków
Wymagania jakościowe ogórków
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Zabiegi pielęgnacyjne

Plantacja ogórka z osłonami
Plantacja ogórka z osłonami


     Osłaniane roślin. Stosowanie osłon jest jedną z najpopularniejszych metod zabezpieczania wysianych lub posadzonych roślin przed przymrozkami.
Do osłaniania roślin można wykorzystywać cienką, perforowaną (50 -100 otworów/m2) folię polietylenową lub białą włókninę polipropylenową o niskiej gramaturze (17 -19 g/m2).
Osłony z folii i włókniny w uprawie ogórka przyspieszają również wzrost i plonowanie roślin. Są wygodne w stosowaniu, gdyż nie wymagają żadnej konstrukcji wspierającej. Osłony z włókniny utrzymuje się w polu do połowy czerwca. Jeśli w tym czasie zachodzi potrzeba wcześniejszego ściągnięcia osłon znad ogórka, to trzeba je zwinąć na jedną stronę i tam pozostawić. Osłony muszą być bezwzględnie zdjęte na początku kwitnienia ogórka, gdyż stanowiłyby przeszkodę dla owadów zapylających.
Folie lub włókniny mogą być wykorzystywane do ściółkowania roślin w celu zabezpieczania przed stratami wilgoci, lepszego ogrzania gleby oraz jako zabezpieczenie przed chwastami. Dla potrzeb upraw ekologicznych produkowane są folie ulegające naturalnej biodegradacji. Obecnie produkowanych jest wiele rodzajów folii i włóknin o różnym przeznaczeniu.
Włókniny są między innymi wykorzystywane jako ochrona upraw przed inwazją szkodników atakujących z powietrza.

      Nawadnianie. Ogórek należy do warzyw wrażliwych na suszę. Nawadnianie jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na plon i jego jakość. Dla wydania dobrego plonu potrzebuje od 1 000 do 1 500 m3 wody na ha. Najbardziej wrażliwy na brak wody jest w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców.
Ogórki nawadniane wykazują mniejszą podatność do tworzenia pustych przestrzeni i mięknięcia podczas kwaszenia.
Jeśli z powodu suszy zachodzi potrzeba nawadniania plantacji w czasie wschodów, to należy stosować małe dawki wody (około 10 mm), aby zwilżyć wierzchnią warstwę gleby, w której umieszczone zostały nasiona. Nawadnianie powinno być prowadzone w godzinach rannych lub przed wieczorem. Najmniej odpowiednim terminem są godziny silnej operacji słońca. Można wtedy doprowadzić do uszkodzenia blaszek liściowych. Koniecznie należy podlać rośliny bezpośrednio po posadzeniu rozsady, nawet jeśli gleba ma dostateczną wilgotność. Pozwoli to na lepsze przyjęcie się rozsady i dostosowanie do warunków panujących w polu. Ogórki należy podlewać częściej (co 5- 6 dni), ale małymi dawkami wody.
Ogórki należą do roślin, które są wrażliwe na zalanie. Z tego powodu zamiast dużych deszczowni podających wodę z góry można wykorzystać urządzenia do nawadniania kroplowego, które dostarczają wodę w pobliże roślin za pomocą elastycznych przewodów polietylenowych o małych średnicach (16 - 40 mm). Przewody mogą być umieszczone nawet pod ściółką z folii lub włókniny.

      Zaletą systemu kroplowego jest duża oszczędność wody i energii w porównaniu do systemu deszczownianego. Ważne dla upraw ekologicznych jest też to, że nie następuje zwilżanie całych roślin, przez co maleje ryzyko porażenia roślin przez choroby grzybowe. Uprawiając ogórki systemem pasowo-rzędowym, najczęściej układa się 1 przewód kroplujący (czasem 2) między zbliżonymi do siebie rzędami.
Częstotliwość nawadniania w systemie kroplowym jest większa niż deszczowniami tradycyjnymi (w okresie bezdeszczowym co 3 -4 dni). Ilość zużywanej jednorazowo wody jest jednak mniejsza, około 60- 80 m3/ha.
Wodę do deszczowania najlepiej jest pobierać z naturalnych z rzek, stawów i jezior. Pobierając ją należy zamontować filtry, aby pozbyć się zanieczyszczeń mechanicznych.
Żródło: Uprawa Buraka Cukrowego w Gospodarstwach Ekologicznych Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Tyburskiego Radom 2004
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 3minusplus 4 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron